Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 26 marca 2023 » Zawód nauczyciel - blaski i ...

Zawód nauczyciel - blaski i cienie


Zawód nauczyciela to profesja wiążąca się z dużymi nakładami pracy i ogromną odpowiedzialnością – w końcu to oni kształtują młode umysły kolejnych pokoleń. Kiedyś praca ta była czymś bardzo cenionym, dzisiaj jednak coraz mniej osób wiążę swoją przyszłość z tą karierą. Czy współcześnie w Polsce w ogóle opłaca się podejmować tego wyzwania? Oto największe plusy i minusy zawodu nauczyciela.

Zawód nauczyciela to profesja wiążąca się z dużymi nakładami pracy i ogromną odpowiedzialnością – w końcu to oni kształtują młode umysły kolejnych pokoleń. Kiedyś praca ta była czymś bardzo cenionym, dzisiaj jednak coraz mniej osób wiążę swoją przyszłość z tą karierą. Czy współcześnie w Polsce w ogóle opłaca się podejmować tego wyzwania? Oto największe plusy i minusy zawodu nauczyciela.

Kim są dla nas nauczyciele?

Każdy z nas miał w swoim życiu kontakt z różnymi nauczycielami – z młodymi, świeżo co upieczonymi z wielkim zapałem do edukowania czy ze starszymi, doświadczonymi surowymi; z pasjonatami chcącymi z całego serca pomóc każdemu dziecku w swojej opiece i wypalonymi, którzy wydawali się nauczać za karę. Osobiste doświadczenia z nauczycielami bywają bardzo nierówne: jedni dobrze wspominają tych, którzy w dzieciństwie zarazili ich pasją do języka polskiego, historii czy informatyki, inni nie szczędzą chłodnych uwag na temat belfrów, którzy na całe życie zrazili ich do konkretnych przedmiotów. Nie da się odmówić nauczycielom tego, że pełnią w naszym społeczeństwie niezwykle ważną rolę. Są pierwszymi dorosłymi autorytetami poza naszymi rodzicami, których poznajemy w dzieciństwie i potrafią wpłynąć na całą resztę naszego życia. To właśnie ten aspekt nauczania sprawia, że ludzie nadal lgną do tego zawodu. Czy jednak blaski przewyższają cienie?

Czy opłaca się być nauczycielem?

Droga do zostania nauczycielem nie należy do najłatwiejszych. Chociaż studia pedagogiczne nie trwają tyle, co studia prawnicze czy inżynierskie, to rozpoczęcie pracy w szkole to ledwo początek kariery. Otrzymanie tytułu nauczyciela mianowanego zajmie jeszcze parę lat, a dopiero po roku pracy jako nauczyciel mianowany ubiegać się można o stopień nauczyciela dyplomowanego. Każdy awans wiąże się z podwyżką płac, nie ma jednak co ukrywać – zawodowi nauczyciela daleko do najlepiej płatnej kariery. Rozpoczynający pracę w zawodzie nauczyciel początkujący na pełen etat otrzymuje na ten moment 3690 zł brutto, czyli jedynie dwieście złotych ponad ustawowe minimalne wynagrodzenie. Otrzymanie tytułu nauczyciela mianowanego pozwala na uzyskanie podwyżki – tyle że wynoszącej zawrotne 200 złotych brutto więcej. To właśnie ta perspektywa sprawia, że młodzi ludzie coraz rzadziej chcą podjąć się zawodu nauczyciela: nawet jeśli czują w sobie zapał i pasję do pracy z dziećmi, to powszechnie uznaje się, że wybranie tej ścieżki kariery to skazanie się na wieczne życie od 10. do 10. Dodatkowo wiele osób może uważać, że system edukacji utknął gdzieś w zeszłym stuleciu – współcześnie jednak sposoby nauczania są coraz bardziej zmodernizowane, a nowe technologie i narzędzia pozwalające na nowoczesne uczenie dzieci. Interaktywne tablice, platformy do nauczania lub strony i blogi edukacyjne, takie jak Stawiam na edukację – https://stawiamnaedukacje.pl/ – są coraz popularniejsze.

Fakty i mity

Wydawałoby się, że wynagradza to jednak krótki czas pracy i dwumiesięczne wakacje. Rzeczywistość wygląda jednak nieco inaczej – same godziny zajęć to jedynie część z obowiązków, jakie czekają na nauczyciela. Oprócz prowadzenia lekcji musi on wcześniej je przecież przygotować i opracować, a przeprowadzone kartkówki, sprawdziany i zadane prace domowe muszą być sprawdzone. Nauczyciel musi również przeprowadzać zebrania z rodzicami oraz brać udział w zebraniach rady pedagogicznej, zajmować się odpowiednią dokumentacją oraz wykonywać szereg pomniejszych zadań. Dzień pracy nauczyciela wcale nie kończy się więc na wyjściu ze szkoły – zwykle ciągnie się jeszcze dużo dłużej. Całość nieco „wynagradzają” dodatkowe dni wolne w postaci ferii zimowych i letnich wakacji.  

Zdecydowanie się na podjęcie zawodu nauczyciela wymaga samozaparcia, pasji, umiejętności pracy z dziećmi, cierpliwości, kreatywności, opanowania, systematyczności i obiektywności. Chociaż nie jest to najlepiej płatna ani najłatwiejsza ścieżka kariery, to uczucie towarzyszące podziwiania kolejnych osiągnięć swoich uczniów i świadomość tego, że rzeczywiście ma się wpływ na kształtowanie przyszłych obywateli jest czymś, czego nie znajdzie się w żadnym innym zawodzie.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie