Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 08 maja 2023 » Czy wypalenie zawodowe może ...

Czy wypalenie zawodowe może powodować stany lękowe i ataki paniki?

Zaczyna się od krytycznego spojrzenia na swoją pracę, być może poczucia winy gdy coś zostało nie zrobione w sposób idealny. A potem zmęczenie, jeszcze więcej oczekiwań od siebie samej/ samego... Na pierwsze objawy somatyczne pewnie nawet nie zwracałaś/ -eś uwagi. Ból głowy, stałe niedospanie, nadmierna kawa, zajadanie stresu albo niedojadanie oraz bóle mięśni i kręgosłupa- wszystko to narastało prawie niezauważalnie. Im więcej robisz tym masz mniej siły. Aż wreszcie, nawet nie rozumiesz dlaczego, jednej nocy nie możesz zasnąć, bo myślisz nieustannie o tym co będzie w pracy jutro. I tak kolejna noc i kolejna. A potem zlaną/- nego potem budzi Cię atak paniki...

Wypalenie zawodowe - objawy

Opis, który czytamy powyżej jest przykładowym opisem rozwoju wypalenia zawodowego. Jeśli to co czytasz jest Ci bliskie, prawdopodobnie doświadczasz objawów wypalenia zawodowego. Jeśli dodatkowo odczuwasz od wielu miesięcy lęku i napięcia lub stanów lękowych w sposób przewlekły albo powtarzających się ataków paniki- możliwe, że cierpisz z powodu zaburzeń lękowych potocznie nazywanych stanami nerwicowymi. Inne objawy, które mogą oznaczać, że to co doświadczasz to wypalenie zawodowe: uczucie pustki, bezradności, smutku, depresja, brak energii i chęci do życia.

Jak wyglądają ataki paniki i stany lękowe?

Atak paniki to objawy: intensywnie odczuwany stan napięcia i lęku, któremu towarzyszą przyspieszona akcja serca, pocenie się, trudności w oddychaniu, zawroty głowy, drżenie, drętwienie, uczucie derealizacji i depersonalizacji, utrata kontroli, strach przed śmiercią, szaleństwem.

Jednak lęk to nie tylko ataki paniki, możesz doświadczać objawów lęku przewlekłego. Są to tzw. zaburzenia lękowe uogólnione. Objawiają się nieustannym napięcie i lękiem, który trwa bez przerwy przez wiele miesięcy nie ustępując. Towarzyszą mu objawy somatyczne, ponieważ ciało jest w niekończącym się napięciu i stresie.

Wypalenie zawodowe, ataki paniki i stany lękowe- terapia u psychologa

Wiodącą formą leczenia jest psychoterapia, jednak jeśli tak zaleci lekarz korzystne może być również podjęcie farmakoterapii. Można też próbować równolegle psychoterapię i farmakoterapię. Z jednej strony pomoc lekarza psychiatry, a z drugiej pomoc psychologa. W ostatnich latach bardzo interesującą formą pomocy jest pomoc psychologa online, która może się tu wydać dobrym rozwiązaniem, wygodniej znaleźć czas na tego rodzaju regularne spotkanie z psychologiem. W Internecie możemy też odnaleźć wiele blogów o charakterze samopomocy psychologicznej dotyczących lęku prowadzonych przez psychologa proponującego terapię online np. totylkostrach.pl. Na blogu można znaleźć wiele przydatnych informacji, które mogą pomóc uporządkować informacje na temat lęku i tego co czujemy.

Na co możemy liczyć od psychologa online? Dzięki psychoterapii nauczymy lepiej sobie radzić ze stresem, poprawi się nasze poczucie własnej wartości, będziemy mogli nauczyć się nowego spojrzenia na swoje życie, popatrzeć z dystansu, tak aby lęk przestał nas dominować. Nie czekaj zatem na ostatni moment gdy będziesz w silnej depresji z towarzyszącym poczuciem utraty kontroli nad swoim życiem, a szukaj pomocy np. właśnie u psychologa online.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie