Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 24 maja 2023 » Niszczarka w szkole

Niszczarka w szkole


Niszczarki znajdziemy na wyposażeniu niemal każdego szkolnego sekretariatu i archiwum. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia konieczne jest zwrócenie uwagi na poziom tajności przechowywanych danych. Sprawdź, jak dobrać niszczarkę, która zagwarantuje bezpieczne niszczenie dokumentów zawierających dane osobowe.

Przetwarzania i przechowywanie dokumentów w szkole

Zanim zdecydujemy się na zakup niszczarki należy przeanalizować, jakie rodzaje dokumentów są przetwarzane w szkole i określić stopień ich tajności. Musimy wybrać takie urządzenie, które spełnia wszystkie normy w tym zakresie, także jest zgodne z przepisami dot. ochrony danych osobowych i polityką bezpieczeństwa informacji.  

Jeśli szkoła gromadzi, przetwarza i przechowuje dane osobowe uczniów, nauczycieli, pracowników lub rodziców, powinna przestrzegać przepisów dotyczących ochrony danych osobowych. Niszczenie dokumentów zawierających poufne dane osobowe może być wymagane, aby zapobiec nieuprawnionemu dostępowi i naruszeniom prywatności.

W przypadku dokumentów, które zawierają poufne informacje administracyjne, finansowe, personalne lub inne wrażliwe dane, istnieje potrzeba zapewnienia odpowiedniej ochrony przed nieautoryzowanym dostępem lub wyciekiem informacji. Niszczenie tych dokumentów może pomóc w zachowaniu poufności i minimalizacji ryzyka.

Decyzja o zakupie konkretnego modelu niszczarki powinna być podejmowana na podstawie analizy potrzeb i ryzyka oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami i politykami dotyczącymi ochrony informacji.

 

Jakie nośniki niszczą niszczarki?

Niszczarki mogą być przystosowane do niszczenia różnych typów nośników, m.in.:

 1. Papier - papierowe dokumenty są najczęściej niszczone przez niszczarki. Niszczarki mogą ciąć papier na paski, kawałki lub ścinki o bardzo małych rozmiarach w zależności od klasy ochrony i poziomu bezpieczeństwa.
 2. Karty plastikowe - niszczarki mogą być wyposażone w funkcję niszczenia kart plastikowych, takich jak karty identyfikacyjne, karty kredytowe, karty dostępu itp. Karty są zazwyczaj niszczone przez rozdrabnianie na małe fragmenty. Niszczarki wyposażone w tę funkcję najczęściej dysponują osobną kieszenią, do której wkłada się karty przeznaczone do zniszczenia.
 3. Płyty CD/DVD – specjalistyczne modele niszczarek są tak zaprojektowane, aby umożliwić niszczenie nośników optycznych, takich jak płyty CD i DVD. Mogą być wyposażone w specjalne mechanizmy tnące, które rozdrabniają nośniki na małe kawałki.
 4. Dyski twarde – do niszczenia tego typu nośników przeznaczone są specjalistyczne niszczarki dyskowe. Takie niszczarki są w stanie fizycznie zniszczyć dyski twarde, np. poprzez przebicie, rozkruszenie lub spalenie.
 5. Karty pamięci i USB - niszczarki mogą być również wyposażone w mechanizmy do niszczenia pamięci USB, kart pamięci SD lub innych rodzajów nośników pamięci flash. Niszczenie tego typu nośników wymaga wyposażenia w specjalne noże tnące i rozdrabniacze.

Należy pamiętać, że nie wszystkie niszczarki są zaprojektowane do niszczenia wszystkich typów nośników. Przed zakupem niszczarki warto dokładnie sprawdzić jej specyfikację, aby upewnić się, że jest odpowiednia do niszczenia konkretnego typu nośnika, który chcesz zniszczyć. Zdecydowana większość urządzeń dostępnych na rynku przeznaczona jest głównie do niszczenia papieru.

 

Najważniejsze funkcje niszczarek

Niszczarki różnią się różnymi funkcjonalnościami, które wpływają na wygodę i efektywność pracy. Producent i model mają znaczenie i mogą oferować różne opcje, takie jak:

 • System start/stop
 • Funkcja cofania
 • Niszczenie drobnych elementów
 • Automatyczny podajnik
 • Automatyczne oliwienie noży
 • Funkcja pracy ciągłej

 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie