Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 05 lipca 2023 » Mały fizyk w domu - ciekawe ...

Mały fizyk w domu - ciekawe zajęcia w domu przygotowane przez profesjonalistów!

praca spawanieWielu rodziców musi mierzyć się obecnie z problemem braku zainteresowań u swoich dzieci. Wychowani od pierwszych dni w towarzystwie multimediów, najmłodsi nie czują potrzeby zajmowania się czymś innym poza smartfonem, tabletem i VOD. Jeśli więc twoje dziecko przełamuje ten schemat i wykazuje szczególne zamiłowanie do jakiejś dyscypliny naukowej, warto podsycać ten ogień, aby w przyszłości z dumą patrzeć na rozwój osobisty i zawodowy dzisiejszego przedszkolaka czy ucznia. Podczas gdy pasja do literatury jest łatwa do rozwijania na co dzień, z przedmiotami ścisłymi może być już trudniej. Jak zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju dziecku lubiącemu fizykę bez obawy o jego bezpieczeństwo podczas wykonywania eksperymentów?

Dlaczego warto zainteresować dziecko fizyką?

Zwykło się mówić, że to matematyka jest królową nauk. To nie do końca prawda – matematyka jest językiem do wyrażania tego, co ma do powiedzenia prawdziwa królowa – fizyka. To od fizyki właśnie zaczyna się pojmowanie świata, od atomów aż po galaktyki. Dziecko zainteresowane tą dziedziną nauki ma więc szansę na zdobycie rozległej wiedzy, przydatnej nie tylko w szkole, ale i w dowolnej dyscyplinie, jaką będzie chciało zająć się w przyszłości: ukształtowany na pojmowaniu zależności i dokonywaniu obliczeń mózg, z łatwością odnajdzie się w dziedzinach takich jak inżynieria, ekonomia, chemia, biologia, ale również nauki społeczne czy IT.

Co sprawia, że szkolne lekcje fizyki są nieatrakcyjne?

Skoro fizyka jest taka ciekawa, to dlaczego dzieciaki wracają z lekcji znudzone? Najczęściej to nie wina nauczycieli, ale ograniczeń narzuconych przez specyfikę nauki szkolnej. Brak sal, w których można przeprowadzać doświadczenia. Brak odpowiedniego sprzętu. Brak czasu w przeładowanej podstawie programowej. Wszystko to przekłada się na podawczy sposób prezentacji materiału – a suche informacje, nie wsparte samodzielnymi działaniami, nie są interesujące dla młodych, gorących głów.

Samodzielna nauka fizyki – czy jest możliwa?

Alternatywą jest nauka fizyki w domu. Ambitniejsze dzieciaki mogą nawet sięgać po książki z tej dziedziny czy wyszukiwać informacje w Internecie – i takie postawy są godne rodzicielskiej pochwały. Wiąże się z nimi jednak spore ryzyko: znalezione w sieci informacje z niesprawdzonych źródeł mogą być nieprawdziwe a wypożyczona z biblioteki książka – zniechęcająco trudna. Dobór materiału do poziomu ucznia jest kluczowy i trudno oczekiwać od dziecka, aby wzięło tę odpowiedzialność na siebie.

Zajęcia z fizyki z wykładowcami akademickimi – co dają?

Najlepszym sposobem na podtrzymywanie pasji do fizyki są zatem zajęcia prowadzone przez prawdziwych pasjonatów tej dziedziny, w tym przez nauczycieli akademickich, posiadających najbardziej aktualną wiedzę. Niezbędne jest także umożliwienie dziecku przeprowadzania samodzielnych eksperymentów – tak wiedza przyswajana jest szybciej i zostaje w głowie na dłużej. Na szczęście nie trzeba w tym celu jeździć do dużych miast – kurs fizyki Uniwersytetu Dzieci (https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/kurs/fizyka) został skonstruowany w taki sposób, aby można go było odbywać w 100% online. Mentorskie wsparcie najlepszych nauczycieli oraz możliwość przeprowadzania eksperymentów w domu, z wykorzystaniem dostarczonych pomocy naukowych, to gwarancja na rozwój pasji i zdobycie rzetelnej wiedzy, która zaprocentuje w przyszłości.

Młody fizyk na co dzień – jak wspierać pasję?

Pasję do fizyki warto wspierać również na co dzień. Zaangażuj się w proces nauki dziecka, poszukując dostosowanych do jego wieku i poziomu materiałów (książek, programów i podcastów dostępnych online). Gdy to tylko możliwe, odwiedzaj centra naukowe, planetaria czy imprezy tematyczne związane z nauką i techniką. Pozwól też, aby dziecko chwaliło się rezultatami – możecie urządzać rodzinne seanse, podczas których młody fizyk będzie przeprowadzał eksperymenty albo mini-wykłady. I pamiętaj, że przykładem dla małolata jesteś ty – sam więc nie zaniedbuj swojego rozwoju.

Dziecięce pasje mają to do siebie, że lubią szybko zanikać, jeśli nie dostają odpowiedniej stymulacji. Brak wsparcia od rodziców zniechęci dziecko do nauki, która wymaga przecież więcej wysiłku niż przesiadywanie z nosem w telefonie. To dlatego pasje należy bezwzględnie wspierać. Jeśli przetrwają do dorosłości, staną się początkiem kariery naukowej i sukcesu zawodowego. A jeśli nie? To żadna strata – rozwinięty podczas zajęć pozalekcyjnych z jednej dziedziny mózg będzie już naturalnie szukał ambitniejszych zadań i jedno wartościowe hobby z pewnością przeistoczy się w inne.





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie