Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 17 sierpnia 2023 » kredyt gotówkowy - ...

kredyt gotówkowy - najważniejsze informacje dla zainteresowanych finansowaniem

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Ten typ finansowania cieszy się zainteresowaniem głównie ze względu na łatwy proces wnioskowania, minimalną ilość formalności oraz dowolność w dysponowaniu pozyskanymi środkami. Jak znaleźć atrakcyjny kredyt gotówkowy i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, który jest dość popularnym sposobem finansowania. Zainteresowanie tym typem zobowiązania w dużej mierze wynika z faktu, że środki uzyskane w jego ramach da się przeznaczyć na dowolny cel. Przy wnioskowaniu o wsparcie gotówkowe bank nie wymaga podawania zamiaru spożytkowania pieniędzy. Nie prosi też o żadne raportowanie sposobu ich wydatkowania, gdy te trafiają na konto kredytobiorcy.

Dowolność i swoboda w dysponowaniu środkami sprawia, że kredyt gotówkowy często zaciąga się w celu realizacji codziennych potrzeb. Może służyć np. do opłacenia wakacyjnego wyjazdu, kupna sprzętu RTV i AGD, przeprowadzenia remontu czy nawet uregulowania bieżących rachunków i zasilenia domowego budżetu.

Brak narzuconego celu oraz odgórnej kontroli wydatkowania sprawia, że konsument zyskuje sporą autonomię w zarządzaniu pozyskanymi zasobami. Taka niezależność to jedna z największych zalet kredytu gotówkowego. Wśród pozostałych atutów tego typu finansowania należy wskazać m.in.:

 • brak obowiązkowego zabezpieczenia w formie hipoteki czy innego zastawu;
 • prosty proces wnioskowania z maksymalnie ograniczoną ilością formalności;
 • szybkość wydawania decyzji kredytowych;
 • bezproblemowe i natychmiastowe (po uzyskaniu pozytywnej decyzji) wypłacanie środków.
 • Dynamika procesu kredytowego oraz relatywnie łatwy sposób uzyskania środków sprawiają, że produkty gotówkowe są dobrym rozwiązaniem dla osób w nagłej potrzebie finansowej. Jednak z takiej wygodnej formy wsparcia może skorzystać tak naprawdę każdy, kto spełnia wymogi banku.

  Kredyt gotówkowy – jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać środki?

  Przed udzieleniem kredytu gotówkowego bank sprawdza przede wszystkim zdolność kredytową osoby wnioskującej o finansowanie. Zresztą analiza tego parametru stanowi podstawę do wystawienia decyzji kredytowej w przypadku każdego produktu, którego celem jest pożyczenie pieniędzy.

  Zbadanie zdolności kredytowej wydaje się kluczowe dla danej instytucji, ponieważ odpowiada to na pytanie: jak duża istnieje szansa, że klient będzie w stanie terminowo wywiązywać się ze spłaty zadłużenia? Innymi słowy, poprzez określanie zdolności kredytowej analitycy bankowi minimalizują ryzyko straty wynikającej z niewypłacalności konsumenta.

  Aby otrzymać finansowanie, trzeba mieć odpowiednio wysoką zdolność. Dlatego przed wnioskowaniem o wsparcie warto wiedzieć, co na nią wpływa. Podczas określania możliwości do regularnej i terminowej spłaty zadłużenia kredytodawca patrzy na:

 • wiek;
 • stan cywilny;
 • status mieszkaniowy i majątkowy;
 • wykształcenie;
 • wykonywany zawód;
 • zajmowane stanowisko;
 • staż pracy;
 • liczbę osób na utrzymaniu.
 • Nie bez znaczenia są również kwestie związane ze źródłem oraz wysokością dochodów, miesięcznymi kosztami utrzymania czy obecnym zadłużeniem. Należy pamiętać, że na to ostatnie nie składają się jedynie inne kredyty czy pożyczki. Bank bierze też pod uwagę np. obciążenia na kartach, limity i poręczone zobowiązania.

  Dodatkowo na ocenę zdolności do spłaty zobowiązania wpływa historia kredytowa. Są to informacje o wszystkich wcześniejszych zapożyczeniach danego konsumenta. Pokazują one nie tylko ilość dotychczasowych zadłużeń, ale i sumienność w ich spłacie. Jeśli klient regulował raty terminowo oraz systematycznie, to dobrze wypada w oczach banku. Tym samym podnosi swoje szanse na uzyskanie nowego finansowania.

  Jak wybrać kredyt gotówkowy?

  Zalety kredytu gotówkowego sprawiają, że Polki i Polacy bardzo chętnie sięgają po ten typ zobowiązania. Ta tendencja nie pozostaje niezauważona przez banki. Z tego względu produkty o charakterze gotówkowym można aktualnie znaleźć w ofercie większości instytucji finansowych.

  Jednak należy pamiętać, że nie zawsze opłaca się brać kredyt w tej samej placówce, która obsługuje rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto rozejrzeć się na rynku wierzytelności oraz porównać ze sobą oferty różnych podmiotów. Na szczęście nie trzeba przy tym odwiedzać niezliczonej ilości placówek bankowych czy samodzielnie przeszukiwać ich stron internetowych.

  W ocenie atrakcyjności finansowania doskonale pomagają porównywarki kredytów gotówkowych. Takie narzędzie jest dostępne m.in. na witrynie pod adresem https://blogbank.pl/kredyty-gotowkowe/. Porównywarka ma formę interaktywnego zestawienia, które tworzy ranking najlepszych ofert z uwzględnieniem indywidualnych wymagań wobec kwoty i okresu kredytowania.

  Możliwość ustawienia własnych preferencji sprawia, że internauta szybko znajduje wszystkie propozycje spełniające jego oczekiwania. Następnie może je porównać i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeśli zdecyduje się na podjęcie współpracy z danym bankiem, to od razu z poziomu porównywarki dostaje też opcję wysłania formularz z prośbą o kontakt w sprawie kredytu.

  Na co zwrócić uwagę przy wnioskowaniu o finansowanie?

  Podczas szukania oferty kredytowej powinno się wiedzieć, jakie czynniki wpływają na atrakcyjność finansowania. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Ten parametr określa całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta.


  Wskaźnik RRSO wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym i uwzględnia m.in.:

 • kapitałową wartość rat;
 • oprocentowanie;
 • prowizję;
 • wydatki związane z dodatkowymi usługami.
 • Jednak warto pamiętać, że nie tylko koszta decydują o atrakcyjności oferty. Znaczenie ma również okres kredytowania czy warunki spłaty – w tym możliwość wcześniejszego uregulowania zadłużenia albo opcja skorzystania z wakacji kredytowych.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie