Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 13 września 2023 » Znalezienie najlepszego ...

Znalezienie najlepszego Testera Freelancera - Praktyczny Przewodnik


W poniższym poradniku skupiamy się na najważniejszych krokach związanych z wyborem freelance testera. Przeprowadzimy Cię przez ten proces. Jego efektem będzie znalezienia najlepszego specjalisty do Twojego zlecenia.

Od czego zacząć poszukiwanie qa engineera?

Po pierwsze zastanów się czy do swojego projektu potrzebujesz właśnie freelancera. Wybór jest zasadniczo między zdalnym specjalistą o zatrudnieniem firmy. Tutaj dość istotną kwestią jest stopień rozbudowania projektu. Nie ma sensu zlecać freelancerowi czegoś co go przerośnie (czyli na przykład nie dotrzyma wyznaczonego przez Ciebie terminu).

Rozważ więc na początku co będzie bardziej korzystną opcją: firma czy zdalny specjalista. Za tym drugim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim niższy koszt. Jak również ogromny wybór Qa specjalistów. O bardzo różnym doświadczeniu, , stopniu rozbudowania portfolio i umiejętnościach.

Określenie wymogów projektu

To niezbędny krok w całym procesie. Po pierwsze już na wstępnym etapie (kiedy zaczną spływać do Ciebie oferty) pozwala to odsiać freelancerów, którzy mają za małe doświadczenie, aby wykonać dany projekt.

Po drugie dokładnie określenie wymogów zlecenia pozwala uniknąć nieporozumień już w czasie jego wykonywania. A to przede wszystkim oznacza oszczędność czasu. A termin to zwykle jeden z najważniejszych czynników związanych z projektem.

Opis wymogów powinien zawierać:

  • dokładne określenie czego dotyczy zlecenie,
  • opis wymaganych przez Ciebie umiejętności QA testera,
  • przykłady podobnych zleceń,
  • warunki umowy (na przykład to, czy praca będzie podzielona na etapy)
  • kwestie finansowe.

Tak rozpisany projekt w znaczącym stopniu przybliża Cię do znalezienia zdalnego specjalisty do zlecenia.

Gdzie szukać Testera Freelancera?

Na obecną chwilę dostępne trzy podstawowe możliwości. Zaczniemy od sieci społecznościowych. Na przykład na Facebooku dostępne są grupy zrzeszające między innymi właśnie testerów. Bardzo często są to jednocześnie słupy ogłoszenia. Możesz na nich przedstawić swoją ofertę i w taki sposób znaleźć zdalnego specjalistę.

Kolejna opcja to znalezienie testera przez wyszukiwarkę. Freelancerzy często tworzą swoje strony – portfolio i dzięki temu znajdując zlecenie. Jest to jednak rozwiązanie czasochłonne. Obecnie najszybszym rozwiązaniem są giełdy dla freelancerów. W jednym miejscu masz zgromadzonych specjalistów z danej dziedziny. W tym wypadku testerów freelancerów. 

Najlepsze giełdy dla zdalnych specjalistów oferują dostęp do tysięcy ekspertów w wielu branżach. Każdy z freelancerów ma możliwość zaprezentowania swojego portfolio i opisania umiejętności. Ty za to masz wszystko w jednym miejscu. Dostępne przy pomocy kilku kliknięć.

Jaka jest najlepsza strategia szukania testera?

Generalnie to wbrew pozorom dość prosta kwestia. Tworząc opis zlecenia, wyraźnie zaznacz jakie umiejętności są przez Ciebie wymagane. Przykładowo, może Ci zależeć na tym, aby tester freelancer znał język Python i potrafił automatyzować proces (chociażby przy pomocy biblioteki Selenium). I to właśnie w tym momencie stworzyłeś wymóg, który pozwoli między innymi oszczędzić czas na rozmowy z freelancerami bez tych umiejętności. Gdybyś tego nie zaznaczył tacy również by się zgłaszali.

Zwróć też uwagę na tzw. kompetencje miękkie. Tutaj bardzo ważna kwestia. W obrębie tej branży będą one nieco inne. Już spieszymy z wyjaśnieniem. Innych kompetencji miękkich wymaga się od QA Managera (a więc bardziej zarządzającego grupą testerów), niż od QA Game Testera. Jeszcze inne kwestie są ważne u Software QA testera. Natomiast jest pewien wspólny zestaw. To między innymi odporność na stres i umiejętność pracy pod presją czasu.

Na koniec element wcale nie najmniej istotny. Ocena portfolio i przeprowadzenie rozmowy wstępnej. Przede wszystkim zwróć uwagę na wykonane wcześniej zlecenia podobne do Twojego. To nie tylko ułatwi kontakt z freelancerem, ale też pozwala w zrozumieniu przez niego projektu. W czasie rozmowy warto o nie zapytać. Na przykład, czy te zlecenia sprawiły mu jakiś problemy.

Rodzaj umowy z testerem

W tym wypadku nie odbiega to od rzeczywistości freelancingu. Zwyczajowo jest to umowa zlecenie. Natomiast wciąż można jeszcze znaleźć zleceniobiorców, którzy chcą oprzeć projekt „o dzieło”. Jednak proponujemy Ci to pierwsze rozwiązanie. Jest ono zasadniczo korzystne dla obu stron. Natomiast obecnie, szczególnie giełdy dla freelancerów, oferują możliwość wystawiania przez zdalnego specjalisty (bez działalności gospodarczej) faktury VAT.

Unikaj sytuacji w której nie zostaną dokładne określenie warunki współpracy i forma zapłaty. Jeśli to niejedyny projekt jaki będziesz chciał w najbliższym czasie zlecić, to negatywna opinia freelancera może Ci utrudnić znalezienie kolejnego zdalnego specjalisty.

Współpraca z QA Testerem - jak powinna przebiegać?

Oczywiście – bez zakłóceń. A poważniej. Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, trzeba zacząć od ustalenia wymogów dotyczących obu stron umowy. Ty na przykład możesz chcieć, aby komunikacja odbywała się raz na tydzień. I także po takim okresie freelancer ma przedstawiać dotychczas zrealizowane etapy zlecenia.

Ustalcie sobie jedno miejsce kontaktu. Sytuacja w której komunikacja odbywa się przy pomocy e-maila, komunikatorów i telefonu może stać się przyczyną problemów (na przykład wynikających z tego, że jedna ze stron nie pamięta ustaleń, które zostały dokonane przez komunikator i nie może ich znaleźć). Jedno miejsce to przejrzystość i porządek.

Na koniec jeszcze jedna dość istotna sprawa. Chociaż głównie z punktu widzenia freelance testera. Jeśli Wasza współpraca odbywała się przy pomocy giełdy dla zdalnych specjalistów wystaw mu ocenę. Daj referencje. To z jego punktu widzenia bardzo istotne, bo ułatwia znalezienie kolejnych zleceniodawców. Dzięki temu, jeśli zgłosisz się do niego za rok, okaże się, że jest on dużo bardziej doświadczony i wykona dla Ciebie bardziej skomplikowany projekt. Tylko na tym zyskujesz.

Przy zatrudnieniu testera freelancera bez wątpienia najważniejsze kroki to szczegółowe opisanie projektu, sprawdzenie umiejętności i portfolio, a następnie dokładne omówienie prac przy zleceniu.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie