Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 27 października 2023 » Wyposażenie szkolnej siłowni

Wyposażenie szkolnej siłowni

Według badania przygotowanego w ramach projektu Global Matrix 4.0 z 2022 roku jedynie 16,8% dzieci i młodzieży w Polsce podejmuje umiarkowaną lub intensywną aktywność fizyczną przez co najmniej 60 minut w ciągu dnia. Żeby zmienić ten wynik na korzystniejszy, warto na różne sposoby propagować sport wśród uczniów. Szkoła może zainwestować w profesjonalny sprzęt do siłowni, który ułatwi podopiecznym utrzymanie formy i rozwijanie tężyzny fizycznej.


Ławki treningowe - niezbędny element szkolnej siłowni

W szkolnej siłowni nie może zabraknąć ławek treningowych, dzięki którym młodzież zyska wygodne warunki do wykonywania tradycyjnych ćwiczeń (np. brzuszków) oraz ćwiczeń siłowych z hantlami i sztangą. Ławki treningowe pomagają w wyizolowaniu grup mięśniowych oraz zapewniają lepszą stabilizację podczas wykonywania ćwiczeń, dzięki czemu można odciążyć newralgiczne partie ciała (np. odcinek lędźwiowy kręgosłupa). Można tutaj wyróżnić:

 • ławki skośne,
 • ławki rzymskie,
 • ławki wielofunkcyjne,
 • ławki proste,
 • ławki regulowane,
 • ławki pod sztangę.
 • Dobrym wyborem do szkolnej siłowni będą zwłaszcza ławki treningowe regulowane (z regulacją siedziska i oparcia), które pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń rozwijających kilka partii ciała.

  Obciążenia olimpijskie do ćwiczeń siłowych z hantlami i sztangą

  Sprzęt do szkolnej siłowni musi być wykonany bardzo starannie i z wytrzymałych materiałów - w końcu chodzi tutaj o bezpieczeństwo uczniów. Warto zatem zainwestować w gryfy olimpijskie, które są wykonane na wzór gryfów stosowanych w profesjonalnych zawodach, oraz cechują się wysoką wytrzymałością na dodatkowy ciężar. Takie gryfy muszą też mieć odpowiednie wymiary określone przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów, dzięki czemu idealnie pasują do standaryzowanych obciążeń olimpijskich. Dobrze dopasowana sztanga zapewnia większe bezpieczeństwo podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami, a przy tym korzystnie wpływa na komfort wszystkich osób przebywających w siłowni (talerze nie „dzwonią” podczas treningu). Dobrym nabytkiem będą również krótkie gryfy do hantli, z których chętnie skorzystają także osoby początkujące.

  Obciążenie olimpijskie do szkolnej siłowni - jakie wybrać?

  Talerze olimpijskie wyróżniają się precyzyjnym skalibrowaniem oraz ustandaryzowanymi wymiarami, dopasowanymi pod gryf olimpijski. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się w szkolnej siłowni, przy czym najbardziej praktyczne będą obciążenia gumowane w różnych kolorach (tzw. bumpery). Gruba warstwa gumy uchroni szkolną podłogę przed zarysowaniami i wgnieceniami, a kolory ułatwią uczniom rozpoznawanie talerzy o odpowiedniej wadze. Kupując obciążenie olimpijskie do szkolnej siłowni, warto zamówić zarówno duże talerze o średnicy 45 centymetrów, ważące od 5 do 20 kilogramów (dzięki standardowemu rozmiarowi sztanga z takim obciążeniem ustawiona jest idealne do wykonywania martwego ciągu), jak i zestaw lżejszych krążków o przeskokach półkilogramowych, który ułatwi uczniom dopasowanie ciężaru sztangi do swoich możliwości.

  Klatki i półklatki do treningu wielostawowego

  Jeżeli powierzchnia szkolnej siłowni na to pozwala, warto również zainwestować w klatkę lub półklatkę do treningu wielostawowego. Wykonana z mocnej stali zapewni uczniom asekurację podczas treningu ze sztangą, a dodatkowo umożliwi lub ułatwi wykonywanie innych ćwiczeń (np. podciągania na drążku). Dzięki stabilnej konstrukcji osoby początkujące zyskają większe poczucie bezpieczeństwa. Klatki i półklatki treningowe można doposażyć w różne akcesoria (np. ławkę), aby zapewnić podopiecznym jeszcze większe możliwości do rozwijania wszystkich partii ciała.

  Stojaki na obciążenie - dlaczego warto je mieć?

  W szkolnej siłowni powinien panować porządek. Krążki nie powinny leżeć pomiędzy różnymi sprzętami, a uczniowie potykać się o talerze pozostawione na środku sali. W zaprowadzeniu porządku w szkolnej siłowni pomogą stojaki na obciążenie, czyli masywne stalowe platformy z umieszczonymi w poprzek wieszakami. Dzięki stojakom można również zapobiec uszkodzeniom parkietu, ponieważ nie trzeba kłaść talerzy na podłogę. Poza tym uczniowie zyskają większą wygodę podczas sięgania po krążki o wybranej wadze, czy przy zmianie obciążenia.

  Profesjonalna pomoc w doborze wyposażenia szkolnej siłowni

  Wśród polskich producentów sprzętu do siłowni szkolnych jest firma Gym Rage. Jej pracownicy z przyjemnością pomagają dyrekcji i nauczycielom wychowania fizycznego w doborze najlepszego sprzętu do treningu siłowego. Z zespołem Gym Rage można skontaktować się:

  telefonicznie: +48 793 316 738
  mailowo: kontakt@gymrage.pl
  przez formularz na stronie: https://gymrage.pl/kontakt/

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie