Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 07 listopada 2023 » Jak spędzić czas w domu z ...

Jak spędzić czas w domu z chorym dzieckiem - porady dla rodziców


Gdy dziecko zachoruje na sezonową infekcję, poczuje się gorzej i musi zostać w domu, najważniejszą kwestią dla rodzica jest zdrowie i poprawa samopoczucia pociechy. Czas spędzony wspólnie w domu, bez możliwości wyjścia na spacer, może wywołać w dziecku smutek lub złość, dlatego warto skupić uwagę malucha na ciekawych zabawach. Poniżej znajdziesz porady dla rodziców oraz propozycje na to, jak spędzić czas z chorym dzieckiem.

Zadbaj o komfort pociechy

Dziecko przechodzące infekcję powinno mieć zapewniony spokój i wygodne miejsce do wypoczynku. Zadbaj o to, by pozostali domownicy nie hałasowali, by maluch mógł się w dowolnym momencie zdrzemnąć. 

W pomieszczeniu, w którym przebywa chore dziecko, powinna być zapewniona odpowiednia temperatura, należy też regularnie wietrzyć pokój. Powrót do zdrowia na pewno umilą pociesze pluszowe zabawki, ulubiony kocyk i miękkie poduszki.

Nie zapomnij również o nawodnieniu malucha oraz przygotowaniu ciepłych, łatwych do przełknięcia posiłków.

Propozycje zabaw z chorym dzieckiem

  1. Zabawy bez wychodzenia z łóżka

Dziecko nie powinno się przemęczać, zwłaszcza w przypadku wysokiej gorączki. Możesz zachęcić pociechę do zabaw, które nie wymagają wychodzenia z łóżka. Wspólne oglądanie ulubionych bajek, słuchanie spokojnej muzyki albo kolorowanki urozmaicą maluchowi czas choroby.

  1. Lepienie ludzików z plasteliny

Zabawy z plasteliną mogą być doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności dziecka, nawet gdy jest ono chore. Plastelina, modelina albo kolorowa masa plastyczna zapewni maluchowi rozrywkę, gdy Ty będziesz przygotowywać ciepły posiłek.

  1. Gry planszowe i karciane

Zaproponuj pociesze grę w karty dopasowaną do jego wieku, np. odkrywanie par albo makao. Więcej opcji zabawy dostarczą gry planszowe, w które można zagrać całą rodziną. Wybierz gry z prostą rozgrywką, np. chińczyka lub grzybobranie, by nie przemęczać chorego dziecka.

  1. Czytanie dziecku książek

Czytanie książek w ciągu dnia lub do snu to jedna z najlepszych form spędzania czasu z chorym dzieckiem. Wybierzcie razem ulubioną bajkę lub wierszyki, a podczas czytania zachęć malucha do powtarzania po Tobie nowych czy trudnych słów. Pociecha na chwile zapomni o chorobie, a przy okazji rozwinie swoją wyobraźnię i słownictwo.

  1. Zabawa w lekarza

Jeżeli Twoje dziecko posiada np. zabawkowy zestaw lekarza, to możecie razem pobawić się w doktora. Opowiedz maluchowi, jakie są obowiązki medyka albo spróbujcie odegrać wizytę w gabinecie lekarskim. W ten sposób dziecko oswoi się z badaniami medycznymi, a podczas kolejnej wyprawy do lekarza pociecha będzie się mniej stresować.

Porady dla rodziców chorego dziecka

Potrzebujesz wartościowych informacji na temat tego, jak zająć się przeziębioną pociechą? Odwiedź portal dla rodziców Rodzic Pyta! Mnóstwo artykułów opublikowanych w serwisie, m.in. o wychowaniu dziecka, jak dbać o zdrowie malucha oraz jak przygotować się do powiększenia rodziny, pozwolą Ci ze spokojną głową podejść do wyzwań rodzicielstwa. 

Podsumowanie

Dla wielu rodziców zorganizowanie choremu dziecku aktywności w domu jest wielkim wyzwaniem. Maluch może być kapryśny ze względu na złe samopoczucie, a zakaz wychodzenia na świeże powietrze bywa przyczyną płaczu i buntu pociechy. Z odpowiednim podejściem i pomysłami na ciekawe zabawy dziecko nie będzie narzekać na nudę, a czas choroby minie w przyjemnej atmosferze. Zaangażuj się do gier czy czytania książeczek wspólnie z pociechą, co pozwoli Wam zacieśnić więzy. Inne pomysły na spędzenie czasu z chorym dzieckiem znajdziesz również na portalu Rodzic Pyta.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie