Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 20 listopada 2023 » Perspektywy pracy po ...

Perspektywy pracy po studiach prawniczych

Rozważasz karierę prawnika? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, musisz wiedzieć, że czeka Cię nie tylko sporo pracy i cierpliwości, ale też satysfakcji. Biorąc pod uwagę, że niemal każdy obszar życia współczesnego człowieka jest zdefiniowany prawnie, panuje zapotrzebowanie na kompetentnych prawników. Może Ty też nim zostaniesz?

Artykuł sponsorowany


Prawnik, czyli kto?

Każdy sędzia, adwokat, prokurator, radca prawny czy notariusz jest prawnikiem. Chodzi tu o wykształcenie. Podejmując studia prawnicze, zostaniesz prawnikiem, ale aby zająć się konkretnym prawniczym zawodem, musisz odbyć aplikację i zdać pomyślnie egzamin.

Przykładowymi zawodami prawniczymi są znany Ci adwokat czy sędzia, ale poza nimi taką funkcję pełnią:

 • komornik sądowy,
 • legislator,
 • asystent prokuratora/asystent sędziego,
 • mediator.
 • Sporo obszarów, prawda? Jednak, jeśli przejrzysz bazy typu Legavi.pl, zobaczysz, że rola prawnika nie ogranicza się ściśle do zawodów kojarzonych z przebiegiem procesów sądowych. Absolwent znajdzie zatrudnienie w firmach i kancelariach, gdzie jego praca nie będzie kojarzyć się z obrazami, znanymi z filmów i seriali.

  Prawnik znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wymaga się specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności czytania kodeksów i ustaw. Biorąc pod uwagę, że przepisy ciągle się zmieniają, przed absolwentami tego kierunku otwiera się szansa na zdobycie szerokich i interesujących uprawnień.

  Co potrafi prawnik?

  Jeśli zdecydujesz się na zawód prawnika, czeka Cię wybór konkretnej specjalizacji. Magister tego kierunku (pamiętaj, że studia są jednolite i trwają pięć lat) wie, gdzie znaleźć przepisy prawa i jak poruszać się po nich tak, by otoczyć klienta właściwą opieką.

  Ponadto ugruntujesz swoją wiedzę o zasadach funkcjonowania państwa, sądów, samorządów i innych instytucji. Ponieważ wiedza prawnicza dotyka obszarów takich jak politologia, ekonomia czy filozofia, poznasz i zrozumiesz relacje między Polską a organizacjami międzynarodowymi - w tym oczywiście Unią Europejską.

  Absolwent prawa potrafi analizować i interpretować przepisy, a także wie, na czym polegają procesy tworzenia i stosowania prawa oraz jakie są konsekwencje jego naruszenia. Prawnicy są poszukiwaczami informacji – muszą śledzić zmieniające się przepisy i stale aktualizować swoją wiedzę.

  Weź też pod uwagę, że dobry prawnik musi doskonale posługiwać się słowem pisanym i mówionym. Musi umieć przygotować wystąpienie, a ponadto umieć rozmawiać z klientami, przedstawicielami instytucji, niekiedy również z dziennikarzami.

  Gdzie pracuje prawnik?

  Miejscem pracy prawników są oczywiście sądy i kancelarie, ale też przedsiębiorstwa. W sądzie mogą pełnić odpowiedzialne i cieszące się wysokim autorytetem funkcje prokuratora lub sędziego. Działalność najwyższych przedstawicieli sądów nie może budzić zastrzeżeń. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że co roku, od sędziego po komornika, muszą być składane oświadczenia majątkowe w celu przeciwdziałaniu korupcji. Jak widzisz, praca w sądzie niewątpliwie wiąże się z wysokimi zarobkami, ale przede wszystkim ogromną odpowiedzialnością społeczną.

  W kancelariach pracują adwokaci i radcy prawni o przeróżnych specjalizacjach: od znawców prawa lotniczego po znawców prawa autorskiego. Do kancelarii mogą przyjść zarówno osoby prywatne, jak i firmy pod warunkiem, że nie mają one własnych prawników.

  Przedsiębiorstwo powinno współpracować z prawnikiem. Aby nie narazić się na kary za nieumyślne niedopełnienie przepisów, firmy chętnie korzystają z porad specjalistów. Korporacje mogą wręcz tworzyć osobne działy prawnicze.

  Warto podkreślić raz jeszcze – zawód prawnika cieszy się ogromnym poważaniem, z którym wiąże się odpowiedzialność. Z punktu widzenia społeczeństwa osoby pracujące w zawodach prawniczych pełnią istotną misję.

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie