Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 27 listopada 2023 » Ubezpieczenie samochodu dla ...

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy...

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy – czy warto zainwestować w ubezpieczenia dodatkowe?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2022 roku doszło w Polsce do 21 322 wypadków drogowych, zgłoszonych funkcjonariuszom. Główną przyczyną takich zdarzeń na prostych odcinkach jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Dokładnie 3059 wypadków spowodowali w 2022 roku młodzi kierowcy, czyli osoby w wieku od 18 do 24 lat. Z tego względu są oni traktowani przez ubezpieczycieli jako klienci podwyższonego ryzyka, dlatego mogą płacić wyższą składkę na OC. Czy młodzi kierowcy powinni inwestować w ubezpieczenia dodatkowe?


Statystyki dotyczące młodych kierowców

Jak już wspomnieliśmy, grupa młodych kierowców charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. Spowodowali niemal 16 proc. wszystkich takich zdarzeń w 2022 roku, a śmierć w nich poniosło 281 osób i 3910 zostało rannych.

Przyczyną w prawie 35 proc. wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Brawura i brak poczucia odpowiedzialności, a może i lekkomyślność tych osób doprowadziła do tragedii.

Z czego wynika wyższa cena OC dla młodego kierowcy?

Z uwagi na statystyki młodzi kierowcy muszą liczyć się z wyższymi stawkami składek na OC niż bardziej doświadczeni, prowadzący pojazdy Wiek kierowców brany jest pod uwagę w większości formularzy, gdy przeprowadzana jest kalkulacja ubezpieczenia OC pojazdu. Można jednak obniżyć nieco wysokość składki, jeśli wykupuje się ubezpieczenia OC samochodu przez internet. UNIQA oferuje w takim przypadku 15-procentową zniżkę.

Oczywiście jest jeszcze więcej czynników, które wpływają na cenę OC -nie tylko wiek kierowcy decyduje o tym, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu.

Prócz obowiązkowej polisy OC auta młody kierowca może wykupić dodatkowe ubezpieczenia, ale czy warto to zrobić?

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy

Każdy właściciel pojazdu, niezależnie od wieku, musi zadbać o zapewnienie swojemu samochodowi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Może, ale nie musi wykupić również dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, takie jak:

  • Ubezpieczenie AC – autocasco chroni przed ponoszeniem kosztów naprawy swojego pojazdu po wypadkach spowodowanych z winy osoby kierującej nim, w związku z działalnością nieznanych osób trzecich czy też sił natury. AC może obejmować także ochronę w razie utraty pojazdu w wyniku kradzieży.
  • Ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które pozwala na uzyskanie świadczenia za uszkodzenie ciała na zdrowiu czy też świadczenia dla bliskich, jeśli dojdzie do śmierci ubezpieczonego lub pasażera w wyniku wypadku na drodze.
  • Ubezpieczenie Assistance – zapewnia pomoc kierowcom w wielu przypadkach, np. awarii samochodu na drodze. Obejmować może zapewnienie auta zastępczego, holowania na lawecie czy też nawet pomoc prawną.
  • Ubezpieczenie opon – dodatkowe ubezpieczenie dotyczące ubezpieczenia opon – przy przebiciu opony towarzystwo pokryje koszty jej wymiany lub naprawy w warsztacie wulkanizacyjnym.
  • Ubezpieczenie szyb – pokrywające koszty naprawy bądź wymiany szyb w pojeździe do wyznaczonej przez towarzystwo kwoty.
  • Ubezpieczenie minicasco – dostępne np. w UNIQA, a przydatne wtedy, gdy nie wykupujesz pełnego AC. Zapewni odszkodowanie w przypadku utraty samochodu w wyniku np. kradzieży czy pożaru.

Dobrym pomysłem może być wykupienie pakietu OC i AC, gdyż ochrona będzie zazwyczaj kosztować mniej niż w przypadku oddzielnego zakupu tych ubezpieczeń. Dla młodych kierowców, którzy statystycznie powodują więcej wypadków czy kolizji na drodze, wykupienie dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych jest zdecydowanie uzasadnione.

Pakiet Assistance przyda się w sytuacjach stresujących, w których młody kierowca będzie mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela. Kiedy zdarzy się w trasie awaria, a kierowca nie będzie wiedział, jak naprawić auto na miejscu, będzie mógł zadzwonić na infolinię ubezpieczyciela i uzyskać pomoc. 

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie