Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 28 sierpnia 2020 » Fiszki - czy warto się z ...

Fiszki - czy warto się z nich uczyć?

Istnieją setki metod na naukę języków obcych. Jedni wykazują zdolności do całkowicie samodzielnego przyswajania wiedzy, inni lepiej uczą się, pracując w ...

Istnieją setki metod na naukę języków obcych. Jedni wykazują zdolności do całkowicie samodzielnego przyswajania wiedzy, inni lepiej uczą się, pracując w grupie. Bez względu na to, żaden z języków nie zostanie skutecznie przyswojony, jeśli słownictwo nie będzie regularnie poszerzane. Tutaj z pomocą przychodzą fiszki – narzędzie do nauki słów w wybranym języku. Na czym polega metoda i dlaczego warto z niej skorzystać?

Mała, niepozorna karta

Fiszki (z angielskiego flashcards) to zestaw tekturowych kartoników, kształtem przypominających talię kart. Na każdym z nich znajduje się rysunek lub jego słowny odpowiednik, a po drugiej stronie widnieje nazwa w języku obcym. Ta metoda przyswajania słówek, zwrotów, fraz czy idiomów pozwala to, by w szybki i skuteczny sposób wzbogacić słownictwo i jak najprędzej zastosować je w obcym języku. Jak to działa? Patrząc na rysunek, należy zastanowić się, jak brzmi ono w języku docelowym. Jeśli zwrot został przyswojony, karta ląduje na spodzie talii i można wziąć się za naukę kolejnych zwrotów. Proces należy powtarzać do skutku, aż zostaną zapamiętane wszystkie słówka.

Fala krytyki wśród poliglotów

Wkrótce po tym, jak fiszki zdobyły popularność, rozpętała się burza wśród poliglotów. Większość z nich jest zdania, że nauka z fiszek jest mało skuteczna, ponieważ uczy wyłącznie tłumaczenia na język docelowy, nie zaś myślenia w nim. Zdaniem uczonych może to przeszkadzać w sprawnym posługiwaniu się językiem i tworzyć trudne do pokonania bariery. Przeciw nauce z fiszek postawiono jeszcze jeden argument – według poliglotów jedno słowo może mieć wiele znaczeń, czego nie zawarto na fiszkowych kartach. Lingwiści tłumaczą też, że użytkownik poznaje wyłącznie jedną formę danego słowa, podczas gdy można od niej utworzyć również przymiotnik, przysłówek, a czasem nawet czasownik.

Fala zachwytu i uznania wobec nauki z fiszek

Zwolennicy fiszek szybko i skutecznie obronili tę metodę, sprawiając, że jest dziś jeszcze popularniejsza. Współczesna nauka języka to nie tylko monotonne wkuwanie słówek na pamięć. Obecnie fiszki to również całe zwroty, których nie da się przetłumaczyć dosłownie na język ojczysty, a które bywają często stosowane w mowie potocznej.

Przeciwnicy fiszek zalecają naukę języków obcych metodą osłuchiwania się z nim. Nie jest to forma do końca skuteczna, ponieważ nie znając wielu wyrażeń, taka nauka może być zwykłą stratą czasu, demotywując do dalszych działań. Czy nie szkoda tracić cennych minut na domyślanie się?

Fiszki to nie tylko języki obce

Jak już wiadomo, fiszki to nie tylko świetna metoda zapamiętywania, którą stosuje się wyłącznie do nauki języków obcych. Dzięki tym niepozornym kartonikom można nauczyć się również jak poradzić sobie ze stresem, jak rozsądnie się motywować, można szlifować umiejętność publicznych wystąpień, a nawet dowiedzieć się, jak znaleźć szczęście.

Szeroka oferta fiszek dostępna jest na stronie www.fiszki.pl, gdzie znajdują się nie tylko karty do nauki licznych języków, lecz również materiały poświęcone zabawom edukacyjnym dla dzieci czy rozwojowi osobistemu dla dorosłych.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie