Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 31 sierpnia 2020 » Szekspir - najważniejsza ...

Szekspir - najważniejsza postać w historii teatru?

Nazwisko William Szekspir stanowi właściwie skrótowiec od właściwej formy Shakespeare, którą nosił bodaj najwybitniejszy twórca...

Nazwisko William Szekspir stanowi właściwie skrótowiec od właściwej formy Shakespeare, którą nosił bodaj najwybitniejszy twórca literatury angielskiej. Współczesna literatura brytyjska, a także europejska zawdzięcza mu zreformowanie teatru i wzbogacenie nowożytnego języka ponad tysiącem nieznanych wówczas słów oraz form.

Krótka biografia Williama Szekspira

William Szekspir urodził się kwietniem 1564 roku w dość zamożnej rodzinie jako jeden z ośmiorga rodzeństwa. Prawdopodobnie przez kłopoty na rynku sprzedaży wełny rodzice pisarza podupadli finansowo przez co musiał zakończyć przedwcześnie naukę i pracować na magnackich dworach w roli sekretarza lub guwernera. Ożenił się pod wpływem bliskich ze starszą od siebie, ciężarną Anne Hathaway, z którą miał później trójkę dzieci. Nieznany kronikarzom okres życia Szekspira po urodzeniu się bliźniąt, literaturoznawcy określają jako “stracone lata”. Pierwsza wzmianka o pisarzu pochodzi dopiero z lat dziewięćdziesiątych XVI wieku. Związał się wówczas z trupą teatralną Lord Chamberlain's Men i rozpoczął intensywną działalność twórczą. Angażował się ponadto w prace społeczne oraz polityczne. Zmarł w rodzinnym Stratford w 1613 roku. Pełną biografię Williama Szekspira znajdziesz na stronie poezja.org.

Biografia rozszerzona Williama Szekspira

Twórczość

William Szekspir pozostawił po sobie ogromną spuściznę, przede wszystkim dzieł dramatycznych. Na początku swojej kariery inspirował się w dużej mierze literaturą historyczną. Wówczas powstały takie teksty jak “Komedia omyłek”, “Dwaj panowie z Werony”, czy “Tytus Andronikus”. Z czasem pisarz skupił się na wzorcach klasycznych, o tradycji włoskiej. Doskonały przykład na ten czas stanowi “Romeo i Julia”. Dojrzały autor pod koniec ery dramatopisarskiej stworzył swoje największe prace, będące tragediami pokroju “Hamleta”, “Otella” oraz “Makbeta”. 

W czasie epidemii dżumy realizował się jako pisarz poematów. Kontrowersyjne tytuły tego procesu twórczego obejmują między innymi “Wenus i Adonisa”, a także “Gwałt na Lukrecji”. Pod koniec życia Szekspir napisał kilka sonetów.

Dzieciństwo i młodość

William Szekspir był synem Johna Shakespeare'a, wójta i odnoszącego sukcesy rękawicznika pochodzącego z Snitterfield oraz Mary Arden, córki zamożnego rolnika. Urodził się w Stratford-upon-Avon, gdzie został ochrzczony 26 kwietnia 1564 roku. Chociaż nie zachowały się żadne zapisy z tego okresu, większość biografów zgadza się, że kształcił się w lokalnym King's New School. W wieku 18 lat Shakespeare poślubił Anne Hathaway. Sześć miesięcy po tym żona urodziła córkę Zuzannę, a dwa lata później bliźnięta.

Po narodzinach ostatnich dzieci Szekspir pozostawił jedynie kilka historycznych śladów, dopóki nie został wymieniony jako członek londyńskiej sceny teatralnej w 1592 roku. Historycy, próbujący wyjaśnić ten nieznany okres, opisali wiele apokryficznych wręcz opowieści. Nicholas Rowe opowiedział legendę, że Szekspir uciekł z miasta do Londynu, aby uniknąć oskarżenia o kłusownictwo jeleni w posiadłości miejscowego dziedzica Thomasa Lucy'ego. Inna XVIII-wieczna historia opowiada o tym, że pisarz rozpoczął swoją karierę teatralną jako stajenny mecenasów stołecznego teatru. John Aubrey poinformował, że Szekspir był prawdopodobnie wiejskim nauczycielem.

Okres intensywnych prac

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Szekspir zaczął pisać, ale współczesne zapisy pokazują, że kilka jego sztuk było znane na londyńskiej scenie do 1592 roku. Kontynuował występowanie w swoich i innych przedstawieniach jako zwierzchnik grupy teatralnej. Przez całą swoją karierę dzielił czas między Londyn i Stratford, gdzie inwestował zarobione pieniądze w nieruchomości.. W 1599 roku jego trupa zbudowała teatr zwany Globe.

Ostatnie lata życia

Rowe był pierwszym biografem, który odnotował, że Szekspir przeszedł na emeryturę twórczą do Stratford “kilka lat przed śmiercią”. Pracował jako aktor w Londynie jeszcze w 1608 roku. Jednakże szalejąca dżuma w Londynie sprawiała częste absencje publiczności na sztukach. Te wydarzenia jedynie przyspieszyły podjęcie przez niego decyzji o usunięciu się w cień. Ostatnie trzy sztuki Szekspira były współpracą, prawdopodobnie z Johnem Fletcherem, który zastąpił go jako dramaturg grupy King's Men. Szekspir odszedł 23 kwietnia 1616 roku. Żadne istniejące współczesne źródło nie wyjaśnia, jak i dlaczego zmarł.

Ciekawostki

Nazwisko wielkiego dramatopisarza budzi liczne kontrowersje. Przypisy wspominają o co najmniej kilkudziesięciu wersjach. Same zachowane podpisy różnią się dość znacznie od siebie.

Szekspir był niezrównany pod względem swojego słowotwórstwa. Współczesny język angielski zawdzięcza mu takie określenia jak: “za jednym zamachem”, “moda”, czy hasło “bezkompromisowy”.

Szekspir uchodził za życia za bardzo ważną osobę publiczną. Występował między innymi przed królową Elżbietą I oraz innymi przedstawicielami dworu dla których był ulubionym aktorem i reżyserem.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie