Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 03 września 2020 » Ubezpieczenie szkolne – w ...

Ubezpieczenie szkolne – w jaki sposób działa?

Zawsze wraz z początkiem roku szkolnego pojawia się konieczność ubezpieczenia dziecka przed nieszczęśliwymi wypadkami. Ubezpieczenie...

Zawsze wraz z początkiem roku szkolnego pojawia się konieczność ubezpieczenia dziecka przed nieszczęśliwymi wypadkami. Ubezpieczenie szkolne jest zagadnieniem, nad którym rodzice powinni zastanowić się jeszcze przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych, by wybrać optymalne rozwiązanie dla swoich pociech. Czym jednak jest ubezpieczenie dla dziecka? I w jaki sposób działa?Ubezpieczenie szkolne, czyli co?

W pierwszej kolejności musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ubezpieczenie szkolne. Otóż jest to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (ubezpieczenie NNW), które oferowane jest przede wszystkim uczniom szkół – choć ochroną może być objęta również osoba w wieku młodzieńczym, nawet do 25 czy 26 roku życia.

Mimo tego też, że ubezpieczenia dla uczniów co do zasady mają za zadanie chronić przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, aktualne oferty przewidują znacznie większy poziom ochrony. Mogą więc zabezpieczać przed hospitalizacją, chronią od odpowiedzialności cywilnej, czy też przewidywać wsparcie w razie zapadnięcia przez dziecko na poważną chorobę.

Jak działa ubezpieczenie?

Przede wszystkim zadaniem ubezpieczenia szkolnego jest ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, w wyniku których dziecko poniesie uszczerbek na zdrowiu. Będzie to taki uszczerbek, jak np. uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamania, zwichnięcia, utrata kończyny, czy też uszkodzenia narządów zmysłów.

W przypadku, gdyby dziecko doznało urazu, przysługiwać mu będzie odszkodowanie. Wysokość odszkodowania będzie zależała od wysokości sumy ubezpieczeniowej oraz stosunku procentowego określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Stosunek procentowy do sumy ubezpieczenia jest odrębnie określony dla każdego rodzaju uszczerbku objętego ochroną ubezpieczeniową.

Nie tylko uszkodzenie ciała!

Niemniej ubezpieczenie chroni nie tylko przed uszkodzeniami ciała. Jeśli dziecko będzie wymagało hospitalizacji, odszkodowanie również będzie mogło być wypłacone – jeśli np. osoba ubezpieczona znajdzie się w placówce medycznej przez określony w warunkach ubezpieczenia okres (np. 3 dni). Kwota ta może być przeznaczona np. na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z hospitalizacją.

Co więcej, odpowiednia kwota ubezpieczenia może być przekazana w sytuacji, gdy dziecko zapadnie na poważną chorobę. Należy tu wskazać, że katalog poważnych chorób zawsze wskazany jest w OWU i zdiagnozowana choroba musi pokrywać się z którąś z chorób wpisanych w tymże zestawieniu. Co ciekawe, obecnie znaleźć można oferty, które zabezpieczają dzieci także przed COVID-19.

Jeszcze szerszy zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenia NNW dzieci, w zależności od poszczególnych ofert, mogą chronić przed bardziej niestandardowymi zdarzeniami. Znaleźć można pakiety, które np. pokryją koszty leczenia po ugryzieniu kleszcza, jak także oferty, dzięki którym ubezpieczyciel zadba o odbudowę zębów stałych – w sytuacji, gdyby dziecko je utraciło.

Jakby tego było mało, wybrane pakiety ubezpieczeń NNW dla dzieci mogą chronić przed odpowiedzialnością cywilną, jak również zapewnić wsparcie dla dziecka, które stało się ofiarą hejtu w Internecie. Na pewno wartym uwagi rozwiązaniem okaże się też ubezpieczenie z pakietem assistance czy z pakietem ochronnym podczas wyczynowego uprawiania sportu.

Czy warto wykupić ubezpieczenie szkolne?

W naszej opinii, zdecydowanie warto wybrać ubezpieczenie szkolne w którymś z towarzystw ubezpieczeniowych. Jego koszt to na ogół kilkadziesiąt złotych w skali roku, co wystarczy na zapewnienie podstawowej ochrony naszym pociechom. Tym bardziej, że dzieci mają tendencje do urazów i są zawsze mocniej narażone na niechciane kontuzje.

Ubezpieczenie – dobierz je do swoich potrzeb!

Pamiętajmy, że ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, a szkoła, do której uczęszcza dziecko, nie może narzucić nam jego kupna. Zawsze możemy dobrać pakiet w dowolnym towarzystwie, które najbardziej będzie odpowiadało naszym potrzebom i oczekiwaniom. Warto jednak zdecydować się na jakąś ofertę: koszt ubezpieczenia jest niewielki, a poczucie bezpieczeństwa – zdecydowanie podwyższone.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie