Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 02 października 2020 » Jak wyposażyć szkolną salę ...

Jak wyposażyć szkolną salę gimnastyczną?

Zajęcia sportowe w szkole to dla wielu uczniów jedyna forma ćwiczeń w ciągu dnia. Aby zachęcić młodych ludzi do sportu oraz wyrobić w nich nawyk...

Zajęcia sportowe w szkole to dla wielu uczniów jedyna forma ćwiczeń w ciągu dnia. Aby zachęcić młodych ludzi do sportu oraz wyrobić w nich nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego, należy zadbać o to, aby takie lekcje były ciekawe. Dużą rolę odgrywa w tym nie tylko nauczyciel, ale także warunki panujące na hali. Jak ją wyposażyć, aby była komfortowa i umożliwiała trenowanie różnych dyscyplin?

Przyrządy sportowe

Większość szkół dysponuje jedną dużą halą sportową, na której odbywają się jednocześnie zajęcia dla kilku klas. To wymaga dobrej organizacji przestrzeni, aby zapewnić uczniom bezpieczne i komfortowe warunki do sportu. W związku z tym szkolna hala zazwyczaj podzielona jest na strefy przystosowane do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Należy więc zadbać o dostęp do różnorodnych przyrządów sportowych. Wśród sprzętów, które powinny stanowić podstawowe wyposażenie sali, można wymienić:

  • bramki – zarówno te stałe, jak i przenośne np. do gry w hokeja,
  • kosze – tu również warto zaopatrzyć się w mobilny sprzęt, który można wykorzystać do ćwiczeń zręcznościowych,
  • kozła gimnastycznego – powinien być w komplecie z odskocznią,
  • siatkę – najlepszym wyborem będzie wariant, który można swobodnie zwijać, bez konieczności ustawiania słupków.

W strefie do ćwiczeń gimnastycznych i ogólnorozwojowych powinny znaleźć się również maty i materace, które mają dodatkowo wpływ na minimalizowanie kontuzji. Sprzęt sportowy musi być najwyższej jakości i spełniać restrykcyjne normy bezpieczeństwa. Tańsze zamienniki oprócz tego, że potrafią szybko się zepsuć, mogą również stwarzać zagrożenie dla uczniów.

Wyposażenie hali sportowej

Szkolna hala sportowa musi zostać wyposażona w sposób funkcjonalny i bezpieczny. W większości placówek sala wykorzystywana jest nie tylko do zajęć WF-u, ale także do organizowania przedstawień artystycznych, apeli i imprez. Ważne więc jest to, aby było możliwe zaaranżowanie jej w sposób odpowiedni do okoliczności. Warto zainwestować np. w kotary akustyczne, dzięki którym będzie możliwe podzielenie hali na strefy. Przydatne okazują się również siatki na ścianę, które można łatwo zdjąć i rozwiesić. Oprócz tego obowiązkowym elementem są drabinki oraz ławki rozmieszczone tak, aby umożliwiały swobodne korzystanie z hali i nie stanowiły zagrożenia dla uczniów.

Aranżacja szkolnej hali

Wyposażając salę sportową, nie można zapominać o kwestii aranżacji. Ściany powinny zostać pomalowane na stonowane kolory, które nie będą rozpraszające i męczące dla oczu podczas rozgrywek sportowych. Należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zapewni równomierne źródło światła o optymalnej intensywności. Reflektory muszą być zabezpieczone ochronnym kloszem i stabilnie przymocowane do sufitu. Hala sportowa powinna być ponadto wyposażona w elastyczną nawierzchnię ze specjalnego tworzywa. Obowiązkowym elementem podłogi są namalowane pasy i oznaczenia typowe dla boisk przystosowanych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych. Tak zaaranżowana hala nie tylko ułatwi prowadzenie zajęć WF-u, ale także będzie bardziej atrakcyjna i zachęcająca dla uczniów.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie