Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Wiadomości » 29 października 2020 » Jak przygotować sobie i ...

Jak przygotować sobie i dziecku miejsce do pracy i nauki w domu? Sprawdź nasze porady

Praca czy nauka zdalna to coraz powszechniej występujące zjawiska. Mimo, że wiąże się z nimi wiele wygód, takich jak brak...

Praca czy nauka zdalna to coraz powszechniej występujące zjawiska. Mimo, że wiąże się z nimi wiele wygód, takich jak brak konieczności dojazdu czy zamawiania posiłków na wynos, nie są pozbawione one wad. Największym zagrożeniem dla pracy i nauki w domu jest brak umiejętności rozróżnienia czasu pracy od czasu wolnego. Może się to wiązać z przepracowaniem i nadgodzinami lub w drugą stronę – z problemami ze skupieniem uwagi na zawodowych i szkolnych obowiązkach. Innymi zagrożeniami są także problemy zdrowotne wynikające z niewłaściwie zaplanowanego środowiska pracy i nauki, bądź nadmiernym czasem spędzonym przy biurku. Jak sobie z tym poradzić? Jakie są najlepsze możliwe rozwiązania, które ułatwią pracę z domu?

Praca i nauka w domu komfort i obowiązek w jednym

Wiele osób pracujących w trybie zdalnym zdecydowanie docenia możliwość późniejszego wstawania z łóżka. I nie chodzi tu tylko o cenne minuty spędzone w korkach. Przecież w zasadzie nikomu nie zrobi różnicy, czy na maila odpiszesz przy firmowym biurku czy będąc jeszcze w domu. Często przekłada się to też na większy komfort fizyczny – zamiast garniturów czy szpilek można swobodnie wykonywać swoje obowiązki w wygodnych ubraniach. Jest to także zdecydowanie wygodniejsza forma pracy i nauki dla introwertyków, jednak ekstrawertykom może brakować codziennych relacji towarzyskich z kolegami ze szkoły lub pracy. 

Przy pracy i nauce w domu nie należy także zapominać o obowiązkach związanych z zapewnieniem sobie właściwego środowiska pracy pod względem zdrowotnym. Twoje miejsce pracy powinno być dobrze przemyślane pod względem komfortu ale i ergonomii. Ma to szczególne znaczenie wśród dzieci, u których nabyte w dzieciństwie wady mogą być przyczyną występowania późniejszych problemów ze zdrowiem. Duże znaczenie mają tutaj odpowiednio dobrane biurko i krzesło. 

"Dobrze dobrane krzesło biurowe uchroni Cię przed problemami z kręgosłupem, chronicznym bólem, problemami z poruszaniem się, a nawet opuchlizną nóg." - czytamy w przygotowanym przez portal homelook.pl poradniku przy wyborze krzeseł biurowych - Jakie krzesło biurowe wybrać? Ranking i poradnik doboru

W jaki sposób zapewnić sobie komfortowe i bezpieczne warunki pracy i nauki w domu?

Najlepszym sposobem jest wyznaczenie specjalnej przestrzeni, w której będziesz mógł wykonywać swoje zawodowe czy szkolne obowiązki. Nie martw się, jeśli nie masz całego pomieszczenia, które mógłbyś przeznaczyć na biuro – wystarczy do tego kawałek salonu, który zostanie w odpowiedni sposób zaaranżowany. Oddzielne pomieszczenie do pracy i nauki pozwoli także na na oddzielenie pracy od życia codziennego w domu. Wielu z nas z pewnością wie, że jest to bardzo ważna kwestia.

Czego nie powinno zabraknąć w miejscu do pracy lub nauki w domu aby czynności te były komfortowe i bezpieczne?

Ergonomiczne krzesła biurowe

Chociaż wygodna kanapa czy fotel na pewno wydają się komfortowym miejscem do pracy, to jednak warto zainteresować się zakupem prawdziwego krzesła biurowego. Krzesła jadalniane raczej nie sprawdzą się przy wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze – mogą doprowadzić do wad postawy czy bólu pleców. Warto zadbać o odpowiednio wyprofilowane i wykonane z dobrego materiału krzesło. Jeśli obawiasz się o porysowanie paneli kółkami od krzesła, możesz kupić przezroczystą podkładkę – nie jest to duży wydatek, a pozwoli na dłużej zachować świetny wygląd podłogi.

Regulowane ergonomiczne biurka

Może się wydawać, że biurko jest raczej prostym meblem, od którego nie wymaga się więcej niż od stołu. Jeśli jednak Twoja praca czy nauka dziecka wymagają posiadania podręczników czy wielu dokumentów, warto zadbać, by biurko posiadało miejsce do przechowywania. A jeżeli nie będziesz jedyną osobą, która będzie z biurka korzystać, możesz zdecydować się na model z regulacją wysokości. Dzięki temu nawet najmniejszy członek rodziny będzie mógł wykonywać swoje zadania w wygodnych i zdrowych dla kręgosłupa warunkach.

Poprawna pozycja siedząca

Wady postawy i zwyrodnienia kręgosłupa wpisują się już niejako w choroby cywilizacyjne – duża ilość czasu spędzana z elektroniką wymusza pozycję garbiącą, co na pewno nie jest zdrowe. Warto więc dopasować elementy domowego biura do swojego wzrostu, by można było jak najlepiej zachowywać prawidłową pozycję podczas pracy. Twój kręgosłup będzie ci za to wdzięczny!

Dlaczego nieodpowiednie krzesło biurowe lub biurko może mieć długofalowy negatywny wpływ na nasze zdrowie?

Wielogodzinne korzystanie z nieodpowiedniego krzesła i biurka może się przekładać nie tylko na poczucie niewygody, ale też poważne konsekwencje zdrowotne. Podczas siedzenia na źle dobranym krześle można zaobserwować zmęczenie mięśni, skurcze, sztywność, drętwienie oraz bóle kończyn czy utrudnione krążenie. Ale to nie wszystko. W najpoważniejszych przypadkach można nabawić się solidnych problemów z kręgosłupem. Nieodpowiednia pozycja przekłada się też na brak koncentracji (lub jej utrudnienie), a co za tym idzie zmniejszenie efektywności pracy i jej rozciągnięcie w czasie. Dlaczego warto jak najszybciej poszukać dobrego krzesła i biurka? Długotrwałe siedzenie w złej pozycji sprawia, że kręgosłup jest obciążony a sam organizm przyzwyczaja się do różnych nieprawidłowych skrzywień. Będzie to miało duże odzwierciedlenie w przyszłości.

Jak dobrać odpowiednie krzesło biurkowe i biurko do pracy i nauki?

Niezależnie od tego, czy wybieramy krzesło i biurko dla dziecka czy dorosłego, warto zadbać, by miały one możliwość regulacji. Ciało ludzkie jest elastyczne z czasem zmienia się wzrost i waga, a wtedy warto ponownie dopasować swoje miejsce pracy. Odpowiednio dobrane meble powinny pozwalać na utrzymywanie prawidłowej pozycji przez długie godziny. Meble nie muszą być więc dopasowane tylko do osoby, ale też względem siebie. Warto dobrać je tak, by siedząc na krześle opierać całe stopy na podłodze i jednocześnie zachowywać wyprostowane plecy pracując na blacie biurka. Warto też sprawdzić, czy krzesło będzie pozwalało na odciążenie kręgosłupa oraz jego odcinka szyjnego to te fragmenty ciała są najbardziej narażone na wady postawy. Krzesło powinno być też wykonane z miękkiego materiału, który będzie minimalizował pocenie się.

O czym pamiętać przy wyborze krzesła biurkowego i biurka dla dzieci?

Pamiętajmy, że dzieci są z natury bardziej ruchliwe niż osoby dorosłe. Warto więc zadbać o stabilność, by zminimalizować ryzyko upadku na przykład przy bujaniu się na krześle. Krzesło powinno posiadać też regulację wysokości nie tylko siedziska, ale też podłokietników. Warto pozwolić dziecku usiąść na nim w sklepie by samo stwierdziło, czy jest mu na nim wystarczająco wygodnie. Możesz też zdecydować się na krzesło z motywem graficznym z ulubionej bajki dziecka, jednak pamiętaj, że za jakiś czas może mu się ona znudzić, a krzesło powinno też pasować do wystroju pokoju.

O czym jeszcze należy pamiętać pracując i ucząc się w domu? Kilka zasad BHP

Praca w domu nie zachęca do wzmożonej aktywności fizycznej – warto więc o niej pamiętać, gdyż jest to jeden z obowiązkowych punktów na liście zdrowego trybu życia. O czym warto pamiętać podczas pracy zdalnej by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu i kondycji?

Ćwiczenia

Poranny lub wieczorny trening nie tylko wzmocni twoją kondycję też, ale zapewni lepsze dotlenienie mózgu, co przełoży się na efektywność wykonywania zadań umysłowych. Nie musisz od razu zacząć od wymagających ćwiczeń – kilka przysiadów czy brzuszków już będzie krokiem w dobrą stronę.

Wstawanie od czasu do czasu

Jednostajna pozycja przez kilka godzin nie jest dobra dla zdrowia, co na pewno odczujesz wstając od biurka po ośmiu godzinach – drętwienie i zawroty głowy są sygnałami organizmu, że takie zachowanie nie jest dla niego dobre. Warto więc przynajmniej co 40 minut rozprostować nogi i na przykład pójść do kuchni po kawę czy herbatę.

Daj odpocząć oczom

Na pracy z komputerem najbardziej cierpią oczy. Jeśli spędzasz przed ekranem wiele godzin, warto zaopatrzyć się w okulary filtrujące niebieskie światło. Zapytaj swojego pracodawcę – wielu z nich oferuje refundację takich okularów.

Nie zapominaj o świeżym powietrzu

W pomieszczeniu bez przepływu powietrza ciężko się pracuje, szczególnie, jeśli w domu są zwierzęta gubiące sierść, kurz czy osoby palące papierosy. Podczas pracy czy nauki zdalnej warto chociaż uchylić okno – świeże powietrze ułatwi pracę szarych komórek dzięki ich odpowiedniemu dotlenieniu.

Po pracy spędź czas z bliskimi

Pracoholizm rozwija się szybko i w większości niezauważalnie. Dlatego po zakończeniu czasu pracy warto się od niej oderwać i spędzić czas ze znajomymi czy rodziną, najlepiej na ciekawych aktywnościach poza domem. Pozwoli to przełamać rutynę i oczyścić umysł z wyzwań zawodowych i stresu.

Podsumowanie

Praca i nauka zdalna przez jednych są uwielbiane, a przez innych nienawidzone. Niezależnie do której z tych grup się zaliczasz, odpowiednie przygotowanie przestrzeni do pracy może pomóc w łatwiejszym osiąganiu wyznaczonych celów zawodowych i realizowaniu swoich obowiązków. Nie zapomnij też, że to twoje zdrowie jest najważniejsze – nie zaniedbuj go podczas wielu godzin spędzanych przed ekranem komputera.

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie