Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Zespół Szkół Poligraficzno-Mechanicznych

im. Armii Krajowej w Katowicach

ul. Armii Krajowej 84, 40-671 Katowice
tel. (32) 202-84-63, fax (32) 201-48-81
www:   http://www.zspm.pl
ZSPM na Facebooku
e-mail:   dyrekcja@zspm.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 22372 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

SZKOŁA BRANŻOWA NR 15


TECHNIKUM NR 18

O Nas

ZSPM w Katowicach to szkoła o wieloletniej tradycji sięgającej początków XX wieku. Przez wiele lat nasza szkoła kształciła poligrafów i tak jest też do tej pory. Obecnie oprócz zawodu poligrafa oferujemy również inne atrakcyjne kierunki kształcenia. Po czterech latach edukacji możesz zdobyć zawody o które zabiegają inni. Możesz zostać poligrafem, informatykiem lub mechatronikiem uhonorowanym państwowym egzaminem cenionym na terenie Unii Europejskiej.

W naszej szkole nie liczy się tylko teoria, chociaż zajęcia z przedmiotów ogólnokształcących uprawniają Cię do zdawania matury na tym samym poziomie jak w liceach. Dzięki funduszom europejskim uczniowie mogą kształcić się na najnowocześniejszych maszynach i komputerach z nowoczesnym oprogramowaniem. W naszej szkole liczy się również praktyka.

Szkoła posiada:


 • estetyczne pracownie i sale lekcyjne wyposażone w pomoce naukowe oraz sprzęt audiowizualny
 • wiele pracowni komputerowych, a wszystkie wyposażone w nowy sprzęt
 • interaktywne tablice w salach lekcyjnych
 • dostęp do Internetu przez Wi-Fi
 • bogate, legalne oprogramowanie w pracowniach komputerowych
 • serwer szkolny wykorzystywany do przechowywania prac uczniów i materiałów dydaktycznych nauczycieli
 • salę gimnastyczną oraz siłownię
 • nowoczesne boiska szkolne
 • bibliotekę wyposażoną w komputery z dostępem do Internetu
 • pracownię języków obcych
 • warsztaty szkolne dla zawodów poligraficznych
 • nowoczesną maszynę drukującą firmy KBA sterowaną cyfrowo (jako jedyna szkoła w Polsce)

Szkoła zapewnia:
 • wykwalifikowaną i przyjazną kadrę nauczycielską
 • praktyki w wielu renomowanych firmach
 • firmowe szkolenia pozwalające na otrzymanie certyfikatów
 • wszechstronny rozwój uczniów
 • pomoc i opiekę pedagoga szkolnego

Szkoła umożliwia:
 • udział w zajęciach pozalekcyjnych
 • udział w imprezach sportowych
 • udział w akcjach samorządu szkolnego
 • uczestnictwo w akademii filmowej
 • udział w imprezach kulturalnych organizowanych przez Teatr Śląski

  
Perspektywy:
 • wielu absolwentów naszej szkoły podejmuje studia na różnych kierunkach kształcenia
 • wielu znajduje pracę w przodujących zakładach poligraficznych (współpracujemy z amerykańskim koncernem RR Donnelley czy rodzimą Agorą)
 • wielu prowadzi własną działalność lub zajmuje kierownicze stanowiska w branży poligraficznej

W minionych latach szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej umożliwiające powstanie czterech nowoczesnych pracowni komputerowych, a także doposażenie warsztatów szkolnych.

W Zespole Szkół Poligraficzno – Mechanicznych w Katowicach jest realizowany projekt „Wyposażenie pracowni zawodowych w Zespole Szkół Poligraficzno – Mechanicznych w Katowicach„. Projekt ten jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach projektu planowana jest modernizacja, rozbudowa i remont laboratoriów dydaktycznych i pracowni kształcenia zawodowego ZSPM w Katowicach wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia. Zakres objętych projektem prac budowlanych i zakupów jest związany z projektem planowanym do realizacji przez ZSPM w ramach dział. 11.2.1 pn.: „Kształcenie nowoczesnych absolwentów w Zespole Szkół Poligraficzno – Mechanicznych w Katowicach” i stanowi odpowiedź na problem kluczowy jakim jest niedostosowanie oferty ZSPM do potrzeb rynku pracy oraz niewystarczające zasoby dydaktyczne szkoły w stosunku do wymogów podstawy programowej. W wyniku realizacji projektu zostaną stworzone nowe możliwości rozwoju i nauki, w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy zawodowej oraz uatrakcyjniona zostania baza edukacyjna szkoły. Przełoży się to na zwiększone szanse absolwentów na znalezienie miejsca pracy, a pracodawcom umożliwi zatrudnienie dobrze wykształconego i doświadczonego pracownika.

WARSZTATY SZKOLNE

Praktyczne oraz teoretyczne szkolenie zawodowe uczniów Zespołu Szkół Poligraficzno - Mechanicznych w zawodach technik poligraf (4-letnie Technikum nr 18) oraz drukarz i introligator (Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15) prowadzone są na Warsztatach Szkolnych ZSPM, których siedziba znajduje się na ul. Książęcej 27 w Katowicach Ligocie.

Warsztaty posiadają szeroko rozbudowana bazę dydaktyczno-maszynową. Warsztaty oferują pracę na nowoczesnym sprzęcie, np. na nowoczesnej maszynie drukującej KBA, na foliarce i innych. Zajęcia teoretyczne są prowadzone na 3 salach wykładowych. Każda z sal wyposażona jest w zestaw multimedialny z tablicą interaktywną oraz Internet. Przeniesienie zajęć teoretycznych na teren Warsztatów Szkolnych pozwoliło m. in. na bieżące łączenie teorii z praktyką co podniosło jakość nauczania.

Zajęcia praktyczne są podzielone na trzy działy:

Dział przygotowalni obejmuje profesjonalnie wyposażoną pracownię komputerową oraz pracownię przygotowania form drukowych w systemie CTP. Pracownia komputerowa wyposażona jest w 11 stanowisk komputerowych, skanery, drukarki laserowe i atramentowe oraz tablicę interaktywną z rzutnikiem multimedialnym. Wszystkie stanowiska komputerowe są wyposażone w pełne pakiety profesjonalnych programów do składu komputerowego i obróbki zdjęć. Całość jest połączona z siecią Internetową.

Przygotowalnia form drukowych jest wyposażona w nowoczesny system wykonywania impozycji (montażu), naświetlania i obróbki płyt offsetowych w systemie CTP. Pracownia dodatkowo jest wyposażona w 4 stanowiska komputerowe oraz specjalistyczną drukarkę do odbitek próbnych. Zastosowanie tej nowoczesnej technologii w znaczący sposób podniosło poziom szkolenia uczniów, zmniejszyło koszty, które Warsztaty ponosiły na przygotowanie form w firmach zewnętrznych oraz podniosło jakość samego druku.

Dział maszyn offsetowych wyposażony jest w trzy rodzaje maszyn drukarskich. Posiadamy trzy, jednokolorowe maszyny typu „Romayor” na których, oprócz stałego szkolenia uczniów, co roku są przeprowadzane są egzaminy zawodowe ZSZ w zawodzie drukarz. Do wyposażenia parku maszynowego należą również: nowoczesna, sterowana komputerowo dwukolorowa maszyna Performa 74 firmy KBA oraz dwie jednokolorowe maszyny typu „Planeta”. Ten różnorodny park maszynowy pozwala na przygotowanie uczniów do pracy zarówno na maszynach nowoczesnych i skomplikowanych jak również na starszych i prostszych.

Największym
działem szkoleniowym Warsztatów Szkolnych jest introligatornia. Obejmuje ona 4 pracownie introligatorskie. Ich bogate wyposażenie pozwala na pełną realizację programu nauczania w zakresie introligatorstwa. Posiadamy m. in.: zszywarki drutem, sterowaną komputerowo krajarkę jednonożową, trójnóż, oklejarkę do wykonywania opraw klejonych, maszynę do foliowania okładek i druków, wieżę zbierającą z utrząsarką i bigówkę. Oprócz tego są również urządzenia służące np. do wykonywania opraw spiralnych, do wykonywania metalicznych napisów na okładkach oraz laminowania druków.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie