Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaMapaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiUczniowie
Prywatne Studium Muzyczne

pod patronatem ISME

ul. K. Prusa 25, 43-190 Mikołów
tel. (32) 226-28-13
www:   http://www.psmmikolow.dt.ple-mail:   petrko@op.pl
Liczba odwiedzin od 01.01.2015: 13087 razy
dzięki wykupionej wizytówce w serwisie szkolnictwo.pl
(wysokie pozycjonowanie płatnej wizytówki =
= duża popularność
Twojej jednostki!)
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
 

PRYWATNE STUDIUM MUZYCZNE

- nauka odbywa się w dwóch
  działach:
 • podstawowym
 • średnim

- klasy instrumentów:
 • fortepian
 • keyboard
 • gitara
 • gitara elektryczna
 • akordeon
 • flet (prosty oraz poprzeczny)
 • śpiew
 • saksofon


PODYPLOMOWE KONSULTACJE MUZYCZNE


Prywatne Studium Muzyczne w Mikołowie jest jedną z pierwszych tego typu placówek w regionie śląskim. Od początku istnienia opiera się na programie nauki muzyki opracowanym przez ISME, najważniejszej światowej organizacji zajmującej się pedagogiką muzyczną. Wdrażając filozofię nauczania muzyki promowaną przez ISME, nauczyciel stara się tak pokierować rozwojem ucznia, by rozbudzić w nim fascynację takim gatunkiem muzyki, który najlepiej odpowiada jego kompetencjom muzycznym: łatwości opanowania zapisu nutowego, wyczucia rytmu, zdolności zapamiętania linii melodycznej, umiejętności improwizacji. Kluczem w nauczaniu nie jest więc wymaganie programowe, ale indywidualne zdolności ucznia, co oczywiście nie wyklucza konieczności opanowania minimum programowego obowiązującego wszystkich uczniów. Ambicją nauczycieli Studium jest to, by jego absolwenci otrzymali wszechstronne wykształcenie muzyczne, które pozwoliłoby im na wykorzystanie go w życiu, ale również przyczyniło się do ogólnego ich rozwoju.

Nauka w Studium odbywa się w dwóch działach: podstawowym i średnim. Dział podstawowy trwa planowo sześć lat po których uczeń przechodzi na rok dyplomowy przygotowujący bezpośrednio do egzaminu końcowego, którego złożenie oznacza uzyskanie dyplomu ukończenia Studium Muzycznego w dziale podstawowym. Dział średni trwa cztery lata oraz dodatkowo rok dyplomowy i jest przewidziany jako kontynuacja nauki dla wyróżniających się uczniów kończących dział podstawowy.

W trakcie nauki uczeń może zmienić klasę, jednak w obrębie instrumentów należących do tej samej grupy, a więc np. z keyboardu na fortepian. Lekcje instrumentu prowadzone są w trybie indywidualnym w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Poza nauką gry na instrumencie każdy uczeń może fakultatywnie uczestniczyć w grupowych zajęciach z teorii muzyki. Każdy semestr kończy się egzaminem półrocznym, po przesłuchaniu kończącym rok szkolny uczeń otrzymuje świadectwo.

Uczeń przystępujący do egzaminu jest oceniany na podstawie stopnia opanowania materiału określonego przez ustalony program. Sam egzamin stanowi podstawowe kryterium oceny, jednak poza nim uwzględnia się zaangażowanie ucznia na lekcjach, jego pracę w domu, aktywność w życiu szkoły oraz udział w różnego rodzaju artystycznych przedsięwzięciach organizowanych przez Studium, bądź wszelkie instytucje oświatowe i kulturalne.


Studium Muzyczne ma w swojej ofercie programowej podyplomowe konsultacje muzyczne. Skierowane są one do osób, które ukończyły dział średni naszej szkoły bądź innej szkoły muzycznej.


Największą dumą każdej szkoły są jej absolwenci, toteż szczególną satysfakcją dla nauczycieli Studium jest fakt, iż wielu z tych, którzy ukończyli w nim naukę, kontynuuje swe kształcenie muzyczne na uczelniach wyższych w Cieszynie i Katowicach. Nie sposób pominąć również tego, iż jedną z pierwszych absolwentek szkoły była Anna Dereszowska, z pewnością znana już widzom szklanego ekranu.

Wysoki poziom nauczania jest syntezą kwalifikacji pedagogicznych nauczycieli, którzy w większości byli wykładowcami uniwersyteckimi oraz nakładu pracy uczniów, w przeważającej mierze sumiennie ćwiczących zadane frazy muzyczne.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły są jesienne i wiosenne popisy, podczas których słuchacze mają możliwość przedstawienia swych umiejętności przed publicznością. Przez wiele lat koncerty te odbywały sie w auli Miejskiego Domu Kultury w Mikołowie a od 2010 roku szkoła korzysta z gościnności Miejskiej Biblioteki Publicznej, dzięki czemu popisy mogą odbywać się w pięknym otoczeniu nowo wyremontowanej placówki.

Coroczne popisy stanowią jeden z elementów wkładu Studium w życie kulturalne Mikołowa i całego powiatu mikołowskiego. Poza wspomnianymi już koncertami i festiwalami, uczniowie brali również udział w wielu okolicznościowych uroczystościach czy też takich cyklicznych imprezach jak Dni Mikołowa. Należy wspomnieć również o długoletniej współpracy szkoły z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie, która owocowała wieloma udanymi projektami i odnoszącymi sukcesy zespołami muzycznymi.

Muzyka spełnia trudną do przecenienia rolę w życiu każdego człowieka. Nie chodzi jedynie o praktyczne umiejętności gry na instrumencie; istotne jest również wyrobienie w sobie wrażliwości estetycznej, umiejętności recepcji muzyki, otwarcie się na bogactwo, które niesie świat dźwięków. Człowiek kochający i rozumiejący muzykę, posiada ogromną siłę pomagającą przezwyciężać trudności dnia codziennego. Poznawanie różnych gatunków i tradycji muzycznych zaś poszerza jego perspektywę kulturową: pomaga w zrozumieniu nie tylko własnej, ale i obcych kultur. Słynne słowa Goethego "Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem" można odnieść również do muzyki, która od początku istnienia kultury ludzkiej jest środkiem wyrazu przeżyć i wrażeń człowieka.

Cele placówki:
 • rozwijanie uzdolnień muzycznych
 • umożliwienie kształcenie zarówno w zakresie praktycznej nauki gry na instrumentach muzycznych, jak i w zakresie teorii muzyki
 • rozwijanie umiejętność współpracy poprzez uczestnictwo w zajęciach grupowych

Sukcesy uczniów:
 • II miejsce w X Wojewódzkim Konkursie Muzycznym "Estrada Młodych 2016
  • wyróżnienie w XI Wojewódzkim Konkursie Muzycznym "Estrada Młodych 2017"
  • III miejsce w XVI Mikołowskim Festiwalu Muzycznym - Konkursie Interpretacji Instrumentalnej
  • wyróżnienie w XVI Mikołowskim Festiwalu Muzycznym - Konkursie Interpretacji Instrumentalnej

  Serdecznie Zapraszamy!!

  Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

  Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie