
Jesteśmy szkołą dążącą do
wszechstronnego rozwoju każdego ucznia, ze szczególnym uwzględnieniem jego indywidualnego rozwoju artystycznego. Wspieramy samodzielne formowanie jego wrażliwości artystycznej,
motywujemy do twórczej aktywności i kształtujemy do tworzenia piękna.
Nasza szkoła
kształci i wychowuje na miarę XXI wieku tak, aby uczniowie potrafili znaleźć się i radzić sobie w zmieniającym się współczesnym świecie, by śmiało stawiali czoła jego trudnościom
i wyzwaniom. Szkoła kształci zawodowych tancerzy, którzy po ukończeniu szkoły tańczą na scenach teatrów w Polsce i za granicą.
Szkoła kształci zawodowych tancerzy, którzy po ukończeniu szkoły tańczą na scenach teatrów w Polsce i za granicą. Nauka
w szkole trwa 9 lat. Oprócz kształcenia artystycznego uczniowie zdobywają wykształcenie ogólne.
W okresie 9 lat nauki realizowana jest podstawa programowa przedmiotów ogólnokształcących klas IV-VI szkoły podstawowej, trzech lat gimnazjum i trzech lat liceum oraz podstawa programowa przedmiotów zawodowych.
Uczniowie klasy III szkoły baletowej przystępują obowiązkowo do sprawdzianu na koniec szkoły podstawowej.

Uczniowie klasy VI szkoły baletowej przystępują obowiązkowo do egzaminu gimnazjalnego.
Uczniowie klasy IX (ostatniej) po zdaniu egzaminu dyplomowego otrzymują dyplom zawodowego tancerza. Uczniowie po ukończeniu klasy IX zdają egzamin maturalny.
W szkole dzieci mają możliwość uczyć się języka angielskiego
w klasach I-IX szkoły baletowej i języka rosyjskiego w klasach IV-IX.
Dzieci od najmłodszych lat mają możliwość wypowiadania się
i kreowania poprzez kontakt ze sceną
Teatru Wielkiego w Łodzi, uczestniczenia
w różnych imprezach teatralnych, koncertach środowiskowych oraz
w programach telewizyjnych. Co roku na scenie Teatru Wielkiego odbywa się Koncert Galowy z udziałem wszystkich uczniów szkoły, w szczególności dyplomantów, którzy w danym roku kończą szkołę. Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w konkursach baletowych w Polsce i za granicą.

27 III 2007 roku - Towarzystwo Przyjaciół Łodzi przyznało szkole przez medalu
„Pro publico bono” im. Sabiny Nowickiej za kreatywne i ważne społecznie dokonania na rzecz kultury narodowej i miasta Łodzi. Patronką medalu jest jedna z najwybitniejszych łodzianek XX wieku, współtwórczyni Opery Łódzkiej, baletu i szkolnictwa baletowego
w Łodzi.
18 czerwca 2010 roku - Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi otrzymała Certyfikat Instytucji Innowacyjnej przyznany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
17 czerwca 2013 roku - Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Feliksa Parnella w Łodzi otrzymała Certyfikat "Kreator kompetencji społecznych" przyznany przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.
Rekrutacja

O
przyjęcie do klasy pierwszej edukacji wczesnoszkolnej w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Łodzi może ubiegać się kandydat, który w roku szkolnym zgodnie z ustawą może rozpocząć naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Dla kandydatów przeprowadza się badanie przydatności, które polega na sprawdzeniu przez komisję predyspozycji fizycznych, ruchowych, poczucia rytmu
i wrażliwości muzycznej.
O
przyjęcie do klasy pierwszej ogólnokształcącej szkoły baletowej może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 10 lat i w danym roku szkolnym kończy klasę III szkoły podstawowej. Dla kandydatów do klasy pierwszej ogólnokształcącej szkoły baletowej przeprowadza się badanie przydatności, które polega na sprawdzeniu predyspozycji fizycznych, ruchowych, poczucia rytmu i wrażliwości muzycznej.
Informacje szczegółowe dotyczące rekrutacji do szkoły, formularze wniosków dostępne na
stronie BIP.

W przypadku wyjątkowych zdolności i predyspozycji ruchowo-muzycznych u
dzieci, które ukończyły 10 lat istnieje możliwość
przyjęcia do starszych klas szkoły baletowej.
Dla
kandydata do klasy wyższej niż pierwsza, przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny (obejmujący wszystkie przedmioty artystyczne), który ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje
i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy do której kandydat ma być przyjęty.
Przyszłość po szkole

Młodzież po ukończeniu
Szkoły Baletowej w Łodzi nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Absolwenci tańczą
w zespołach baletowych teatrów muzycznych, operowych
i operetkowych, oraz
w zespołach Pieśni
i Tańca "Śląsk"
i "Mazowsze".
Tańczą na scenach w kraju i za granicą. Szkoła daje możliwość znalezienia się w sztuce tańca na forum Europy i świata. Ukończenie Szkoły Baletowej stanowi również znakomitą podstawę do podjęcia studiów na różnych kierunkach wyższych uczelni.
Baza szkoły
Szkoła posiada 6 sal baletowych, sale lekcyjne, stołówkę szkolną (dzieci mogą zjeść drugie śniadanie i obiad), gabinet fizjoterapii, bibliotekę, bibliotekę audio-video, w której znajduje się kolekcja kaset video
i płyt CD (przedstawienia baletowe, filmowane lekcje tańca, przeglądy, koncerty, płyty
z muzyką), pracownię komputerową
z czytelnią, pracownię
dydaktyczno-egzaminacyjną, magazyn kostiumów scenicznych, pracownię szewską, pracownię krawiecką.
Zajęcia odbywają się w godzinach od 8.00 do 17.20. Uczniowie, którzy kończą wcześniej zajęcia (przed 17.20) mogą czekać na rodziców w szkolnej czytelni pod opieką nauczyciela.
Uczniowie spoza Łodzi mogą mieszkać w Bursie Szkół Artystycznych przy ulicy Rybnej 11ABC (niedaleko szkoły).