Bruksela
Bruksela - (fr. Bruxelles, niderl. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
Oprócz miasta na prawach gminy, nazwą Bruksela określa się także Region Stołeczny Brukseli, który skupia również 18 innych gmin (między innymi Anderlecht, Etterbeek, Saint-Gilles, Uccle, Schaarbeek) i liczy około 1 mln mieszkańców. Aglomeracja brukselska (w sensie geograficznym) obejmuje także pewną liczbę gmin flamandzkich.
Dane ogólne
Bruksela jest siedzibą króla i parlamentu belgijskiego, a ponadto jest siedzibą NATO, Euroatomu i kilkudziesięciu organizacji międzynarodowych. Bruksela jest ponadto siedzibą instytucji Unii Europejskiej. Ważny ośrodek handlowy, bankowo-finansowy i kulturalno-naukowy kraju. Siedziba dwóch królewskich akademii umiejętności (walońskiej i flamandzkiej), Królewskiej Akademii Sztuki (zał. 1711), Biblioteki Królewskiej (zał. 1837); dwa uniwersytety (ULB i VUB), konserwatorium i instytuty naukowo-badawcze, teatry, 30 muzeów.
Historia
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 966, wtedy była to osada obronna. Później Bruksela była stolicą krainy historycznej Brabancji.
Od XIII wieku miasto rozwinęło się jako znaczący i prężny ośrodek tkactwa oraz ważny przystanek na szlaku handlowym z Brugii do Kolonii. Powstało wówczas dzisiejsze centrum miasta z rynkiem (Grand Place).
W 1695 miasto poważnie ucierpiało w wyniku najazdu króla Francji, Ludwika XIV.
Austriacki minister pełnomocny w 1769 założył w Brukseli "Towarzystwo Literackie" (Literarische Gesellschaft), które było zaczątkiem przyszłej Belgijskiej Akademii Nauk.
W 1830 Bruksela została stolicą niepodległej Belgii. Rok później król Leopold I nakazał wyburzenie murów obronnych i rozbudowę miasta. Rozwój ten kontynuował jego następca, Leopold II.
W latach 60. XIX w. burmistrz Jules Anspach zapoczątkował wielką "sanację" i przebudowę miasta. Dokonano wyburzeń zabudowy wzdłuż rzeki Senne, jej kanalizacji; przebito (na wzór "bulwarów" Haussmanna) szeroką ulicę między dworcami Midi i Nord, zbudowano Giełdę, stworzono nową dzielnicę wokół Notre-Dame-aux-Neiges, przedłużono avenue Louise, rue de la Régence i rue Belliard, stworzono Parc du Cinquantenaire. Stworzono nowy system dystrybucji wody i gazu.
W czasie drugiej wojny światowej Bruksela ucierpiała w wyniku bombardowań z lat 1940 oraz 1943-1944.
Po wojnie miasto stało się centrum zjednoczonej Europy; od 1958 mieści się tutaj siedziba EWG, późniejszej Wspólnoty Europejskiej. W 1967 została tu również przeniesiona z Paryża kwatera główna NATO.
W dniach 29 grudnia 2008 do 2 stycznia 2009 mieszkańcy Brukseli i okolicznych miejscowości gościli 40 tysięcy młodych ludzi z całego świata. Bruksela stała się etapem Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, której organizatorem jest ekumeniczna Wspólnota Taizé.
Zabytki i turystyka
- Centralnym punktem miasta jest Grand Place z gotyckim ratuszem (Hôtel de Ville) z XV wieku
i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla (Maison du Roi). Dom Króla to pałac, pochodzący z XVI wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie (między innymi z ceramiki i wyrobami ze srebra). W pobliżu placu znajdują się galerie św. Huberta z XIX wieku, ze sklepami galeriami, kafejkami i restauracjami kuchni z całego świata.
Katedra św. Michała i Guduli
kamienice przy Grande Place
Dwujęzyczna tabliczka z nazwą Alei Prezydenta Mościckiego, Bruksela-Ukkel
- Między Pałacem Królewskim i siedzibą parlamentu Belgii, czyli Pałacem Narodów znajduje się reprezentacyjny Park Brukselski.
- Katedra św. Michała i św. Guduli (fr. Cathédrale Saints-Michel-et-Gudule) z XII wieku słynie z pięknych szesnastowiecznych witraży.
- Kościół Notre Dame du Sablon, zbudowany w stylu gotyckim znajduje się na placu Grand Sablon.
- Po średniowiecznych fortyfikacjach pozostała Czarna Wieża (Tour Noir).
- Na całym świecie znany jest jeden z symboli miasta Manneken Pis, czyli figurka siusiającego chłopca z 1619. Żeńskim odpowiednikiem chłopca jest Jeanneke Pis figurka z 1987.
W Brukseli można odnaleźć liczne przykłady architektury secesyjnej.
Atomium
Zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy). Składa się z 9 stalowych sfer o średnicy 18 metrów i łączących je 20 korytarzy, każdy o długości ok. 40 m. Na sam szczyt budowli można wyjechać windą. Z okien najwyższej sfery widać panoramę Brukseli, a także Mini Europę – kompozycję miniaturowych obiektów z najpiękniejszych miast w Europie, która znajduje się w pobliskim Bruparku. W innych znajdują się wystawy dotyczące mody, mebli i stylu życia lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia.
Konstruktorem budowli jest André Waterkeyn. Znajduje się ona w Laeken, należącym do zespołu miejskiego Brukseli.
Inne hasła zawierające informacje o "Bruksela":
Tapiseria
Arras
, XV – Arras i Tournai, XVI –
Flandria
, Włochy, XVII – Bruksela, Francja (zwłaszcza królewska manufaktura Gobelinów i manufaktura w
Beauvais
), XVIII – ...
Ludwik XVIII
...
1908
odbyli pierwszy lot samolotowy z pasażerem.
27 maja
– założono klub piłkarski
Anderlecht Bruksela
.
21 czerwca
– 25 tys.
sufrażystek
demonstrowało w londyńskim
Hyde Parku
, żądały ...
Kod pocztowy
i w Bułgarii kod pocztowy składa sie zawsze z 4 cyfr (np. Bruksela to 1000)
Chorwacja
Tak jak w Polsce, chorwackie kody pocztowe składają się ...
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"
...
1958
...
Łabędź (herb szlachecki)
...
Toruń
...
1716
...
1937
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Bruksela":
37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 18)
przedstawicieli państw członkowskich
Zgromadzenie Parlamentarne – jako organ doradczy
Sekretariat
Siedzibą organizacji jest Bruksela
...
046. Aachen (plansza 19)
(z Kolonii
przez Brukselę do Paryża) i Intercity (Frankfurt - Kolonia - Bruksela) jak również
pociągi regionalne.
...
39. Wybrane traktaty europejskie oraz instytucje UE (plansza 19)
to instytucja niezależna, która reprezentuje wspólne interesy całej Unii.
Jej siedziba to Bruksela, ale posiada ona swoje przedstawicielstwa również w innych miastach Unii. Komisja ...
|