Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Hawana

Hawana - (hiszp. San Cristóbal de La Habana lub skrócone La Habana) – miasto nad Zatoką Meksykańską, stolica Kuby i prowincji La Habana.

Dane ogólne

Największe miasto oraz port na wyspie oraz w całych Karaibach. Główny ośrodek przemysłowy kraju. Przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Węzeł komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej (międzynarodowe lotnisko im. Jose Marti). Uniwersytet od 1728 roku.

Historia

Hawana została założona około 1515 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velaqueza de Cuellara na południowym wybrzeżu wyspy. W 1519 została przeniesiona na obecne miejsce (stąd wg niektórych źródeł została założona w 1519). Początkowo była tylko portem handlowym, ale w 1607 została stolicą hiszpańskiej kolonii: Kuby. Mimo wielu napadów angielskich, francuskich i holenderskich piratów miasto dynamicznie się rozwijało i szybko stało się głównym hiszpańskim portem w Nowym Świecie. Z wyłączeniem okupacji angielskiej w 1762 podczas wojny siedmioletniej do 1898 należała do Hiszpanii. Zatonięcie 15 lutego 1898 w hawańskim porcie pancernika USS Maine (prawdopodobnie w wyniku wybuchu kotła) stało się pretekstem do wybuchu wojny amerykańsko-hiszpańskiej w wyniku której Hawana wraz z całą wyspą przeszła pod amerykańską okupację. Od 1902 Hawana została stolicą Republiki Kuby. W pierwszej połowie XX wieku stała się ważnym ośrodkiem turystycznym. W dniu 8 stycznia 1959 została zajęta przez rewolucyjne oddziały Fidela Castro. Prowadzona przez Castro polityka gospodarcza doprowadziła do zmierzchu świetności miasta, ale począwszy od lat 80. XX wieku prowadzone są zabiegi renowacyjne w obrębie starego miasta.

Hawana była ulubionym miejscem Ernesta Hemingwaya, który spędził tu 20 lat swojego życia.

Zabytki

W Hawanie znajdują się liczne zabytki architektury kolonialnej. Z tego powodu stare miasto La Habana Vieja zostało w 1982 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  • zamek i fort Morro z XVI w.
  • zamek de la Real Fuerza z 2. połowy XVI w. – dawna rezydencja hiszpańskiego gubernatora
  • senat z XVIII w.
  • katedra Niepokalanego Poczęcia z 2. połowy XVII w.
  • klasztor Santa Clara z 1644 r.
  • kościół San Francisco z 1656 r.
  • ratusz miejski z 1792 r.


Inne hasła zawierające informacje o "Hawana":

1960 ...

Państwa świata według kontynentów ...

1959 ...

1927 ...

Cywilizacja Majów ...

1906 ...

1898 ...

Port lotniczy Frankfurt (Timişoara) Condor Airlines (Agadir, Anchorage [sezonowo], Antalya, Burgas, Cancun, Colombo, Gan, Fairbanks, Halifax, Hawana, Holguin, Ibiza, La Palma, Lanzarote, Larnka, Las Vegas, Minorka, Mauritius, Mombasa, ...

Karaiby ...

Toledo (Hiszpania) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hawana":

Opowieść o tułaczce, tęsknocie i poszukiwaniu własnego miejsca - H. Sienkiewicz ˝Latarnik˝ (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie