Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Geografia » Liceum - lekcje

1234567891011121314
Lekcja: "202. Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych"
Historia geologiczna i budowa Polski. Rozmieszczenie zasobów mineralnych

Prekambr

Badanie paleomagnetyczne pozwalające określić położenie geograficzne skał powstałych w tej erze, stwierdziło że terytorium Polski znajdowało się na południowej półkuli. Południowo - zachodnia i północno - wschodnia Polska była częscią lądu zbudowanego ze skał krystalicznych czyli magmowych jak i metamorficznych. W okolicy Suwałk znajdują się złoża rudy polimetalicznej, które oprócz magnetytu zawierają również tytan i wanad. Pomimo jej dużej wartości ekonomicznej nie podjęto się na razie eksploatacji ponieważ światowe wydobycie takich rud jest wystarczające.

Kambr

W kambrze następowało powolne dźwiganie się obszaru. Na dnie oceanicznym osadzały się iły i piaski pochodzące z niszczenia obszarów lądowych. W procesie diagenezy zamieniły się one w iłowce i piaskowce, z których zbudowane jest pasmo Łysogór. Wówczas powstawały także wapienie, których pokłady znajdują się w Sudetach, ale nie mają znaczenia gospodarczego.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie