Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112
Lekcja: "009. Gąbki - zwierzęta beztkankowe"
Budowa i funkcje życiowe gąbek

Przykład pączkowanie


Szkielet gąbek ma najczęściej postać igieł (spikul) tkwiących w mezoglei i przybierających nieraz fantazyjne kształty. Mogą one być zbudowane z węglanu wapnia lub krzemionki i są spojone substancją białkową przypominającą kolagen, zwaną sponginą. Igiełki gąbek są ważnym elementem ich klasyfikacji systematycznej.

Gąbki mogą rozmnażać się bezpłciowo, zazwyczaj przez pączkowanie i płciowo, prz czym spotykamy tu zarówno gatunki obojnacze, jak i rozdzielnopłciowe. Gamety powstają bezpośrednio w mezoglei (nie ma tu gonad). Komórki jajowe zazwyczaj pozostają w gąbce macierzystej i tu dochodzi do zapłodnienia plemnikami pochodzącymi od innego osobnika. Rozwijający się zarodek opuszcza organizm gąbki i przekształca w swobodnie pływającą larwę. Larwa ta przytwierdza się do dna i stopniowo przekształca w dorosłego osobnika. Mamy tu więc do czynienia z rozwojem złożonym.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie