Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Informatyka » Liceum - lekcje

1...15161718192021222324252627282930313233
Lekcja: "Programowanie - paradygmaty programowania"

Paradygmat programowania równoległego

Komunikacja między współbieżnymi zadaniami może być niejawna, ale najczęściej mamy do czynienia z jawną komunikacją przy użyciu jednego z dwóch podstawowych mechanizmów:
- Wspólna pamięć: porozumiewanie się następuje przez zmianę wartości umówionych komórek pamięci. Ten mechanizmu jest związany z paradygmatem imperatywnym
- Przekazywanie komunikatów: ta metoda wymaga w praktyce bardziej rozbudowanego wsparcia ze strony systemu operacyjnego, ale jest łatwiejsza do matematycznego okiełznania — co powinno sprzyjać poprawności programów.
Mimo iż programowanie współbieżne liczy już praktycznie kilkadziesiąt lat (pierwsze współbieżne systemy operacyjne powstały na początku lat 60-tych XX wieku), znajduje ono słabe odbicie w językach programowania. Przez długie lata było ono głównie domeną twórców systemów operacyjnych, później pojawiło się w innych dziedzinach, np. w oprogramowaniu dla telekomunikacji, na potrzeby którego powstał język Erlang, obejmujący obsługę współbieżnych procesów. Innym przykładem języka z wbudowaną mechanizmami obsługi współbieżności jest Ada. Aktualnie duża część programowania współbieżnego ma miejsce w Javie, choć wsparcie dla współbieżności w samym języku jest raczej elementarne. To Java przyczyniła do rozpowszechnienia programowania współbieżnego.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie