Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, sąd rejestrowy może orzec o rozwiązaniu wpisanej do rejestru spółki kapitałowej, gdy: nie wniesiono wkładów na kapitał zakładowy nie zawarto umowy spółki spółka nie ma zarządu Komentarz: art. 21 § 1 pkt 1 k.s.h.
Umowa spółki jawnej powinna być zawarta: na piśmie pod rygorem nieważności na piśmie dla celów dowodowych na piśmie z podpisami notarialnie poświadczonymi Komentarz: art. 23 k.s.h.
Majątkiem spółki jawnej jest: wyłącznie mienie wniesione jako wkład wyłącznie mienie nabyte przez spółkę w trakcie jej działalności, bowiem mienie wniesione jest majątkiem wspólników mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia Komentarz: art. 28 k.s.h.
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, osoba przystępująca do spółki jawnej: nie odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia odpowiada za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia, tylko jeżeli wyrazi na to zgodę przystępując do spółki Komentarz: art. 32 k.s.h.
Umowa spółki komandytowej powinna być zawarta: w formie aktu notarialnego w zwykłej formie pisemnej pod rygorem nieważności w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym Komentarz: art. 106 k.s.h.
Spółką komandytową jest spółka, w której: za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komandytariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komplementariusza) jest ograniczona za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem Komentarz: art. 102 k.s.h.
W trakcie likwidacji spółkę komandytową reprezentują: prokurenci likwidatorzy likwidatorzy i prokurenci Komentarz: art. 78 i 79 k.s.h. w zw. z art. 103 k.s.h.
Umowa spółki partnerskiej powinna być zawarta: w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym w zwykłej formie pisemnej dla celów dowodowych w formie aktu notarialnego Komentarz: art. 92 k.s.h.
Według Kodeksu spółek handlowych, spółkę partnerską: może reprezentować samodzielnie każdy partner, chyba że umowa spółki stanowi inaczej muszą reprezentować wszyscy partnerzy łącznie, a umowa nie może żadnego z nich wyłączyć z reprezentacji może reprezentować tylko zarząd, a nie wspólnicy Komentarz: art. 96 i art. 97 k.s.h.
Jeżeli partner spółki partnerskiej utraci uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu: powinien on wystąpić ze spółki w ciągu miesiąca od dnia, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu powinien on wystąpić ze spółki najpóźniej z końcem roku obrotowego, w którym utracił prawo wykonywania wolnego zawodu nie musi występować ze spółki Komentarz: art. 100 § 1 k.s.h.
Kapitał zakładowy spółki komandytowo - akcyjnej powinien wynosić co najmniej: 50.000 złotych 250.000 złotych 500.000 złotych Komentarz: art. 126 § 2 k.s.h.
Statut spółki komandytowo - akcyjnej powinien być sporządzony: w zwykłej formie pisemnej dla celów dowodowych w formie aktu notarialnego w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym Komentarz: art. 131 k.s.h.
Spółka komandytowo - akcyjna powstaje z chwilą: podpisania statutu wpisu do rejestru wniesienia wkładów Komentarz: art. 134 k.s.h.
Akcjonariusz spółki komandytowo - akcyjnej: nie odpowiada za jej zobowiązania odpowiada za jej zobowiązania odpowiada za jej zobowiązania do wysokości sumy komandytowej Komentarz: art. 135 k.s.h.
Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dzieli się na udziały: tylko o nierównej wartości nominalnej tylko o równej wartości nominalnej o równej albo nierównej wartości nominalnej Komentarz: art. 152 k.s.h.
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wynosić co najmniej: 25.000 złotych 50.000 złotych 100.000 złotych
Wartość nominalna udziału w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może być niższa niż: 50 złotych 100 złotych 500 złotych Komentarz: art. 154 § 2 k.s.h.
Do zgłoszenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego należy dołączyć: oświadczenie wszystkich wspólników, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały w całości wniesione oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione dowód wpłaty przez wspólników wkładów pieniężnych na rachunek bankowy spółki oraz dowód przejścia na spółkę wkładów niepieniężnych Komentarz: art. 167 § 1 pkt 2 k.s.h.
Jeżeli po zarejestrowaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zostały stwierdzone istotne braki usuwalne, wynikłe z niedopełnienia przepisów prawa: spółka ulega automatycznie rozwiązaniu i likwidacji spółka powinna zostać wezwana przez sąd rejestrowy do usunięcia braków w wyznaczonym przez sąd terminie braki te nie muszą być już usuwane, bowiem spółka została zarejestrowana Komentarz: art. 172 § 1 k.s.h. w zw. z art. 164 § 3 k.s.h. i art. 165 k.s.h.
W przypadku gdy wszystkie udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przysługują jedynemu wspólnikowi albo jedynemu wspólnikowi i spółce, oświadczenie woli takiego wspólnika składane spółce w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności wymaga co do zasady: formy pisemnej pod rygorem nieważności formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym formy dowolnej Komentarz: art. 173 § 2 k.s.h.