Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Biocenoza stawu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1176 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Chciałam się podzielić z innymi nauczycielami kilkoma konspektami lekcji przyrody, gdyż jest ich bardzo mało na waszych stronach.


Rzemień,19.09.2005

Konspekt lekcji przyrody
w kl. V


Opracowała: mgr inż. Zofia Stala



Temat: Biocenoza stawu -przystosowanie roślin do życia
w wodzie.




Cel ogólny:

-poznanie organizmów roślinnych charakterystycznych dla
ekosystemu wodnego oraz cech budowy umożliwiających im życie w tym środowisku.



Cele operacyjne:

Wiadomości- uczeń:

A– nazwie strefy występowania
roślin w stawie- poda nazwy najczęściej występujących roślin wodnych,

B– omówi zależności budowy roślin
wodnych a miejscem ich występowania(strefą) w ekosystemach wodnych –
dostrzega związek pomiędzy wielkością liści a przystosowaniem do wykorzystania
światła.

Umiejętności-uczeń:

C-potrafi zaobserwować istotne
cechy budowy roślin i uzależnić ich związek z przystosowaniem do życia w
wodzie-potrafi rozróżnić organizmy roślinne charakterystyczne dla
poszczególnych stref,

D- na podstawie cech budowy potrafi zakwalifikować inne rośliny nie
omówione na lekcji do poszczególnych stref- wyjaśni jak kwitnące rośliny wodne
przystosowały się do zapylania przez owady.

Postawy: - uczeń:



-zdobywa przekonanie, iż życie w
środowisku wodnym jest uzależnione od warunków panujących w tym
środowisku. Wie, że człowiek może zmienić panujące tam warunki.

Metody i formy pracy:



Obserwacyjne- obserwacja okazów
naturalnych i środków dydaktycznych, pogadanka, praca grupowa
i indywidualna


Środki dydaktyczne:



naturalne okazy niektórych roślin
wodnych, rośliny akwariowe z akwarium,
atlas roślin, model stawu(puzzle) z roślinnością, nazwy roślin napisane na
oddzielnych kartkach.

Przebieg lekcji:

Faza przygotowawcza.

  1. Powtórzenie
    wiadomości z ostatniej lekcji dotyczących warunków życia organizmów żywych
    w rożnych zbiorowiskach wodnych.
  2. Uświadomienie
    celów i podanie tematu lekcji.


Faza realizacyjna.

  1. Uczniowie
    konstruują na tablicy model stawu(puzzle), przypinając elementy magnesami.
    Model ilustruje strefowe występowanie roślin.
  2. Korzystając
    z podręcznika, uczniowie nazywają strefy.
  3. Wykorzystując
    naturalne okazy roślin oaz informacje w podręczniku, uczniowie ze zbioru
    przygotowanych nazw roślin(na Kartkach) wybierają i przyporządkowują je do
    poszczególnych stref.
  4. Na
    podstawie zadania wykonanego w pkt. 3 omawiam z dziećmi zagadnienia,
    wykorzystując wiedzę z podręcznika oraz wyniesioną z obserwacji środowiska
    wodnego i pozaszkolnych źródeł informacji do uporządkowania roślin w
    oparciu o ich wygląd zewnętrzny(budowę) i warunki panujące w danej
    strefie.
  5. Sprawdzam
    zrozumienie zagadnień, zadając pytania problemowe.


1)Jaki jest wpływ wiatru na rośliny występujące
w poszczególnych strefach?

2)Na jakie niebezpieczeństwa ze strony wody
narażone SA rośliny w rożnych strefach.

3) Jak rośliny bronią się przed zniszczeniem?

Wykonuję ćwiczenie-
uczniowie obserwują, jak zachowują się rośliny w akwarium, kiedy woda jest
spokojna i wzburzona(ręką).

6. Pokazuję okaz strzałki wodnej i pytam czym
różni się od innych roślin wodnych?

(różnorodność liści w zależności od ich zanurzenia).

7. Stawiam
pytanie- jak rośliny przystosowały się do wykorzystania światła oraz do zapylania-na
przykładzie kwitnących roślin wodnych( grzybień, grążel, rdestnica, kosaciec)?



Faza podsumowująca.

1. Usystematyzowanie
i utrwalenie zdobytych wiadomości.

2. Ocena
aktywności uczniów.

3. Zadanie
pracy domowej- Wypisz nazwy kilku innych roślin wodnych, które nie były
omawiane na lekcji- przyporządkuj je do danej strefy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie