Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy i gry matematyczne dla klas I-III

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2200 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Poniżej przedstawiam kilka przykładów zabaw i gier matematycznych, które można stosować na zajęciach lekcyjnych oraz pozalekcyjnych w kształceniu zintegrowanym.

Zabawy i gry dydaktyczne o profilu matematycznym ze względu na swe walory i nieograniczone wprost możliwości wykorzystania pełnią ważną funkcję, pomagając w realizacji wielu zadań dydaktycznych, a także wychowawczych. Mają ogromne znaczenie, gdyż można je stosować zarówno w celu powtórzenia pojęć już znanych lub zrealizowania nowego materiału. Poniżej przedstawiam kilka przykładów zabaw i gier matematycznych, które można stosować na zajęciach lekcyjnych oraz pozalekcyjnych w kształceniu zintegrowanym.

 Układanka z hasłem
Zabawa może być wykorzystana jako hasło wprowadzające do tematu lekcji. Zadanie uczniów polega na obliczeniu ilorazów (mogą być też inne działania), wpisaniu ich do tabeli, a następnie uporządkowanie ich w kolejności rosnącej, pamiętając o przyporządkowanej literze. Na koniec uczniowie odczytują powstałe hasło. Np.:

Ę I Ś A W T
dzielna 21 24 20 18 30 24dzielnik 3 4 5 2 6 3
iloraz 7 6 4 9 5 8
ilorazy 4 5 6 7 8 9
litery Ś W I Ę T A

Telefon liczbowy
Jest to zabawa, która można stosować w klasie I w celu utrwalenia dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10. Uczniowie otrzymują po jednej karcie z liczbą w zakresie od 1 do 9 do zawieszenia na szyi. Aby rozmawiać z wybranym abonentem, uczniowie układają działania na dodawanie lub odejmowanie w taki sposób, aby wartość sumy lub różnicy odpowiadała wartości numeru abonenta. Np. ,,dwójka” prosi o połączenie telefoniczne mówiąc: ,,wywołuję liczbę 2 + 1”. Wywołana liczba 3 wzywa inną np. 7 – 6. Stopniowo można utrudniać zabawę, aby uczniowie układali zadania łącznie na dodawanie i odejmowanie np.: ,,wywołuję liczbę 8 – 5 + 6”.

Tajemnicze liczby

Każda grupa uczniów otrzymuje kartkę z ,,tajemniczymi liczbami”. Zadaniem uczniów jest wykrycie jednej wspólnej cechy, jaką mają wszystkie liczby zamieszczone na rysunku. Wygrywa grupa, która pierwsza wykryje tajemnicę. Zabawa służy badaniu podzielności liczb przez 2, 5, 10. Przykład karty z liczbami:
90 XX 25 XX 20 V 55 85 XXV 100 35
Mnożę i dzielę
Najpierw przygotowujemy tabele z odpowiednimi zadaniami oraz wyniki tych zadań na oddzielnych karteczkach, dostosowanych wymiarami do rubryk w tabeli. Elementem atrakcyjności zabawy jest fakt, że małe prostokąty otrzymujemy z pociętej widokówki, na której odwrocie wpisujemy dane. Zadanie uczniów polega na nakryciu małymi prostokątami odpowiednich pól na planszy z zadaniami. Sprawdzianem prawidłowego rozwiązania jest uzyskanie obrazka stanowiącego złożoną z kawałków widokówkę.

Wybieranka matematyczna

Zabawa ta kształci oprócz techniki rachunkowej umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem, myślenie, wrażliwość na pisownię ortograficzną. Przeliczanie i wybieranie liter z wyrazów jest również ćwiczeniem doskonalącym analizę i syntezę wzrokowo-słuchową. Poniżej wybieranka z zaszyfrowanym wyrazem ,,warzywa”. Najpierw uczeń ma wykonać działanie matematyczne i otrzymany wynik wpisać do tabeli pierwszej. Strzałka prowadząca do wyrazu wskazuje, którą literę należy wybrać i otoczyć obwódką. Wybrane litery czytane z góry na dół utworzą hasło. Np.:
65 – 8 x 8 = 1 à à à à W R Z O S

63 – 7 x 2 = 7 W I E R Z B A
48 – 5 x 9 = 3 G Ó R K A

54 – 7 x 7 = 5 R Z E C Z K A
60 – 7 x 8 = 4 G R Z Y B K I
32 – 3 x 9 = 5 D R Z E W K A
66 – 8 x 8 = 2 M A R Z E C

Opracowała: Gabriela Rubin

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie