Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy
Model NAD+
Model NADH


Model NAD+


Model NADH
Struktura chemiczna NAD: A – forma utleniona, B – forma zredukowana

Struktura chemiczna NAD: A – forma utleniona, B – forma zredukowana
Ogólne informacje
Inne nazwyNAD+ – utleniony
NADH – zredukowany
Wzór sumarycznyC21H27N7O14P2
SMILES
Masa molowa 663,425 g / mol
Identyfikacja
Numer CAS 53-84-9
PubChem 5892[1]
DrugBank DB01907[2]
Niebezpieczeństwa
Numer RTECS UU3450000
Genetyka i fizjologia
Funkcjekoenzym oksydoreduktaz
- akceptor elektronów i protonów

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowyorganiczny związek chemiczny , nukleotyd pełniący istotną rolę w procesach oddychania komórkowego . Różne pochodne tego związku są akceptorami elektronów i protonów w procesach utleniania komórkowego. Pełnią też rolę koenzymów oksydoreduktaz .

Dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy nie występuje w zasadzie w organizmach żywych w stanie wolnym, lecz występuje w postaci jonów (NAD+ i NADP+) oraz w formie zredukowanej (NADH i NADPH).

  • NAD+ – forma utleniona dinukleotydu
  • NADP+ – kation fosforanowy dinukleotydu
  • NADH – forma zredukowana NAD+
  • NADPH – forma zredukowana NADP+

Spis treści

NAD+

Cząsteczka NAD jest dinukleotydem składającym się z adenozyno-5'-monofosforanu i nukleotydu nikotynoamidowego połączonych ze sobą wiązaniem bezwodnikowym . Cząsteczka NAD+ wiąże jeden proton i dwa elektrony. Miejscem ich działania jest amid kwasu nikotynowego . Drugi proton pozostaje w środowisku reakcji . Zredukowany NAD+ (NADH) jest utleniany na kompleksie I łańcucha oddechowego . W wyniku przenoszenia elektronów przez kolejne elementy łańcucha oddechowego zostaje wytworzony gradient elektrochemiczny zamieniany przez syntazę ATP na energię zmagazynowaną w ATP .

Reakcje utleniania i redukcji NAD

NADP+

Cząsteczka NADP+ różni się do NAD+ obecnością reszty fosforanowej przy węglu 2' rybozy nukleotydu adeninowego.

NADP+ jest także akceptorem protonu i elektronów w reakcjach redukcji , w ten sposób powstaje NADPH wytwarzany przez reduktazę ferredoksyna-NADP+ w fazie jasnej fotosyntezy . Powstały NADPH wykorzystywany jest do syntezy cukrów w cyklu Calvina .

NADPH wytwarzany jest także w szlaku metabolicznym określanym jako szlak pentozofosforanowy . Jest on następnie zużytkowywany w różnych reakcjach redukcji, głównie w przebiegu biosyntezy kwasów tłuszczowych i cholesterolu .

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy":

Oddychanie komórkowe ...

Cykl kwasu cytrynowego ...

Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy ...

Dinukleotyd flawinoadeninowy ...

Witamina B2 ...

Metabolizm wodzie występują w komórkach w postaci ufosforylowanej lub są połączone z nukleotydami[18]. Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy (NADH), pochodna witaminy B3 ( niacyny ), jest ważnym koenzymem pełniącym funkcję ...

Kategoria:Fotosynteza wszystkich 43 stron tej kategorii.1 1,3-Bisfosfoglicerynian A Adenozynotrifosforan Aparat fotosyntetyczny Asymilacja węgla Asymilaty C Chloroplast Chlorosom Chromatofor Cykl Calvina Cykl Q Cykl hydroksypropionowy Cykl ksantofilowy Cytochrom b Cytochrom f D Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy E Efekt Emersona F Feofityna Ferredoksyna Fikobilisomy Fosforylacja fotosyntetyczna Fotoinhibicja Fotoliza wody Fotosynteza Fotosynteza C4 Fotosynteza CAM Fotoukład G Gradient elektrochemiczny K Karboksysomy Kompleks cytochromów b6f Kompleks rozkładający wodę K ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dinukleotyd nikotynamidoadeninowy":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie