Dział zawodowy w naszej poradni ma wieloletnią tradycję. W ciągle zmieniającej się rzeczywistości planowanie życia zawodowego jest jednym z trudniejszych problemów przed jakimi staje młodzież szkół gimnazjalnych. W związku z tym pracownicy działu zawodowego oferują swoją pomoc w zakresie indywidualnego rozwoju kariery.
TRUDNOŚCI SZKOLNE
Wiele dzieci i młodzieży napotyka na trudności szkolne. Często wystarczy bardzo niewiele, żeby dziecku pomóc - zainteresować rodziców jego postępami, udzielić wskazówek, jak pomóc dziecku w domu, pomóc nauczycielowi w doborze sposobów nauczania. Są jednak dzieci, które pomimo dobrych ogólnych możliwości do nauki, przebywania w sprzyjającym środowisku domowym i szkolnym nie osiągają sukcesu. Dlaczego?
Najczęściej zgłaszają się do nas dzieci i młodzież ze specyficznymi trudnościami w czytaniu
i pisaniu, które są spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych i ich integracji. Często ujawniają się one dopiero w szkole, choć już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy przyszłych niepowodzeń szkolnych.
Celem pomocy jest stworzenie uczniowi optymalnych warunków do zdobywania wiedzy. Nie obniżanie wymagań szkolnych, ale dostosowywanie ich do specyficznych psychofizycznych możliwości ucznia jest drogą do osiągnięć. Uczniowie o specyficznych kłopotach edukacyjnych to nie osoby niezdolne czy leniwe, ale takie, które muszą znacznie więcej pracować, aby odnieść sukces. Opinia o dostosowaniu wymagań nie może być powodem do zwolnienia ucznia z pracy, musi natomiast być wskazówką jak z takim uczniem pracować i jak go oceniać.
PROBLEMY WYCHOWAWCZE
Pracownicy Poradni pomagają również rodzicom, wychowawcom i nauczycielom
w rozwiązywaniu różnych problemów pojawiających się w trakcie procesu wychowania dziecka - na różnych etapach jego rozwoju. Mogą to być:
- sprawy związane z motywacją do nauki,
- kłopoty z zachowaniem uczniów,
- trudnościami w nawiązaniu kontaktu lub jego zerwaniem pomiędzy rodzicem (rodzicami, nauczycielem, wychowawcą) a dzieckiem,
- problemem z kontaktem dziecka z narkotykami lub alkoholem.
Pomoc oferujemy w formie terapii indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej oraz różnego rodzaju warsztatów dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów oraz dzieci i młodzieży.
POMOC LOGOPEDYCZNA
1. Dokonujemy diagnozy oraz prowadzimy terapię indywidualną oraz w małych grupach
w zakresie:
- wczesnej interwencji logopedycznej - dzieci od 0 - 3 roku życia,
- zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym : afazja, dysfazja, autyzm,
- zniekształceń artykulacyjnych (dyslalii tj. seplenienia, rotacyzmu itp.),
- trudności w czytaniu i pisaniu,
niepłynności mowy,
- zaburzeń ekspresji mowy na tle emocjonalnym,
- wad słuchu i towarzyszącym trudnościom w komunikacji werbalnej,
- zaburzeń głosu.
2. Udzielamy porad rodzicom naszych pacjentów a także konsultacji dla nauczycieli, logopedów.
3. Biorąc udział w ogólnokrajowym programie badań przesiewowych słuchu u dzieci 6-9 letnich "Słyszę" dokonujemy ich w wybranych placówkach.
DZIECI Z WADAMI WZROKU I SŁUCHU
Zespół psychologów, pedagogów i logopedów oferuje dzieciom niesłyszącym i słabo słyszącym, niewidomym i słabo widzącym ich rodzicom i nauczycielom różnorodne formy pomocy stanowiące jeden wspólny program wspierania dziecka na każdym etapie jego rozwoju:
- prowadzimy poradnictwo dla rodziców
- pomagamy rodzicom zaakceptować fakt posiadania dziecka niepełnosprawnego, uporać się z emocjami, dajemy wsparcie, ukazujemy możliwości rozwoju i szans na osiągnięcie samodzielności i niezależności w codziennym życiu
- rodzice mogą stać się najlepszymi terapeutami własnego dziecka
- opracowujemy indywidualne programy usprawniania dziecka niewidomego w zakresie: usamodzielniania, uspołeczniania, opanowania chodzenia i poruszania się w otoczeniu, rozwoju aktywności poznawczej w oparciu o dotyk i słuch
- opracowujemy indywidualne programy pracy rozwijającej umiejętność posługiwania się resztkami widzenia
- określamy sposoby komunikowania się z otoczeniem dziecka z uszkodzonym słuchem i podejmujemy rehabilitację słuchu i mowy m.in. w oparciu o komputerowy system wspomagania pracę logopedy.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY