Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz-Prezentacja regionu Mazowsza

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3668 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Scenariusz przygotowałam w oparciu o:
Janusz Kuźnieców, Zdzisław Skrok „ W mojej małej ojczyźnie. Mazowsze i Podlasie”.
Wydawnictwo Demart 2003r.

Dekoracje – Plansze, afisze Zespołu Mazowsze, zdjęcia, prospekty, ilustracje ze strojami łowickimi, kurpiowskimi, mapa fizyczna Polski, rekwizyty przygotowane przez uczniów, stroje,

Dwoje uczniów wnosi na scenę stolik i krzesła. Siada prezenterka i zapraszaja do obejrzenia programu telewizyjnego.


Prezenterka
Witamy państwa w „dwójce” i zapraszamy na program z cyklu „Wędrówki po kraju”.
Dzisiaj odwiedzimy Mazowsze. Zanim jednak przeniesiemy się tam, porozmawiajmy z
Panem Janem Nowakiem , regionalistą i wielkim miłośnikiem ziemi mazowieckiej.

Prezenterka

W jaki sposób zachęciłby pan naszych telewidzów do odwiedzenia Mazowsza?

Proszę państwa, zapraszam na piesze wędrówki w nasze strony. Na Mazowszu bowiem zachowało się wiele miejsc nie naruszonych przez działalność człowieka. Należą do nich tereny nadwiślańskie i przybrzeżne innych rzek. Ich doliny porośnięte są przez trudne do przebycia olsy, gaje wierzbowe, bujne trawy, a nad tym wszystkim górują samotne topole.
Tereny te stanowią doskonałe miejsce dla ptactwa. Zamieszkują je mewy, rybitwy, czaple, kaczki, a ptaki wędrowne odpoczywają przed odlotem na wiślanych wyspach. Myślę, że każdy z odwiedzających Mazowsze znajdzie tutaj coś dla siebie.
Dziękuję i zapraszam na Mazowsze.

Wchodzą uczniowie w strojach łowickich i kurpiowskich.

Szymon ( pokazuje na mapie region Mazowsza)
Nizina Mazowiecka położona jest w centralnej części Polski po obu stronach rzeki Wisły. O Mazowszu mówi się, że jest sercem Polski. Tutaj przecież leży stolica Polski i regionu Warszawa. Inne większe miasta to Płock, Łódź, Sochaczew, Pruszków, Łowicz, Ostrołęka, Legionowo, Czersk Herbem Mazowsza jest srebrny orzeł na czerwonym tle.

Marta-Mazowieckiej równiny nie zdobią szczyty gór ani piaszczyste plaże, a mimo to dla wielu jest to miejsce od innych piękniejsze. Wincenty Pol pisał: „że choć piękna Polska cała to jednak Mazowsze jest najmilsze i najzdrowsze”.

Milena-Są jednak tacy, którzy znają tylko encyklopedyczny opis Mazowsza, nie wiedzą nic o urzekającym wręcz pięknie mazowieckiej krainy, nie znają jej niezwykle uroczych zakątków i niepowtarzalnych krajobrazów, nie znają tej ślicznej ziemi gdzie jak pisał Teofil Lenartowicz:
„powietrze zdrowsze i sosny roślejsze, a nawet niebo jaśniejsze”. Władysław Broniewski z kolei pisał: „o tej ziemi z trudnością piszę. Tak ją bardzo kocham”.
Marta:
-A skąd się wzięła nazwa Mazowsza?
Paulina:
-Pochodzenie nazwy niełatwo ustalić. Końcówka nazwy regionu- „wsze” oznacza wszystkich mieszkańców tego regionu. Trudniej wyjaśnić pierwszą część nazwy-„Maz”-może pochodzić od częstego w tym regionie obmazywania ścian gliną drewnianych chałup jak i od nazwy legendarnego plemienia kobiet-Amazonek.

Marta:
-Tylko skąd na Mazowszu Amazonki?
Paulina:
-Już około tysiąca lat temu ówcześni kronikarze właśnie tutaj umieszczali to plemię. Poza tym współcześni archeolodzy stwierdzili, że na cmentarzyskach z tamtych czasów są wyłącznie groby kobiet.
Czyżby, więc Amazonki rzeczywiście miały na Mazowszu swoje państwo?
Tego się już nigdy nie dowiemy.

Patrycja

Na Mazowszu zachowały się liczne dworki szlacheckie. Były to obszerne domy, w których mieszkali szlachcice, czyli potomkowie dawnych rycerzy. Są to pozostałości po licznie tu kiedyś zamieszkałej szlachcie zaściankowej. Najsławniejszy z nich znajduje się w Żelazowej Woli. Tu urodził się i wychował Fryderyk Chopin. Wiele elementów muzyki ludowej z Mazowsza Chopin zawarł w swoich utworach. Dziś w dworku urządzono muzeum jemu poświęcone.

Agata
Z Mazowszem związani byli jeszcze inni sławni ludzie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził tutaj Cyprian Kamil Norwid, jeden z najwybitniejszych polskich poetów żyjący około 170 lat temu. W niektórych jego wierszach można znaleźć opisy krajobrazów mazowieckich.
Mazowszaninem był również sławny polski malarz, autor obrazów przedstawiających mazowiecką przyrodę, krajobrazy i lud Mazowsza sprzed stu lat. Z Warki koło Warszawy pochodził Kazimierz Pułaski, który ponad 200 lat temu walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych.

Wojtek
Mazowsze to jedna z najstarszych dzielnic Polski .W skład państwa weszła w X wieku. Do jej rozwoju przyczynił się niewątpliwie Zygmunt III Waza, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy w 1569 roku .Królowa Bona po śmierci męża Zygmunta I Starego otrzymała tutaj majątki, w których prowadziła dochodową i nowoczesną gospodarkę. Dzięki niej poznano na Mazowszu nowe uprawy, wyremontowano stare zamki i dwory. Zachowały się liczne legendy o wprowadzeniu przez Bonę uprawy winnej latorośli i zakopanych skarbach na dziedzińcu zamku w Czersku ponad 400 lat temu.
Najsławniejszy na Mazowszu jest Zamek Królewski w Warszawie.

Monika

Z Mazowszem kojarzy nam się oczywiście Zespół Pieśni i Tańca. Założony w 1949r. przez Tadeusza Sygietyńskiego, a od 1955r. prowadzony przez Mirę Zimińską-Sygietyńską. Obecnie przez B. Linartas. Siedzibą zespołu jest Karolin koło Warszawy.

Uczniowie śpiewają piosenkę „Kukułeczka”

Monika
Zespół od 50 lat prezentuje polski folklor na całym świecie. W swoim dorobku ma wiele pieśni i tańców ludowych z 38 regionów Polski. Mazowsze odbyło tysiące zagranicznych występów, dzięki którym zdobył uznanie i popularność Nie bez przesady można powiedzieć, że zespół jest ambasadorem polskiej kultury i tradycji
Uczniowie śpiewają piosenkę „Zachodzi słoneczko”

Sandra

Mazowsze to także kraina kultury ludowej, specyficznej wiejskiej zabudowy. Jakże urokliwe są mazowieckie wsie z bielonymi na biało lub niebiesko domami z kolorowymi okiennicami, małymi ogródkami i rosnącymi malwami . Interesujące zbiory sztuki ludowej znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zobaczyć można tam drewniane rzeźby, papierowe wycinanki, zdobione naczynia gliniane, kolorowe tkaniny i stroje ludowe. Zbiory sztuki ludowej możemy również oglądać w skansenach czyli muzeach pod gołym niebem np.w Sierpcu, Ciechanowcu. Znajdują się w nich stare chaty chłopskie sprzed 200 lat, ule wycinane w pniach drzew, narzędzia chłopskie, młyn, wiatrak, kuźnię.

Karol
Kiedy mieszkańcy Mazowsza zakładali swoje piękne stroje?

Delfina
Oczywiście wtedy , gdy wybierali się na jakąś uroczystość lub z okazji święta. Na co dzień ubierali się skromniej. Najbardziej wyróżniały się stroje łowicki i kurpiowski.
Łowicki był noszony na terenie między Sochaczewem, Kutnem i Rawą Mazowiecką.
Ubiór mężczyzny składał się z białej sukmany, płóciennych spodni, wysokiego kapelusza i skórzanych butów do kolan. ( uczeń pokazuje poszczególne elementy stroju )
Kobiety nosiły białe lub kolorowe sukmanki, spódnice w kolorowe paski, białe bluzki z haftem, chustki na głowach, buty skórzane na drewnianych obcasach.
Charakterystycznym elementem haftu łowieckiego była róża.
Takie stroje zakłada się dzisiaj na Mazowszu podczas procesji kościelnych.
( uczeń pokazuje poszczególne elementy stroju )
Weronika
Łowicz to znany ośrodek ludowej sztuki i kultury, gdzie można stać się
właścicielem wytworów rękodzieła miejscowych twórców w tym sławnych
łowickich wycinanek.. A oto niektóre z nich.( prezentacja wzorów wycinanek)
Lidka
Na Mazowszu zachowało się najwięcej zwyczajów związanych z najważniejszymi świętami w roku, czyli z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą.
Zamiast choinki jeszcze przed II wojną, stawiano w kącie izby snop zboża, który dekorowano orzechami, jabłkami, drewnianymi ptaszkami i figurkami z ciasta.

Marcin
Za tydzień święta wielkanocne, a jakie zwyczaje panowały na Mazowszu.

Wojtek
W drugi dzień wielkiego postu na Mazowszu chodzono z gaikiem czyli z
gałązkami brzozy ozdobionymi kwiatami i wstążkami. Gaik był symbolem
wiosny i odradzającej się przyrody.
(Uczniowie śpiewają i tańczą przyśpiewkę „ Gaiczek zielony, pięknie przystrojony,czerwone wstążeczki, prześliczne dzieweczki. Gaiku zielony, pięknie przystrojony, pięknie sobie chodzi, bo mu się tak godzi).

Sebastian
Wczesną wiosną na Mazowszu grupy chłopaków chodzą z kurem(kogutem) do
domów, gdzie dziewczęta są na wydaniu. Śpiewali pieśni o męce pańskiej i
prosili o podarek zwany dyngusem.

Martynika
Na Mazowszu wykonuje się piękne palmy ( wiązanki z wierzby z baziami,
kwiatami, trzciną, gałązkami jałowca). I przynosi się je do kościoła w niedzielę
kwietną zwaną też wierzbową i palmową. Palmę uznano za nosicielkę życia i
dlatego należy uderzyć każdego, bo zapewni mu to zdrowie i bogactwo.

Sandra
Palmą należy również uderzyć zwierzęta np. krowy by dawały dużo mleka,
miały gładką sierść i były okrągłe jak bazie. Poświęconą zaś bazie chowano za
obraz po to, aby uchronić dom przed pożarem, burzą i piorunami.

Paulina

Inny zwyczaj to kolędowanie w nocy z pierwszego na drugi dzień Świąt
Wielkanocnych zwane włocewne. Polegało ono na wygłaszaniu różnych
wierszy związanych ze zmartwchstaniem pańskim przez chłopców w zamian
za obdarowanie ich jadłem najczęściej jajkami.

Mikołaj
A czy Mazowsze może pochwalić się potrawami regionalnymi?
Oczywiście
Dawniej na Mazowszu jadano to co można było wyprodukować we własnym
gospodarstwie. Mięso pojawiło się raczej od święta.
Regionalnymi potrawami są:
Ziemniaki z barszczem, kasza z żurem, zupa z dyni, chleb razowy ze smalcem,
pierogi z nadzieniem z mielonych ziemniaków, twarogu, grochu, fasoli.
Na Nowy Rok wypiekano pieczywo w kształcie zwierząt gospodarskich .wypieki te
Nazywano „nowym latkiem”.

Mazowsze to bardzo ciekawy region. Zapraszamy do jego odwiedzenia.

Aleksandra Brzeska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie