Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Integracja na sportowo

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 768 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół Nr 11 dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim, od lat uczestniczą w imprezach integracyjnych o charakterze sportowym, plastycznym, wokalnym i innych. Tego typu spotkania przynoszą niewątpliwe korzyści każdej stronie, osobom niepełnosprawnym dają możliwość wiary we własne siły i umiejętności, osobom pełnosprawnym dają okazję do poznania problemów, z jakimi borykają się ich rówieśnicy.
Rok 2003, Rok Niepełnosprawnych, obfitował w różnorodne imprezy integracyjne. Były wśród nich takie, które mają swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez Miejskich Domów Kultury i Bibliotek Publicznych, Szkół i Ośrodków Opiekuńczo – Wychowawczych oraz takie, które zostały zorganizowane okazjonalnie.
We wrześniu 2003 roku grupa 12 uczniów naszego Zespołu wraz z Naczelnikiem Wydziału Edukacji Panem Mieczysławem Żyrkiem oraz dwójką opiekunów – Beatą Huczyńską i Marcinem Zdebikiem wzięła udział w Lekkoatletycznej Olimpiadzie Sportowej w mieście Miszkolc na Węgrzech. Chcielibyśmy podzielić się naszymi wrażeniami z wyjazdu na Węgry, który zorganizowano z inicjatywy Sportowej Federacji Węgrów z Upośledzeniem Umysłowym w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Osób Niepełnosprawnych.
Igrzyska były w zamyśle i wykonaniu organizatorów imprezą integracyjną, w której wzięli udział zawodnicy z różnym stopniem upośledzenia umysłowego. Dumne spojrzenia dzieci i radość wymalowana na ich twarzach po udanych występach, okrzyki zadowolenia po ceremonii wręczenia medali i wszechobecne słowa otuchy oraz pocieszenia wypowiadane lub okazywane „na migi” swoim kolegom i rywalom były potwierdzeniem celowości zorganizowania tego typu imprezy.
Pełna integracja połączona z nawiązaniem bliższych znajomości miała miejsce po Igrzyskach. Zabawa przy muzyce, prezentacja umiejętności wokalno – muzycznych, udział w loterii fantowej były zdecydowanie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia swoich zdolności w porozumiewaniu się bez słów. Okazało się, że, gdy są chęci do zabawy i dopisuje humor, brak znajomości języka nie jest przeszkodą we wspólnym, radosnym spędzeniu czasu.
Dzieci i młodzież niezależnie od miejsca zamieszkania i języka jakim władają, przeżywają takie same problemy i mają podobne marzenia jak ich rówieśnicy z odległych miejsc. Wyjazd na Węgry nie był jedyną imprezą sportowo – integracyjną, w której brali udział uczniowie Zespołu Szkół nr 11. W roku szkolnym 2003/2004 odbyły się m.in. Środowiskowy Turniej Tenisa Stołowego zorganizowany m.in. przez Zespół Szkół nr 11, Mistrzostwa w Pływaniu o Puchar Prezydenta miasta Katowice, Międzyszkolny Turniej Piłki Nożnej dla uczniów uczęszczających do szkół na Załężu oraz „Załęska Biesiada” organizowana przez parafię św.Józefa mająca charakter festynu rekreacyjnego.
Tego typu imprezy integracyjne w jakich uczestniczyliśmy z naszymi uczniami są doskonałą okazją do uświadomienia młodym, niepełnosprawnym zarówno fizycznie jak i psychicznie, jednostkom, że niczym nie różnią się od innych młodych ludzi.
Wiara w siebie, pomagająca osiągać sukcesy, potrzebna jest każdemu człowiekowi, a w otaczającej nas społeczności są tacy, którzy potrzebują pomocy innych ludzi by uwierzyć we własne możliwości i odnaleźć swoje miejsce w tłumie. Naszym wychowankom dano tym razem szansę na arenie międzynarodowych Igrzysk, a Oni tę szansę wykorzystali doskonale. Wrócili do kraju z czterema medalami – dwoma złotymi i dwoma brązowymi, z Pucharem zdobytym dla szkoły oraz z przekonaniem, że warto wytrwale pracować by na chwilę stać się bohaterem i stanąć na podium.

Beata Huczyńska i Marcin Zdebik
Zespół Szkół Nr 11 Katowice

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie