Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja europejska przedszkolaków

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 785 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Mija drugi miesiąc odkąd Polska wstąpiła do UE. Jest jednym z 25 państw zrzeszonych pod wspólną flagą i zjednoczonych wspólnym hymnem „Odą do radości”. Integracja z Unią wiąże się z wieloma zmianami. Nasze zadanie polega na tym, by odpowiednio się przygotować. Jest to nie tylko zadanie dla rządu, ale wyzwanie dla każdego Polaka – małego czy dużego. Aby temu podołać potrzebna jest świadomość, co tak naprawdę oznacza wejście do struktur Wspólnoty. Świadomość tą powinno się rozbudzać od najmłodszych lat.
Edukacja europejska ma znaczące miejsce w procesie oddziaływania pedagogicznego. Bardzo ważną rzeczą w edukacji dzieci jest wychowanie ich w świadomości, że nie jesteśmy sami na świecie, że obok nas żyją ludzie innych narodowości, odmiennych kultur i religii. Aby żyć w harmonii i przyjaźni, potrzebna jest wzajemna pomoc, współpraca i na nie należy szczególnie uczulić dzieci.
Przystąpienie do krajów „piętnastki” sprawia, że upowszechnienie wiedzy z zakresu integracji europejskiej staje się nakazem chwili. Istotą edukacji europejskiej jest uświadomienie oraz wpajanie szacunku dla kultury własnego narodu oraz wspólnego dziedzictwa kultury, odmienności i różnorodności ludzi i narodów.
Dzieci są bardzo szczególnymi odbiorcami wiedzy o innych państwach w Europie. Mając na względzie wagę założeń edukacji europejskiej postanowiłam zorganizować „Tydzień Europejski” w grupie „Myszek” (4 - latki). Pilotażowe zajęcia miały dać mi odpowiedź na podstawowe pytanie: „Czy dzieci chcą poznawać państwa Europy – naszych bliskich i dalszych sąsiadów?” W toku tygodniowej pracy okazało się, że wykazują ogromne chęci poznawcze, chcą jak najwięcej wiedzieć i rozumieć, a ciekawostki związane z kulturą i obyczajowością innych narodów przyswajają w mig.
Po pierwszych rozmowach z dziećmi wiedziałam już, że ich wiedza „na początek” o UE jest naprawdę duża i godna podziwu. Bez problemu opisały jeden z najważniejszych symboli – flagę. Później poznały hymn, „europejski pieniążek” zwany euro a także maskotkę wszystkich dzieci Europy – Syriusza. Ku mojemu zdziwieniu – nazwę tę zapamiętały dość szybko. Sympatyczny niebieski robaczek z uśmiechniętą miną oprowadzał Myszki po 3 państwach: Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech. Dlaczego akurat wybrałam te państwa? Bo klimat dwóch z nich (Anglii i Francji) jest mi dobrze znany z wakacyjnych wypraw i nie ukrywam chciałam go przekazać dzieciom. O wyborze Włoch zadecydowała tak bardzo lubiana przez dzieci pizza.
Zaproponowałam zabawę „Razem można więcej”, podczas której dzieci miały możliwość sprawdzenia, co tak naprawdę daje nam członkostwo w Unii. Początkowo ciężką ławeczkę podnosiła tylko Paulinka. Było jej ciężko, ale kiedy z pomocą przyszli jej Paweł, Weronika i Albert – wówczas ławeczkę łatwiej można było podnieść. Kiedy państwo ma duży problem i nie może go rozwiązać wówczas z pomocą przychodzą mu inne – członkowskie kraje. Razem łatwiej rozwiązać jest wszystkie problemy.
Doskonale wszyscy wiedzieli, że w Unii nie ma granic, dzięki czemu nie potrzebujemy paszportów, aby móc poruszać się po Europie. Na dobry początek polecieliśmy balonem do stolicy Anglii – Londynu, który to przywitał nas oczywiście deszczem. Ale taka pogoda nie trwała długo, dzięki czemu mieliśmy jeszcze czas na zwiedzanie. Dzieci poznały Big Ben’a – nieodzowną wizytówkę kraju leżącego na wyspie. Przywitaliśmy się z Bobem – angielskim policjantem, rozegraliśmy mecz piłki nożnej, przejechaliśmy się czerwonym dwupiętrowym autobusem (oczywiście lewą stroną) i ruszyliśmy w dalszą drogę.
Państwo, do którego zawitaliśmy potem to Francja wraz z piękną stolicą – Paryżem. Przy dźwiękach francuskiej muzyczki wypiliśmy herbatkę i zjedliśmy ciasteczka w kawiarence na Champs-Elysees. Urzekły nas wspaniałe kina, teatry i sklepy, bo przecież „Francja – to elegancja”. Trudnym zadaniem było wyszukanie zabytków charakterystycznych dla Paryża, a więc: Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego, Katedry Notre-Dame. Przy okazji poznaliśmy historię dzwonnika z Notre-Dame. Francja to kraj winorośli, kankana i światowych pokazów mody. Paryż to stolica, która swym pięknem zachwyca!
W dalszą drogę pojechaliśmy Fiatem Stilo. Ostatni etap naszej europejskiej podróży to Włochy – kraj Fiata, pizzy i około 400 rodzajów makaronu. A że pora była późna więc „Europejskim pociągiem” wróciliśmy do Polski i do naszego przedszkola. Na pamiątkę z każdego kraju przywieźliśmy flagi, które umieściliśmy razem z duża flagą europejską i naszą polską – biało-czerwoną.
Podróż była długa, ale warta zachodu. Mam nadzieję, że zaszczepiłam w dzieciach nutkę ciekawości i chęci poznawania inności UE.
Ocena realizacji założeń „Tygodnia Europejskiego” odbywać się będzie na bieżąco, a osiągnięte efekty będą poddawane bieżącej i etapowej ewaluacji. Kształcenia europejskiego na tym poziomie nie można bowiem sprowadzić do określonego zakresu wiadomości i umiejętności. Nie tylko ilością zapamiętanych wydarzeń, nazw, nazwisk można mierzyć wyniki kształcenia. Znacznie ważniejsze będą inne efekty jak zainteresowanie, wyobrażenia o Europie i krajach UE. Dzieci będąc „Małymi Europejczykami” docenią korzenie rodzinne oraz odnajdą się w zmieniającej się rzeczywistości.

Do podróży zachęcała
Elżbieta Fiedorczuk
PS Nr 12 "Tęczowe"
w Białymstoku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie