Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Podróż śladami przeszłości

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 656 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Joanna Kaczmarczyk
nauczycielka
SP w Zaleskich



Konspekt lekcji języka
polskiego z względnieniem
treści historycznych


Temat : Podróż śladami przeszłości .
Czas : 90 minut
Cele lekcji
Uczeń :
odczytuje dosłowny i przenośny sens utworu lirycznego ,
rozpoznaje różnorodne środki stylistyczne i określa ich funkcje ,
uzasadnia własny sąd , wyraża refleksje ,
dostrzega związek teraźniejszości z przeszłością ,
zbiera informacje z różnych źródeł , dokonuje ich selekcji i analizy ,
łączy wiedzę z różnych dziedzin ,
wskazuje wybrane miejscowości na mapie , określa ich położenie ,
redaguje poprawnie kilkuzdaniową wypowiedź .

Metody : pogadanka , heureza , problemowa , praca z tekstem .

Formy pracy : zbiorowa , indywidualna .

Środki dydaktyczne : wiersz W.Szymborskiej “Muzeum” ; zdjęcia , ilustracje , mapa Polski .

PRZEBIEG LEKCJI


1.Przedstawienie celu dwóch jednostek lekcyjnych :
- analiza i interpretacja wiersza “Muzeum” ,
- merytoryczne przygotowanie do wycieczki mającej się odbyć w najbliższym czasie .
2.Wyjaśnienie pojęcia “Muzeum” ; określenie rodzajów i funkcji muzeów .
3.Wysłuchanie wzorowej recytacji wiersza “Muzeum” W.Szymborskiej przygotowanej przez jedną z uczennic .
4.Ciche czytanie ze zrozumieniem .
5.Analiza i interpretacja wiersza
- Co znajduje się w muzeum , a czego w nim brakuje ?

( eksponaty
muzealne ) życie
...........
talerze apetyt
obrączki miłość
wachlarz wstyd
miecz gniew
lutnia radość
glina
szpilka głowa

Wypisywanie czasowników ze zwrotki 4 i 5
np. triumfują
chichocze
przeczekała
zwyciężył
Zczym kojarzą się wypisane wyrazy ? ( Z walka ? )
Kto z kim walczy ? ( przedmioty z życiem )
6.Zapis tematu lekcji w zeszytach .
7.Okreslenie funkcji użytych w wierszu środków stylistycznych .
8.Sformułowanie wniosku i zapisanie go w zeszycie .

W wierszu “Muzeum” W.Szymborskiej podmiot liryczny stwierdza , że muzeum to miejsce , w którym rzeczy martwe ( eksponaty ) wygrywają walkę w czasie z życiem ludzkim .

9.Planowanie trasy wycieczki : wskazywanie na mapie wybranej miejscowości , określenie położenia . Przygotowani wcześniej uczniowie przewodnicy opowiadają o odwiedzanym mieście . “Jestem przewodnikiem po Biskupinie ...” Nastepnie wymieniona jest nazwa “Gniezno” , “Toruń” , “Golub – Dobrzyń” , “Ciechocinek” .
Kolejni uczniowie przekazują ciekawostki kolegom .
10.Uczniowie układają po dwa zdania dotyczące omówionych miejsc .
11.Refleksja . Podsumowanie lekcji . Ocena pracy uczniów .
12.Praca domowa : Namaluje 5 elementów , które kojarzą mi się z odwiedzanymi miastami .

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie