Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Edukacja ekologiczna w kształceniu zintegrowanym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1189 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 
„Ziemia to wyspa zielona” – to wspaniałe hasło będące cytatem piosenki -motywu przewodniego Międzyszkolnego Konkursu Ekologicznego dla uczniów klas trzecich w Zgierzu.
Konkurs, który corocznie przygotowujemy od 1999 r. w Szkole Podstawowej nr 12 na dobre zadomowił się w naszym mieście. Jego celem jest budzenie wrażliwości na piękno przyrody ojczystej, kształtowanie właściwej postawy wobec otaczającego środowiska, budzenie gotowości do podejmowania właściwych zachowań w stosunku do środowiska przyrodniczego, odkrywanie radości ze spotkań z przyrodą. Nauczyciele kształcenia zintegrowanego dostrzegają potrzebę uświadamiania małych Ziemian o konieczności obrony naszej planety przed zaśmiecaniem, dewastacją środowiska przyrodniczego i nadmierną eksploatacją jego zasobów. Aby rozwijać świadomość ekologiczną muszą oddziaływać różnymi metodami i urozmaiconymi formami pracy. Czynią to wspaniale, ponieważ z roku na rok dzieci prezentują coraz wyższy poziom wiedzy i świadomości ekologicznej. Zawodnicy wykonując kolejne zadania pamiętają o konieczności mądrego gospodarowania zasobami wody i prądu, segregują śmieci, zwracają uwagę na opakowania produktów, potrafią dostrzec toksyczne odpady. Jednym z warunków udziału w konkursie jest przygotowanie plakatu o treści ekologicznej i stroju tzw. „śmieciowego”. Drużyny oraz ich opiekunowie wykazują się ogromną inwencją twórczą, pomysłowością, niespotykanym wyczuciem i zrozumieniem tematu oraz wrażliwością estetyczną. Stroje są prezentowane podczas rewii mody z odpowiednim komentarzem jego twórców. Konkursowi towarzyszy wystawa plakatów o treści ekologicznej, które przygotowały reprezentacje szkół. Podczas zmagań dzieci rozwiązują rebusy, zagadki, krzyżówki, wybierają prawidłowe odpowiedzi, uzupełniają zdania, segregują śmieci, wskazują toksyczne odpady i ekologiczne opakowania uzasadniając swoje wybory. Wykonane zadania ocenia komisja, w skład której wchodzi prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Ligi Ochrony Przyrody, zaproszeni goście z Urzędu Miasta w Zgierzu, nauczyciel przyrody, dyrektor szkoły oraz zaproszony nauczyciel kształcenia zintegrowanego. W tym konkursie nagradzamy wszystkie drużyny. Każda z nich wyposażona w „Vademecum młodego ekologa” i kosz pełen pachnących jabłek daje gwarancję pogłębienia wiedzy i zwiększa „bezpieczeństwo ekologiczne”.
Dzieci mądrze pokierowane potrafią zrobić wiele. Zauważają i rozumieją potrzebę ochrony środowiska. Widać to w chęci włączania się w takie akcje jak: Wielkie Sprzątanie Świata, zbieranie makulatury i uczestnictwo w imprezach o tematyce ekologicznej. Edukacja ekologiczna w młodszych klasach pozwala mieć nadzieję, że to co robimy z ochotą i entuzjazmem ma szansę zaprocentować, a świadomość zagrożeń, które spowodowane są działalnością człowieka pozwoli od pierwszych dni nauki wychować Ziemian, którzy aktywnie działają na rzecz swojej czystej planety i pamiętają o znaczeniu przyrody w życiu każdego z nas. Ważna jest świadomość, że nawet najmniejszy człowiek jest cząstką przyrody i bez niej nie może istnieć, dlatego powinien troszczyć się o Ziemię, by była „wyspą zieloną”.


Katarzyna Walczak
nauczycielka kształcenia zintegrowanego

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie