Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Orientacja zawodowa gimnazjalistów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1379 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

Czasy w których żyjemy są pogonią za nowoczesnością. Wszystko wokół nas się zmienia. Powstają nowoczesne osiedla, nowoczesne samochody, maszyny, roboty i komputery. Życie zmusza nas do coraz to nowych wynalazków, pracy twórczej, aby bytowanie nasze było lżejsze, byśmy dotrzymywali kroku innym rozwijającym się krajom.
     Praca zajmuje znaczną część życia i jest zasadniczym elementem bytowania. Pracujemy aby dotrzymać kroku ziemi, bowiem żadna wiedza nie przynosi pożytku bez pracy, a żadna praca nie przynosi pożytku, jeśli zabraknie chęci do pracy.
     "I jeśli nie możecie pracować z miłością lecz z niechęcią, to lepiej, abyście przerzucili swą pracę i usiedli przy bramie świątyni żebrząc u tych co pracują z radością" (Khalil Gibran – Prorok)
     Praca jest ważnym elementem do którego zmierza dorastająca osoba. Dlatego też, wybór zawodu, określa w znacznym stopniu przyszłe życie. Dawniej mówiąc o wyborze zawodu podkreślano, że wybiera się go raz na całe życie. Dziś ruchliwość zawodowa znacznie wzrosła. Wielu ludzi musi kilkakrotnie zmieniać zawód. Nie zmniejsza to jednak wagi wyboru zawodu. Wybrany zawód, zdobyte wykształcenie i praktyka wytyczają kierunek ewentualnych przyszłych zmian kwalifikacji.
     Decyzję o wyborze zawodu podejmują już 16 - latkowie, jest to jedna z najważniejszych decyzji jakie człowiek podejmuje.
     Rozwój przemysłu, elektroniki, informatyki stwarza nowe kierunki kształcenia – nowe zawody. Dlatego też, należy dostosować dydaktyczno – wychowawczą działalność szkoły do wymogów życia. Należy przygotować młodzież zarówno do korzystania z dobrodziejstw postępu techniki jak i do aktywnego udziału w jego rozwijaniu.
     Współczesne cele kształcenia określić można przy pomocy dwóch procesów związanych z mechanizacją i automatyzacją pracy. Jeden z nich to niebywały wzrost otoczenia człowieka tzn. stosowanie w sferach produkcyjnych i poza produkcyjnych skomplikowanych urządzeń technicznych. Drugi z tych procesów określają zmiany w strukturze zatrudnienia i charakterze pracy tzn. przygotowuje człowieka do zmiany miejsca pracy, zawodu.
     Postęp naukowo – techniczny i jego zastosowanie sięga do świadomości młodego obywatela, określa jego sposób myślenia i postępowania. Dlatego też należy zapewnić młodzieży podstawy kultury technicznej. Kulturę techniczną można określić jako całokształt społecznego dorobku w dziedzinie nauk technicznych i ich zastosowań, a jednocześnie jako ogół wiedzy i umiejętności warunkujących rozumienie tego dorobku, poprawne korzystanie z niego, przekazywanie młodemu pokoleniu i tworzenie nowych wartości w tym zakresie. Kultura techniczna potrzebna jest zarówno tym którzy będą użytkownikami techniki, przeciętnym obywatelom, jak i tym którzy tworzyć będą nowe dzieła techniki, inżynierom i racjonalizatorom.
     Szczególna rola w zakresie poszerzania horyzontów technicznych i kształtowania kultury technicznej przypada nauczycielowi technika w gimnazjum. To nauczyciel techniki kształci młodzież politechnicznie i dzięki metodzie projektów szeroko stosowanej na lekcjach ma on największy wpływ na wiadomości zdobyte o różnych zawodach.
     Nasuwa się przypuszczenie, że przedmiot technika spełniać może właściwie rolę preorientacyjną wtedy, gdy realizowane są instytucjonalnie formy zaznajamiania z dowodami i stanowiskami pracy.

Jarosław Goślicki - WUJEK

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie