Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Międzynarodowy Polsko-Litewski Projekt Edukacyjny: "Kultura słowiańska w moim regionie. Moja Mała Ojczyzna w Europie."

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 922 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Mała Ojczyzna to obszar leżący w sferze możliwości poznania przeciętnego człowieka, to obszar gdzie urodziliśmy się, spędzaliśmy dzieciństwo, kształciliśmy swą osobowość i świadomość. To Mała Ojczyzna ukształtowała nas takimi, jacy jesteśmy i to na nią możemy bezpośrednio wpływać, kształtować i pielęgnować. Nie sposób o niej zapomnieć, gdyż to właśnie przynależność człowieka do miejsca i grupy społecznej jest najistotniejszą cechą określającą go jako jednostkę społeczną. Ojczyzna, nie jest sumą wygód czy jakimś wielkim nieokreślonym tworem. Ojczyzna to "ziemia, krzyże i mogiły", to miejsce, gdzie leżą nasi zmarli, to zakątek bezpieczeństwa, to miejsce, gdzie rozpoznają nas jako swoich i gdzie sami czujemy się swojsko. Tu jest nasz dom i to co najcenniejsze - rodzina.

Rejon Solecznicki i Region Latowicki, to obszary i zamieszkujące je społeczności, które posiadają własną historię, kulturę i tradycje. Piękno rodzimej dziewiczej przyrody, oraz niezgłębione bogactwo i różnorodność, duchowego i materialnego dziedzictwa kultury tych regionów, stanowią o ich wartości i niepowtarzalności.

Naukę, która zajmuje się Małą Ojczyzną nazywamy edukacją regionalną. Jest to zapomniana przez lata dziedzina wiedzy, która zachowała się w sercach i umysłach ludzi gorącej wiary i prostego ducha. Ta wiedza przekazywana pośród ludu z pokolenia na pokolenie, gdzie powadze starców nie przeciwstawią się zarzuty zarozumiałych mędrków, którzy goniąc za prawdą zdobywają tylko same wątpliwości, dziś została przez nas na nowo odkryta i spisana.

W ramach realizacji międzynarodowego projektu edukacyjnego "Kultura słowiańska w moim regionie. Moja Mała Ojczyzna w Europie" uczniowie uczestniczący w projekcie przygotowali wiele materiałów. Po opracowaniu zostały one wydane w postaci publikacji książkowej. Serdecznie zapraszamy do lektury, będącej podróżą, w której czytelnik będzie odkrywać oblicze naszych Małych Ojczyzn ukryte w historii, kulturze, tradycji, przyrodzie, wreszcie w codziennej rzeczywistości tej ziemi. Poznanie jej wykracza poza sferę umysłu, gdyż nasze Małe Ojczyzny musimy obejmować nie tylko myślą, ale także sercem. Tylko wtedy możemy je w pełni zrozumieć podziwiać i szanować.

(ze wstępu)

Zygmunt Tomasz Gajowniczek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie