Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Hospitacja diagnozująca

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1686 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Proponuję konspekt lekcji w klasie III SP, której celem była diagnoza umiejętności sięgania przez uczniów do rożnych źródeł informacji

Nauczyciel - Ludmiła Bukowska
Szkoła Podstawowa nr.3 w Głogowie

Przedmiot - Kształcenie zintegrowane
Klasa - III

Pomoce - podręcznik "Wesoła szkoła" , mapka Polski, "Słownik ortograficzny", karty pracy

CEL GŁÓWNY HOSPITACJI: Umiejętność sięgania do różnych źródeł informacji

Cele operacyjne ( oczekiwania hospitacyjne ):

Uczeń :
  1. korzysta ze spisu treści w podręczniku
  2. wie z czego korzystać , aby poszukać informacji na dany temat
  3. korzysta z mapy Polski
  4. korzysta ze " Słownika ortograficznego"
  5. wykorzystuje zdobytą wiedzę
SCENARIUSZ ZAJĘĆ

OŚRODEK TEMATYCZNY: Na ratunek Ziemi

TEMAT DNIA: To co najpiękniejsze

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa

METODY: praca z tekstem rozmowa met. zadań stawianych do wykonania element met. " stolików ekspertów"

PRZEBIEG ZAJĘĆ
  1. Korzystanie ze spisu treści
    Proszę otworzyć spis treści i znaleźć temat " Chrońmy to co najpiękniejsze" ( za poprawnie odnalezioną stronę uczeń otrzymuje 1 p ) K.P ćw.1
  2. Praca z podręcznikiem
    • Obejrzyjcie ilustracje – swobodne wypowiedzi na temat przedstawionych zdjęć ( P. s. 58 – "Wesoła szkoła")
    • W nazwach tych miejsc występują takie wyrazy jak: rafa i kanion
    • Gdzie moglibyśmy znaleźć informacje nt. znaczenia tych wyrazów ?
      Podkreślcie w Kartach pracy ćw.2 właściwe odpowiedzi. ( Za każdą poprawną odpowiedź 1 p )
      Odczytanie przez jednego ucznia informacji co oznaczają te wyrazy.
    • Jak myślicie, czy takie miejsca należy chronić? Dlaczego?
      Krótka informacja nauczyciela nt. ochrony przyrody (P.s. 59)
  3. Dzieci podzielone są na 4 grupy: Każdy uczeń z grupy czyta indywidualnie informacje: I grupa - o parkach narodowych
    II grupa - o rezerwatach przyrody
    III grupa - o pomnikach przyrody
    IV grupa - o parkach krajobrazowych
    Nauczyciel podaje uczniom instrukcję : (instrukcja napisana na tablicy)
    1. Tekst przeczytaj dwukrotnie pokazując czytany wyraz wskaźnikiem.
    2. Czytaj po cichu.
    3. Zwracaj uwagę na informacje szczegółowe.
    4. Kiedy skończysz czytać odłóż wskaźnik i usiądź prosto.
  4. Praca elementem metody "stolików ekspertów". Uczniowie - eksperci spotykają się w grupie i mówią sobie czego dowiedzieli się z tekstu, ustalają co jest najważ- niejsze do przekazania pozostałym uczniom z klasy. Wybierają lidera, który przekaże głośno informacje.

    Eksperci wracają na miejsca. Wychodzi lider I grupy i przekazuje informacje .
    Pozostali członkowie grupy mogą na koniec dołożyć dodatkowe informacje, o których nie powiedział lider.
    Tak samo dzieje się z pozostałymi grupami.
  5. Wiemy już jakie mamy miejsca ochrony przyrody. Zajmiemy się teraz parkami narodowymi. Otwórzcie podręcznik na s. 61

    Praca z mapką Polski
    Co znajduje się na tej stronie?

    Zwróćcie uwagę , że występują tu nazwy wszystkich parków narodowych. Korzystając z tej mapy wykonajcie ćw. 3 K.P. ( za każdą poprawną odpowiedź 1 p )
  6. Zamknijcie podręczniki. W parkach narodowych, rezerwatach przyrody żyje wiele gatunków zwierząt, m.in.: wilki, rysie, bobry, żurawie, niedźwiedzie.

    Praca ze " Słownikiem ortograficznym"
    Waszym zadaniem będzie teraz wykonanie ćw. 4 K.P. Polega ono na wyszukaniu w " Słowniku ortograficznym" właściwej pisowni wyrazów. ( za każdy prawidłowo napisany wyraz 1p)
  7. Wykorzystanie zdobytych informacji

    Ćw. 5 K.P. Uzupełnijcie zdania.
  8. Prezentacja wyników.
    Nauczyciel odczytuje poprawne odpowiedzi, a uczniowie wpisują sobie punkty.
    Następnie każdy uczeń podaje swoje wyniki, które nauczyciel nanosi na planszę. ( załącznik 1 )

    Każdy uczeń otrzymuje ocenę opisową.
    PUNKTACJA: 16p - 15p - ŚWIETNIE
    14p - 13p - BARDZO DOBRZE
    12p - 10p - JESTEŚ DOBRY
    9p - 7p - POSTARAJ SIĘ, PRZECIEŻ POTRAFISZ
    6p - 0p - CZEKA CIĘ DUŻO PRACY
Załącznik 1

TABELA DO DIAGNOZY ZDOBYTYCH UMIEJĘTNOŚCI
L.p Imię ucznia
Korzystaze spisu treści  
Wie z jakich źródeł korzystać  
Potrafi korzystać z mapy  
Korzysta ze " Słownika ortograf."  
Potrafi wykorzy-stać zdo-bytą wie-dzę  
Ilośćpunktów  

KARTA PRACY

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Ćw. 1 Odszukanie tematu w spisie treści. …..p

Ćw.2 Gdzie można znaleźć wiadomości, aby dowiedzieć się co to jest rafa i kanion?

Podkreśl właściwe odpowiedzi:
"Słownik ortograficzny" " Baśnie"
"Encyklopedia zdrowia" " Encyklopedia"
" Kubuś Puchatek" "Encyklopedia multimedialna"
Internet " Biblia"

Ćw. 3 Odpowiedz na pytania. Korzystaj z mapki.
  • Ile parków narodowych występuje w Polsce? …………………… ….p
  • Który z tych parków jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania? ………….………………………………………………. ….p
  • W jakim kierunku musiałbyś jechać z Głogowa, aby dojechać do tego parku? na ……………………………. ….p
Ćw.4 Wyszukaj w "Słowniku ortograficznym" właściwą pisownię wyrazów i uzupełnij:
ż…br ż…raw nietope…. ….p

Ćw.5 Uzupełnij zdania:
Aby chronić rośliny i zwierzęta oraz miejsca, w których one występują tworzy się:
  1. ………………….. narodowe
  2. ………………….. przyrody
  3. ………………….. krajobrazowe
Pojedyncze , szczególne okazy przyrodnicze to ……………………przyrody.
Będąc w tych miejscach musimy pamiętać o zachowaniu ………………… .
Nie wolno nam niczego ……………. . ….p

PUNKTACJA

Uzyskałem (łam) ……..p

Podkreśl , w której grupie znalazłeś się : 16p - 15p ŚWIETNIE
14p - 13p BARDZO DOBRZE
12p - 10p JESTEŚ DOBRY
9p - 7p POSTARAJ SIĘ, PRZECIEŻ POTRAFISZ
6p - 0p CZEKA CIĘ DUŻO PRACY

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie