Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Osobowość wychowawcy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1009 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

mgr Katarzynę Zdanowicz , nauczyciela SP nr 32
w Białymstoku .


Nauczyciel – wychowawca to ta osoba , która ma istotny wpływ na kształtowanie osobowości wychowanka, na jakość stosunków interpersonalnych w grupie, w klasie, a także w szerszym środowisku społecznym . Jest sporo dowodów na to, że w stosunkowo krótkim okresie wychowawca wywiera istotny a zarazem trwały wpływ na rozwój osobowy wychowanka, na jego postawę, zainteresowania i sposób myślenia.
Istnieją duże zależności między emocjonalnym i intelektualnym stosunkiem nauczyciela do uczniów a rezultatami pracy pedagogicznej. Twórca polskiej pedeutologii
J. Wł. Dawid dostrzegał, że szeroko pojęta „miłość dusz ludzkich” pozwala wydatniej pracować nawet w trudnych warunkach. Miłość do dziecka i do człowieka w ogóle powinna być, zdaniem Dawida, podstawowym motywem pracy pedagogicznej . Miłość do drugiego człowieka to „zdolność sympatyzowania” . Nauczyciele powinni tę cechę mieć szczególnie rozwiniętą .
Powodzenie wychowawcy w każdym środowisku jest uwarunkowane jego osobowością czyli m.in.: poglądem na świat, planami życiowymi, zamiłowaniami, charakterem, samowiedzą, samokrytyką, sumieniem, temperamentem. Bardzo ważną cechą dobrego wychowawcy jest odwaga. Wychowawca odważny nie lamentuje, gdy napotyka trudności . Po przemyśleniu sytuacji i ustaleniu przyczyn niepowodzeń stara się im przeciwdziałać w zakresie swoich możliwości. Według J. Szczepańskiego „Jednostka chcąc nauczyć się mądrości życia wiele uwagi poświęca dzielności. Dzielność jest bowiem syntezą odwagi, inteligencji, wiedzy, zaufania we własne siły i rzeczowego określania tego, co inni mogą i zechcą dla niej czynić”. Odwaga i nadzieja wychowawcza cechuje ludzi o silnym przekonaniu, że wytknięty cel zostanie osiągnięty, że czas między zrodzoną nadzieją a jej spełnieniem nie może być pusty.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie