Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Historia pewnego dębu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1124 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Krótki esej , który poprzez analogię do świata przyrody pokazuje rolę oddziaływań wychowawczych.

W pewnej krainie leżała urodzajna dolina. Przez środek doliny płynęła wartka rzeka. Woda z rzeki użyźniała ziemię i poiła roślinność porastającą jej brzegi. Z południowego zbocza doliny spływał do rzeki rwący strumyk. Zazwyczaj płynął karnie swoim od wieków wytyczonym korytem, ale zdarzało się, że w czasie ulewnych deszczy woda występowała
z jego brzegów. Wtedy zamiast nieść życiodajną wilgoć, strumień niósł zgubę i zniszczenie roślinom, które bujnie porastały jego brzegi.

Na prawym brzegu strumienia rósł młody dąb. Jego historia nie różniła się od historii otaczających go drzew, krzewów, traw czy kwiatów. Nasionko dębu trafiło nad strumień przyniesione przez ptaki. Padło na podatny grunt, gdzie przeleżało kilka jesiennych
i zimowych miesięcy. Pod wpływem ciepłych wiosennych promieni słońca z nasionka wyrósł kiełek. Miał delikatne listki i zagłębiony w ziemię korzeń. Do życia potrzebował słońca
i wody, której nad strumieniem miał pod dostatkiem. Z kiełka wyrosło małe drzewko.

Zaczęło nieśmiało piąć się w górę i mocniej wrastać korzeniami w podłoże. Każdej wiosny przybywało mu gałęzi i liści. Po kilku latach z małej roślinki wyrosło młode, silne drzewko. Targały nim wiosenne burze, paliło lipcowe słońce, szarpały i przyginały mroźne zimowe wiatry. Dąb stał jednak wydawałoby się nieugięty doroślejąc z każdym rokiem.

Aż pewnego lata nad doliną rozszalała się burza tak straszna, że nie pamiętały takiej najstarsze drzewa. Błyskawice przecinały niebo jedna za drugą, wiatr łamał gałęzie i wyrywał z korzeniami największe drzewa. Deszcz lał się z nieba strumieniami.

Koryto strumienia, płynącego niedaleko dębu, nie było w stanie pomieścić ogromnej ilości wody. Wzburzone fale podmywały brzegi i zabierały ze sobą rośliny i zwierzęta topiąc je we wściekłej kipieli fal.

Niszczący żywioł nie oszczędził naszego drzewka. Wezbrane wody podmywały jego korzenie starając się porwać je ze sobą w spieniony nurt. Walka trwała kilka godzin. I gdy już zdawało się, że dla dębu nie ma żadnej nadziei, burza ustała tak nagle jak się zaczęła.

Chmury rozproszyły się i na niebie pojawiło się słońce.

Młody dąb stał przechylony nad wezbranym strumieniem podnosząc dumnie swoje gałęzie. Chociaż osłabiony wygrał starcie z żywiołem.


Krystyna Prętka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie