Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz akademi z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9717 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Najważniejszym celem dla mnie stało się przybliżenie młodemu odbiorcy trudnych treści w sposób dla niego atrakcyjny. Akcja przedstawienia toczy się w bibliotece szkolnej. Bohaterami spektaklu są książki rozmawiające o uchwaleniu Konstytucji w sposób ciekawy, z elementami humorystycznymi. Jednocześnie scenariusz bogaty jest w treści historyczne, patriotyczne i moralizatorskie.

Scenariusz akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

CZĘŚĆ OFICJALNA:
 1. Przywitanie.
 2. Wprowadzenie pocztu sztandarowego.

  Proszę wszystkich o powstanie.
  Do hymnu.
  Po hymnie.
 3. Recytacja wiersza przy akompaniamencie muzycznym utworu „Witaj Maj, 3 Maj”:

  „Na wycieczkę w dniu 3 Maja”

  Weźmiemy się za dłonie:
  i on, i ty, i ja.
  Pójdziemy polem i błoniem
  posłuchać, jak wiosna gra.
  Gra na zielonych skrzypeczkach
  i ćwierka niby ptak.
  Pójdziemy na wycieczkę
  daleko, daleko tak.
  I chorągiewki w rękach
  zafurczą nam pod wiatr –
  Hej, w dniu trzeciego Maja
  piękny jest cały świat!
 4. Wprowadzenie do uroczystości – odczytanie krótkiej informacji o Konstytucji 3 Maja.

  Recytacja:

  Połączcie wasze serduszka, dzieci,
  W ogromne Polski kochanie,
  Niechaj w nas miłość Ojczyzny świeci,
  Niech nigdy nie ustanie!
  Niech czyn wasz każdy dla Polski będzie,
  Nie skąpcie dla niej pacy,
  Pokażcie życiem zawsze i wszędzie,
  Żeście prawdziwi Polacy!
 5. Wyprowadzenie pocztu sztandarowego.

  CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA:

  Zapraszamy na przedstawienie pt.” Trzeci Maj - wielkie święto Polaków”

  Wystrój przypominający pomieszczenie czytelni w szkolnej bibliotece. Uczniowie przebrani w tekturowe okładki z napisami tytułów odpowiednich książek. Występują:
  • Narrator
  • Encyklopedia Historii
  • Baśnie Andersena
  • Encyklopedia Powszechna
  • Słownik historyczny
  • Tom poezji
  • ABC dobrego zachowania
  • Śpiewnik


  Narrator: W pewnej szkolnej bibliotece, w czasach nam współczesnych było mnóstwo książek. Każda z nich miała coś ciekawego do powiedzenia. Jedne opowiadały o pięknych bajkach, inne mówiły jak żyją zwierzęta, jeszcze inne opowiadały o ciekawych przestrzeniach kosmicznych, trudno było zdecydować której uważnie słuchać. Pewnego dnia, Encyklopedia historyczna, szacowna księga mająca swe miejsce na górnej półce w czytelni rzekła:

  Enc. Historii: Założę się, że wy baśnie i wy wierszyki dla dzieci i wy księgi przyrodnicze nie macie pojęcia jaki dziś dzień.

  Baśnie: Zaraz, zaraz, my nie pozwolimy się obrażać, my wiemy, że jest rok 2003 3 maja.

  Enc.Historii: No tak, o aktualnej dacie przypomina nam codziennie nasz nowy kolega kalendarz, który stoi na biurku w naszej bibliotece, moje drogie panie. A ja się pytam z jakim świętem kojarzycie dzień 3 maja??

  Baśnie: Świętem ?? – odezwały się z wielkim zdziwieniem „Baśnie Andersena”. To dzisiaj jest święto? Dlatego nas dzisiaj dzieci nie przeglądają i nie czytają. Encyklopedio historyczna, zdradź nam jakie mamy dzisiaj święto, że nawet dzieci nie przyszły do szkoły?

  Enc. Historii: Posłuchajcie moje młodsze koleżanki. Dzień 3 maja to w Polsce wielkie święto państwowe, ponieważ dokładnie 3maja 1791roku uchwalono w Polsce konstytucję. Była to pierwsza konstytucja w Europie, a druga w świecie.

  Baśnie: A co to jest konstytucja?

  Słow. hist. To ja wam mogę wyjaśnić- żywo zareagował„Słownik pojęć historycznych – Konstytucja to najważniejszy akt prawny w państwie, ustawa zasadnicza, która określa ustrój polityczny i społeczno- gospodarczy państwa, kompetencje władzy oraz prawa i obowiązki obywateli.

  Baśnie: Powiedziałaś:” Najważniejszy akt prawny”, tzn. że jeżeli postępujemy zgodnie z konstytucją to nie możemy zostać ukarani??

  Słow. hist.: Oczywiście, że nie.

  Baśnie: Z tego wynika, że konstytucję powinien znać bardzo dobrze każdy obywatel danego państwa. A czy obecnie w Polsce mamy konstytucję ?

  Słow. hist.: Tak, ale to już 8 z kolei konstytucja w Polsce, która została uchwalona w 1997 roku, czyli niedawno. A my dzisiaj obchodzimy rocznicę uchwalenia pierwszej konstytucji w Polsce, w której to po raz pierwszy zostały zapisane prawa, wolności i obowiązki Polaków.

  Enc. Powsz.: Ja to wiem od dawna, zresztą ja wiem wszystko, ja wiem wszystko -rzekła dumnie „Encyklopedia powszechna” – wydano mnie w 6, 12 a obecnie w 30 tomach.

  Słow. hist.: Trzymajcie mnie, moje drogie woluminy, bo coś zrobię z tą grubaską.

  Baśnie: Słowniku pojęć historycznych, nie denerwuj się bo spadniesz z półki i uszkodzisz sobie obwolutę.

  Enc.Powsz.: Ja wiem wszystko, ja wiem wszystko.

  Słow. hist.: A ta znowu swoje.

  Enc. Hist.: Moje drogie koleżanki nie warto się denerwować- wtrąciła „Encyklopedia historyczna: - przecież każda z nas wie coś bardzo ciekawego ważnego.

  Baśnie: A Ty Encyklopedio powszechna powiedz nam co wiesz na temat uchwalenia Konstytucji 3 Maja ?

  Enc. Powsz.: Ja wiem wszystko. Ja wiem bardzo dużo. Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791roku przez Sejm Czteroletni. Przygotowana została przez Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wprowadziła wiele korzystnych zmian dla Polski, znosiła Liberum Veto, zakazywała konfederacji, wprowadziła zasadę dziedziczenia tronu.

  Enc. Hist.: Dobrze, dobrze chwalipięto – rzekła ”Encyklopedia historyczna” – a czy wiadomo Ci w jakich okolicznościach doszło do uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji??

  Enc. Powsz.: W okolicznościach…, jakich okolicznościach, zaraz, zaraz tylko sprawdzę, no niestety nie wiem - przyznała się zawstydzona „ Encyklopedia Powszechna”.

  Enc. Hist.: W takim razie posłuchajcie wszystkie moje koleżanki: W roku 1791 Warszawa przeżywała wielkie dni. Na Sejmie Czteroletnim grupa ludzi mądrych, kochających ojczyznę tacy jak: Hugo Kołłątaj Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski chcieli zmienić dawne, niesprawiedliwe i złe prawa, które prowadziły Polskę do zguby. Występowali oni w obronie chłopów i mieszczan, uważali, że szlachta nie powinna wybierać króla, że wojska musi być w kraju więcej i podatki powinni wszyscy płacić, a więc i magnaci i szlachta i księża. 3 maja o godzinie 11 na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek Stanisław Małachowski otworzył posiedzenie sejmu, który miał zatwierdzić nową konstytucję dla Polski. Parę godzin później król w otoczeniu posłów i dostojników, przy biciu dzwonów, skierować się do warszawskiej katedry. Tam nastąpiła uroczystość zaprzysiężenia uchwalonej konstytucji. Orszakowi królewskiemu towarzyszył wiwatujący tłum mieszkańców stolicy. Śpiewniku pieśni patriotycznych może zaśpiewasz nam pieśń związaną z dzisiejszym świętem?

  Śpiewnik: ( PIEŚŃ „Witaj majowa jutrzenko”)

  Baśnie: Sprawdźmy dokładnie w dokumencie Konstytucji 3 maja jakie były główne Jej postanowienia. Ojej jakie to ciekawe posłuchajcie: religią narodową została religia katolicka, lud rolniczy pod opieką prawa i rządu krajowego przyjmujemy, wszelka władza w państwie jest wynikiem woli narodu, wszyscy obywatele są obrońcami swobód narodowych, władzę najwyższego wykonywania praw królowi oddajemy i sejm dzielić się będzie na izbę poselską i izbę senatorska pod prezydencją króla!

  Tom. Poezji: A czy ja również mogę coś powiedzieć??- odezwał się Tom poezji

  Wszyscy: Oczywiście, oczywiście że tak

  Tom poezji: Obrady sejmowe. Reform żąda sala Nagle poseł krzyczy: „VETO, nie pozwalam”. Cóż, że patriotom posmutniały lica? Wszak liberum veto – wolności źrenica. Pan poseł Siciński przybyły z Upity Tak beztrosko zerwał sejm Rzeczpospolitej. Oj, panie Siciński, nie w sławie, nie w glorii Lecz niechlubnie przejdziesz do polskiej historii!

  Enc. Hist: Przypomniałeś nam trudne czasy naszej ojczyzny - westchnął księgozbiór w czytelni szkolnej biblioteki . Sejm nie mógł ukrócić samowoli szlacheckiej i ograniczyć absurdalnej ilości przywilejów. A jednak Polska pod koniec XVIII wieku podjęła próbę nowego życia, próbę uchwalenia konstytucji dla narodu, mimo trudnych czasów, czasów rozbiorów i groźnych sąsiadów, którzy rozdrapywali po kawałku ziemie Polski.

  Enc. Hist.: To prawda, Polska przegrała w tej walce politycznej i w 1795roku zniknęła z mapy Europy aż na 123 lata i Konstytucja 3 Maja nie weszła w życie, ale Polacy pokazali, że potrafią walczyć i stworzyć podstawy do wzmocnienia władzy państwowej.

  ABC : I po co były wam te wszystkie kłótnie moje drogie koleżanki - powiedziało „ABC dobrego wychowania”. Każda z was zawiera coś bardzo ciekawego i może dużo nauczyć i nie warto się przechwalać i ignorować nawzajem, bo jutro znowu przyjdą dzieci i wszystkie będziecie czytane, tylko mnie znowu nikt nie tknie, bo wszystkie dzieci sądzą, że bardzo dobrze się zachowują, zobaczcie jaka jestem zakurzona.

  Księgozbiór: To coś niesłychanego, to niesamowite – oburzył się cały księgozbiór - dzieci się dobrze zachowują ? a kto mnie potargał ??

  Słow. Hist.: A kto mnie rzucił, że do dziś odczuwam ból grzbietu i czcionek ?

  Księgozbiór: To prawda niektóre dzieci zachowują się bardzo nieodpowiedzialnie, a my książki wiemy o tym najlepiej.

  Baśnie: Słyszycie te krzyki ? To dzieci, już jest rano, przegadałyśmy całą noc. Ale warto było dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy o historii naszego kraju. A teraz już cisza moje drogie …..
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W AKADEMII.

Opracowała
mgr Joanna Grymel

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie