Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Agresja dzieci w wieku szkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10873 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

Agresywni i bezwzględni – w taki sposób opisywane są dzieci i młodzież naszych czasów. W opinii Światowej Organizacji Zdrowia obecny stan psychiczny dzieci i młodzieży to bomba zegarowa, która eksploduje za kilkanaście lat.

Z badań Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że:
 • co piąte dziecko charakteryzuje nieprawidłowy rozwój psychiczny i niewłaściwe zachowanie;
 • wzrasta liczba dzieci i młodzieży chorujących na depresję;
 • progresywnie rozwija się zjawisko przemocy oraz agresji dzieci i młodzieży zarówno w relacjach rówieśniczych, jak i w stosunku do dorosłych;
     Powszechnie przez agresję rozumie się wrogie zachowania, które wyrządzają komuś krzywdę ( szkodę, stratę ): fizyczną lub psychiczną. Współcześnie zjawisko to nasila się wśród dzieci, spowodowane tym, że rodzice w pogoni za pracą i zabezpieczeniem bytu mają coraz mniej czasu na wychowywanie. W dobie szybkiego rozwoju techniki telewizor i komputer w dużej mierze wpływają na wychowanie młodego człowieka.

Mechanizm powstawania zachowań agresywnych
     Należy pamiętać, że zachowania agresywne mają zawsze swoja przyczynę. Zwykle ich podłoże stanowią niezaspokojone potrzeby dziecka. Do potrzeb tych należą:
 • akceptacja
 • poczucie przynależności do grupy
 • poczucie bycia wartościowym człowiekiem Powstawaniu zachowań agresywnych sprzyjają:
 • doznanie jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej
 • uczucie bezsilności, upokorzenia, złości, rozpaczy, zagrożenia
 • powiększające się poczucie samotności
 • podatność na uzależnienia, przestępczość
Jak rozpoznać agresję?
     Podstawową cechą dzieci agresywnych jest nadmierna, trudna do opanowania wybuchowość. Zachowania takie występują często i jest ich dużo. Dziecko ma problemy z kontrolowaniem swojej reakcji na negatywne bodźce, które ją wywołują.
Agresywność może przejawiać się w różnych formach:
 • napastliwość fizyczna
 • napastliwość słowna
 • kłótnie, przekleństwa
 • napastliwość wyrażona krzykiem
 • trzaskanie drzwiami
 • tupanie nogami
 • rzucanie przedmiotami
 • niszczenie cudzej własności
 • nadmierna drażliwość przejawiająca się porywczością
Źródła zachowań agresywnych
     Znaczną rolę w powstawaniu zachowań agresywnych mają następujące czynniki: telewizja, filmy video, prasa młodzieżowa, gry komputerowe, dom rodzinny, szkoła.

Mass media
     Nowoczesne środki przekazu działają na ludzką świadomość i podświadomość. Współczesny telewidz najczęściej ogląda filmy pełne przemocy. Dla młodego widza wszystkie programy mają charakter edukacyjny. Nie da się ukryć, że telewizja przejęła funkcję wychowawczą dostarczając dzieciom wzorców postępowania, popularyzuje modę na bycie twardym, bezwzględnym, silnym, chociaż niekoniecznie inteligentnym. W efekcie powstają problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, słaba odporność na frustracje, impulsywne działania.

Dom rodzinny
      Dobre i złe wzory wyniesione z domu działają bardzo długo, czasem przez całe życie. Atmosfera panująca w domu rodzinnym ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Takie, które wyrasta w domu pełnym kłótni i awantur, samo po pewnym czasie zachowuje się agresywnie. Na tego typu zachowania mają wpływ niewłaściwe postawy rodziców, np.: odrzucenie, unikanie kontaktu z dzieckiem, nadmierne ochranianie, stawianie zbyt wysokich wymagań. Dziecko jest świetnym obserwatorem, szybko uczy się zachowań agresywnych i nie mogąc odwzajemnić się rodzicom przenosi swoją złość na kolegów.

Szkoła
     Dziecku przekraczającemu próg szkoły zostają postawione nowe wymagania i zadania. Nawiązuje kontakty nie tylko z rówieśnikami, ale też z nauczycielami i innymi pracownikami szkoły.
      W kontaktach koleżeńskich mogą występować czynniki mające negatywny wpływ na prawidłową współpracę w grupie. Skargi kolegów na innego ucznia zgłaszane nauczycielowi powodują narastanie konfliktów, niechęci i wrogości. Występowaniu agresji w szkole sprzyja duża ilość uczniów w klasie, ponieważ łatwiej stać się anonimowym i uniknąć odpowiedzialności za niewłaściwe zachowanie.
     Innym powodem agresji są niepowodzenia w nauce. Uczeń oceniany negatywnie, krytykowany, staje się agresywny wobec osób chwalonych.
     W obecnym, szybko biegnącym czasie komputerów i robotów "uczenie okazywania uczuć", jak najszybsze wychwycenie wstępnych form zachowań o cechach agresji i natychmiastowe przeciwdziałanie im, jest chyba rzeczywiście sposobem zapewnienia zdrowego startu życiowego, którego tak bardzo naszym dzieciom życzymy.

mgr Alicja Dubrowska

Literatura:
 1. J. Danielewska "Agresja u dzieci" WS i P, Warszawa 2002
 2. M. Krakowska, W. Czarnecka "Przemoc w szkole" Rubikon, Kraków 2000
 3. S. Szostak, A. Tabaka "Porozmawiajmy o agresji" Rubikon, Kraków 2004

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie