18. ceremonia wręczenia Oscarów
18. ceremonia wręczenia Oscarów18. ceremonia rozdania
Oscarów
odbyła się
7 marca
1946
roku w Grauman's Chinese Theater w
Los Angeles
. Laureaci i nominowaniDla wyróżnienia zwycięzców poszczególnych kategorii, napisano ich pogrubioną czcionką oraz umieszczono na przedzie (tj. poza kolejnością nominacji na oficjalnych listach). - Richard Schweizer − Marie-Louise
- Philip Yordan − Dillinger
- Myles Connolly − Muzyka dla milionów
- Milton Holmes − Dżokejska miłość
- Harry Kurnitz − What Next, Corporal Hargrove?
Najlepsze Materiały do Scenariusza- Charles G. Booth − Dom przy 92 Ulicy
- Thomas Monroe i Laszlo Gorog − The Affairs of Susan
-
John Steinbeck
i Jack Wagner − A Medal for Benny
- Alvah Bessie − Operacja Birma
- Ernst Marischka − Pamiętna pieśń
- Charles Brackett i
Billy Wilder
−
Stracony weekend
- Leopold Atlas, Guy Endore i Philip Stevenson − Żołnierze
- Ranald MacDougall −
Mildred Pierce
- Albert Maltz − Duma marynarki
- Tess Slesinger i Frank Davis − Drzewko na Brooklynie
Film Czarno-Biały Film Kolorowy- Leon Shamroy − Zostaw ją niebiosom
- Robert Planck i Charles Boyle −
Podnieść kotwicę
- Leonard Smith − Wielka nagroda
- Tony Gaudio i Allen M. Davey − Pamiętna pieśń
- George Barnes − The Spanish Main
Najlepsza Scenografia i Dekoracja Wnętrz Film Czarno-Biały- Wiard Ihnen i A. Roland Fields − Krew na słońcu
- Albert S. D'Agostino, Jack Okey, Darrell Silvera i Claude Carpenter − Experiment Perilous
- James Basevi, William Darling, Thomas Little i Frank E. Hughes − Klucze królestwa
- Hans Dreier, Roland Anderson Sam Comer i Ray Moyer − Listy miłosne
-
Cedric Gibbons
, Hans Peters, Edwin B. Willis, Hugh Hunt i John Bonar − Portret Doriana Graya
Film Kolorowy- Hans Dreier, Ernst Fegte i Sam Comer − Zatoka Francuza
- Lyle Wheeler, Maurice Ransford i Thomas Little − Zostaw ją niebiosom
-
Cedric Gibbons
, Urie McCleary, Edwin B. Willis i Mildred Griffiths − Wielka nagroda
- Ted Smith i Jack McConaghy − San Antonio
- Stephen Goosson, Rudolph Sternad i Frank Tuttle − A Thousand and One Nights
Najlepszy Dźwięk-
RKO Radio Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Stephen Dunn − Dzwony Najświętszej Marii Panny
- Republic Studio Sound Department, reżyser dźwięku: Daniel J. Bloomberg − Płomień Barbary Coast
-
Universal Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Bernard B. Brown − Lady on a Train
-
20th Century-Fox Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Thomas T. Moulton − Zostaw ją niebiosom
-
Warner Bros. Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Nathan Levinson − Rhapsody in Blue
-
Columbia Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: John Livadary − Pamiętna pieśń
- General Service Sound Department, reżyser dźwięku: Jack Whitney − Południowiec
-
Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Douglas Shearer − Ci, których przewidziano na straty
-
Walt Disney Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: C. O. Slyfield − Trzej Caballeros
- RCA Sound, reżyser dźwięku: W. V. Wolfe − Three Is a Family
-
Paramount Studio Sound Department
, reżyser dźwięku: Loren L. Ryder − The Unseen
- Samuel Goldwyn Studio Sound Department, reżyser dźwięku: Gordon Sawyer − Wonder Man
- "It Might As Well Be Spring" − State Fair − muzyka:
Richard Rodgers
, słowa:
Oscar Hammerstein II
- "Accentuate the Positive" − Here Come the Waves − muzyka:
Harold Arlen
, słowa: Johnny Mercer
- "Anywhere" − Dziś w nocy i każdej nocy − muzyka:
Jule Styne
, słowa:
Sammy Cahn
- "Aren't You Glad You're You?" − Dzwony Najświętszej Marii Panny − muzyka: James Van Heusen, słowa: Johnny Burke
- "The Cat and the Canary" − Why Girls Leave Home − muzyka: Jay Livingston, słowa: Ray Evans
- "Endlessly" − Earl Carroll Vanities − muzyka: Walter Kent, słowa: Kim Gannon
- "I Fall in Love Too Easily" −
Podnieść kotwicę
− muzyka:
Jule Styne
, słowa:
Sammy Cahn
- "I'll Buy That Dream" − Sing Your Way Home − muzyka: Allie Wrubel, słowa: Herb Magidson
- "Linda" − Żołnierze − muzyka i słowa: Ann Ronell
- "Love Letters" − Listy miłosne − muzyka:
Victor Young
, słowa: Eddie Heyman
- "More and More" − Can't Help Singing − muzyka:
Jerome Kern
, słowa: E. Y. Harburg
- "Sleighride in July" − Belle of the Yukon − muzyka: James Van Heusen, słowa: Johnny Burke
- "So in Love" − Wonder Man − muzyka: David Rose, słowa: Leo Robin
- "Some Sunday Morning" − San Antonio − muzyka: Ray Heindorf i M. K. Jerome, słowa: Ted Koehler
Dramat-
Miklós Rózsa
−
Urzeczona
- Robert Emmett Dolan − Dzwony Najświętszej Marii Panny
- Lou Forbes − Miliony Brewstera
- Werner Janssen − Captain Kidd
- Roy Webb − The Enchanted Cottage
- Morton Scott i Dale Butts − Płomień Barbary Coast
- Edward J. Kay − G. I. Honeymoon
- Louis Applebaum i Ann Ronell − Żołnierze
- Werner Janssen − Guest in the House
- Daniele Amfitheatrof − Guest Wife
-
Alfred Newman
− Klucze królestwa
- Miklos Rozsa −
Stracony weekend
-
Victor Young
− Listy miłosne
- Karl Hajos − The Man Who Walked Alone
-
Franz Waxman
− Operacja Birma
- Alexander Tansman − Paris Underground
- Miklos Rozsa i Morris Stoloff − Pamiętna pieśń
- Werner Janssen − Południowiec
- H. J. Salter − This Love of Ours
- Herbert Stothart − Dolina decyzji
- Arthur Lange i Hugo Friedhofer − Kobieta w oknie
Musical- Georgie Stoll −
Podnieść kotwicę
- Arthur Lange − Belle of the Yukon
-
Jerome Kern
i H. J. Salter − Can't Help Singing
- Morton Scott − Hitchhike to Happiness
- Robert Emmett Dolan − Incendiary Blonde
- Ray Heindorf i
Max Steiner
− Rhapsody in Blue
-
Alfred Newman
i Charles Henderson − State Fair
- Edward J. Kay − Sunbonnet Sue
- Charles Wolcott, Edward Plumb i Paul J. Smith − Trzej Caballeros
- Marlin Skiles i Morris Stoloff − Dziś w nocy i każdej nocy
- Walter Greene − Why Girls Leave Home
- Ray Heindorf i Lou Forbes − Wonder Man
Najlepszy Montaż- Robert J. Kern − Wielka nagroda
- Harry Marker − Dzwony Najświętszej Marii Panny
- Doane Harrison −
Stracony weekend
- George Amy − Operacja Birma
- Charles Nelson − Pamiętna pieśń
Najlepsze Efekty Specjalne- wizualne: John Fulton, dźwiękowe: Arthur W. Johns − Wonder Man
- wizualne: Fred Sersen i Sol Halprin, dźwiękowe: Roger Heman, Harry Leonard − Kapitan Eddie
- wizualne: Jack Cosgrove −
Urzeczona
- wizualne: A. Arnold Gillespie, Donald Jahraus i Robert A. MacDonald, dźwiękowe: Michael Steinore − Ci, których przewidziano na straty
- wizualne: Lawrence W. Butler, dźwiękowe: Ray Bomba − A Thousand and One Nights
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany- Frederick Quimby − Proszę o ciszę (z serii
Tom i Jerry
)
-
Walt Disney
− Przestępstwo Donalda (z serii o
Kaczorze Donaldzie
)
- George Pal − Jasper and the Beanstalk (z serii Puppetoons)
- Eddie Selzer − Life with Feathers (z serii
Zwariowane Melodie
)
- Paul Terry − Mighty Mouse in Gypsy Life (z serii o Mighty Mouse)
- Walter Lantz − The Poet and Peasant (z serii Musical Miniatures)
- Screen Gems − Rippling Romance (z serii A Color Rhapsody)
Najlepszy Krótkometrażowy Film na Jednej Rolce- Herbert Moulton i Jerry Bresler − Stairway to Light
- Edmund Reek − Along the Rainbow Trail
- Ralph Staub − Screen Snapshots' 25th Anniversary
- Gordon Hollingshead − Story of a Dog
- rantland Rice − White Rhapsody
- Joseph O'Brien i Thomas Mead − Your National Gallery
Najlepszy Krótkometrażowy Film na Dwóch Rolkach- Gordon Hollingshead − Star in the Night
- Chester Franklin i Jerry Bresler − Broń w jego ręce
- Jules White − The Jury Goes Round 'N' Round
- George Templeton − The Little Witch
Najlepszy Film Dokumentalny Krótkometrażowy Pełnometrażowy- Daniel J. Bloomberg z Republic Studio − za stworzenie nowoczesnego studia nagrań
- Walter Wanger – za sześcioletnią służbę jako prezydent Akademii Filmowej
- The House In Live In – za film krótkometrażowy krzewiący tolerancje
- Peggy Ann Garner – za dzieciecą rolę filmową
Nagrody Naukowe i Techniczne Klasa III- Loren L. Ryder, Charles R. Daily oraz
Paramount Studio Sound Department
− za projekt, konstrukcję oraz użycie pierwszego obwodu testującego "krok-po-kroku" połączenia dźwiękowe.
- Michael S. Leshing, Benjamin C. Robinson, Arthur B. Chatelain i Robert C. Stevens z
20th Century Fox
oraz John G. Capstaff z
Eastman Kodak Company
− za maszynę 20th Century Fox służącą do wywoływania filmów.
Inne hasła zawierające informacje o "18. ceremonia wręczenia Oscarów":
1972
...
Ekranizacje dzieł Williama Szekspira
...
1986
...
West Side Story
...
1878
...
1969
...
1983
...
1979
...
1962
...
1980
...
Inne lekcje zawierające informacje o "18. ceremonia wręczenia Oscarów":
012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 10)
...
139. Przemiany w kulturze i życiu codziennym (plansza 5)
...
011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 6)
...
|