Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bogusław X

Bogusław X

Boguslaw X
Herb rodowy Gryfitów

Bogusław X Wielki (ur. 28 lub 29 maja 1454 zap. w Słupsku , zm. 5 października 1523 w Szczecinie ) – książę szczeciński i słupski od 1474 , wołogoski od 1478 (tym samym zjednoczył Pomorze Zachodnie ).

Syn Eryka II z linii książąt słupskich i Zofii. W 1477 r. ożenił się z Małgorzatą, córką elektora brandenburskiego Fryderyka II Żelaznego . Już w 1483 r. książę pozostawał w jawnym konflikcie z żoną, którą oskarżał o usuwanie ciąży przy pomocy swojego medyka, co miało zapewnić dziedzictwo po Bogusławie jej rodzinie. W 1488 r. doszło do separacji po procesie, który dowiódł, że Małgorzata zdradzała męża ze swoim medykiem i wraz z nim usuwała ciążę. Bogusław zamknął swoją żonę w zamku we Wkryujściu i rozpoczął starania o rozwód. Przed podjęciem decyzji przez papieża Małgorzata zmarła w drugiej połowie 1489 r. i została pochowana w kościele parafialnym św. Piotra i Pawła w Wołogoszczy . Małżeństwo oczywiście było bezpotomne. Na okres złych stosunków z pierwszą żoną przypada zapewne związek z konkubiną ponieważ Bogusław miał potomstwo naturalne.

W 1491 roku Bogusław X poślubił córkę polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, Annę Jagiellonkę . W dniu ślubu Bogusław liczył 37 lat, a Anna niespełna 15. W czasie dwunastoletniego pożycia małżeńskiego obdarowała męża ośmioma potomkami: Anną, Jerzym I, Kazimierzem, Elżbietą, Barnimem, Zofią , Barnimem IX Pobożnym , Ottonem. Dzięki tak licznemu potomstwu dynastia Gryfitów została przedłużona o 114 lat. Dwaj książęta Jerzy I i Barnim IX Pobożny zasiadali na książęcym tronie.

Uczynił Szczecin stolicą księstwa, siedzibą władzy książęcej i instytucji państwowych. W latach 1496 - 1498 odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W trakcie wyprawy odwiedził dwory państw przez które przejeżdżał, w tym dwór cesarza Maksymiliana I i papieża Aleksandra VI.

Prowadził politykę lawirująca pomiędzy Królestwem Polskim a Świętym Cesarstwem Rzymskim . Opierał się dążeniom Brandenburgii , która rościła pretensje lenne do ziem Księstwa Pomorskiego . W wyniku braku wystarczającego wsparcia ze strony Królestwa Polskiego, w 1521 roku złożył hołd lenny cesarzowi Karolowi V . W ten sposób książęta z rodu Gryfitów stali się książętami Cesarstwa Niemieckiego.

Był inicjatorem przebudowy wszystkich książęcych zamków w księstwie, skupił centralne urzędy przy dworze książęcym. Przy jego poparciu Jan Bugenhagen napisał historię Pomorza - "Chronicon Pomeraniae". Bogusław X jest również bohaterem pierwszej renesansowej sztuki teatralnej, traktującej o wyprawie księcia do Ziemi Świętej.

Zobacz też

Bibliografia

  • Edward Rymar , "Rodowód książąt pomorskich", t. 2, Szczecin 1995, s. 103-109.
  • Edward Rymar , "Rodowód książąt pomorskich. Suplement", Gdańsk 2003, s. 97-98.
  • Edward Rymar "Wielka podróż wielkiego księcia" 2004 "Książnica Pomorska", Szczecin
  • Praca zbiorowa "Przewodnik po Szczecinie"; wyd. "13 Muz"; Szczecin 1999
Poprzednik
Eryk II
książę pomorski
1474 - 1532
Następca
Jerzy I
Barnim IX Pobożny


Inne hasła zawierające informacje o "Bogusław X":

Order Orła Białego ...

Gerard Labuda ...

Przeszczepianie narządów ...

Stanisław Taczak ...

Układ w Kiejdanach ...

Bitwa pod Kircholmem ...

1929 ...

1870 ...

1964 ...

Dzwon Zygmunta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bogusław X":

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 8) ...

119b Wojny XVII w. i ich konsekwencje (plansza 9) ...

036 Początki rozbicia dzielnicowego (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie