Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bundesrat

Bundesrat

Siedziba Bundesratu przy Leipziger Straße w Berlinie

Bundesrat (BR; niem. Rada Federalna Niemiec) – jako konstytucyjne przedstawicielstwo krajów związkowych jest w Niemczech, obok Bundestagu, izbą parlamentu. Liczy 69 członków.

Każdy z 16 krajów związkowych ma (zależnie od liczby mieszkańców) od trzech do sześciu głosów, które muszą być oddawane jednolicie. Uprawnieni do głosowania członkowie Rady muszą być członkami z prawem głosu odpowiedniego rządu krajowego.

Ustawy uchwalone przez Bundestag wymagają akceptacji Rady, jeśli mają związek z suwerennością kraju związkowego lub jeśli instytucje krajów związkowych mają udział w ich realizacji.

Ponieważ konstytucja Niemiec nie określa jednoznacznie, czy nazwa izby wyższej brzmi Deutscher Bundesrat (Niemiecka Rada Federalna) czy Bundesrat (Rada Federalna), uregulowało to zarządzenie prezydenta RFN z 12 września 1952 , wskazując na drugi wariant z wykorzystywaniem w kontaktach międzynarodowych określenia Bundesrat der Bundesrepublik Deutschland (Rada Federalna Republiki Federalnej Niemiec).

Przewodniczący Bundesratu

Przewodniczący Budesratu powoływany jest na roczną kadencję, która rozpoczyna się 1 listopada. Obowiązki przewodniczącego mają charakter organizacyjny, zwołuje on i prowadzi sesje plenarne.

Linki zewnętrzne

Na mapach: 52°30'33.5″N 13°22'52.08″E / 52.509306, 13.3811333


Inne hasła zawierające informacje o "Bundesrat":

1848 ...

Jens Böhrnsen ...

Turyngia ...

2000 ...

Konstytucja Niemiec 20 i 79 ustęp 3). Nie oznacza to, że parlament ( Bundestag i Bundesrat ), jako władza ustawodawcza, uprawniona do zmiany konstytucji, nie może wkraczać w ...

Ustrój polityczny Niemiec ...

Brema (kraj związkowy) ...

Meklemburgia-Pomorze Przednie ...

Saksonia-Anhalt ...

Nadrenia Północna-Westfalia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bundesrat":

011. Jedziemy do Berlina - rzeczy które warto zobaczyć w Berlinie. (plansza 21) Atmosphäre. In der Nachbarschaft befinden sich das Brandenburger Tor, der Reichstag, der Bundesrat, die Philharmonie, die Nationalgalerie, das Holocaust-Mahnmal und viele weitere Sehenswürdigkeiten. Direkt ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie