Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Burgundia

Burgundia - fr. Bourgogne) – kraina historyczna i region administracyjny, położony w centralnej Francji. Graniczy z pięcioma regionami: Centre - od zachodu, Île-de-France i Szampania-Ardeny - od północy, Franche-Comté - od wschodu, a Rodan-Alpy i Owernia - od południa. Sam region dzieli się na 4 departamenty: Côte-d`Or, Nièvre, Saône-et-Loire i Yonne. Nazwa regionu wywodzi się od germańskiego plemienia Burgundów.

Poza Dijon (147,2 tys. mieszk.), które stanowi główny ośrodek tego regionu, większymi miastami są: Chalon-sur-Saône (49,0), Nevers (39,6), Auxerre (37,6), Mâcon (33,6), Sens, (26,8), Le Creusot (25,6) oraz Beaune (21,5).

Historia regionu

Burgundowie byli jednym z plemion, które przyczyniły się do upadku Cesarstwa Rzymskiego Zachodniego. W V w. n.e. osiedlili się w dolinie Rodanu i założyli kilka miast, np. Arles. Utworzyli Królestwo Burgundii, które w niedługim czasie objęło swym zasięgiem większość terenów obecnej południowo-wschodniej Francji, a także części dzisiejszej Szwajcarii. Kryzys w państwie burgundzkim wykorzystali Frankowie, którzy zaanektowali państwo i zdobyli je w 534 roku. Do 1477 roku w skład państwa burgundzkiego wchodziły ziemie obecnej Holandii, Belgii, Luksemburga, Artois, Pikardii, Alzacji, Franche-Comte i Burgundii. W roku 1477 państwo odziedziczyła Austria na podstawie małżeństwa Maksymiliana I Habsburga z Marią Burgundzką. Była to córka Karola Zuchwałego który zginął w bitwie pod Nancy w Lotaryngii.


Inne hasła zawierające informacje o "Burgundia":

1408 ...

1398 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

1468 ...

1225 ...

1457 ...

Habsburgowie ...

1467 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Burgundia":

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 3) ...

023 Schyłek Imperium Rzymskiego (plansza 18) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie