Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Pchły

Pchły

Larwa pchły pod mikroskopem
Pchła narysowana przez Roberta Hooke'a

Pchły (Siphonaptera, Aphaniptera) – rząd owadów zaliczanych do podgromady owadów uskrzydlonych , wtórnie bezskrzydłych. Posiadają ciało bocznie spłaszczone, silnie rozwinięte odnóża, umożliwiające im długie skoki. Narządy gębowe pchły są typu kłująco-ssącego, całe ciało pokrywa twardy oskórek ze szczecinkami lub ząbkami skierowanymi do tyłu. Pchły osiągają wielkość od 1 do 6 mm[1] i są ciemno ubarwione. Rozwój osobniczy pcheł odbywa się z przeobrażeniem zupełnym . Są zewnętrznymi pasożytami kręgowców .

Spis treści

Najpospolitsze gatunki

  • pchła ludzka (Pulex irritans)
  • pchła szczurza (Xenopsylla cheopis)
  • pchła piaskowa (Tunga penetrans)
  • pchła kocia (Ctenocephalides felis)
  • pchła psia (Ctenocephalides canis)

Cykl rozwojowy pcheł

  1. Dorosłe pchły atakują zwierzęta i ssą krew. W ciągu doby potrafią jej wypić 20 razy więcej, niż same ważą. W przypadku braku swojego preferowanego żywiciela poszukują innych, na przykład ludzi. Po 1-2 dniach zaczynają składać jaja.
  2. Zależnie od gatunku jedna pchła w trakcie swojego życia może złożyć 600-2000 jaj. Najczęściej są składane na skórze (w sierści) zwierzęcia, a następnie spadają z niego w miejscach jego przebywania.
  3. Wykluwające się z jaj larwy chowają się w miejscach, gdzie światło nie ma dostępu; w mieszkaniach np. w dywanach, wykładzinach czy pod meblami. Żywią się między innymi odchodami dorosłych osobników, przypominającymi czarne ziarenka piasku.
  4. Larwy przekształcają się w kokonach w dorosłe osobniki. Jeśli w środowisku znajdują się żywiciele (zwierzęta), wytwarzane przez nich wibracje podłoża i ciepło powodują, że pchły uwalniają się z kokonów i atakują. Pchły zamknięte w kokonach potrafią przeżyć parę miesięcy czekając na żywiciela.

Zależnie od temperatury cały cykl rozwojowy (1-4) trwa nie dłużej niż 2 - 3 tygodnie. W niskich temperaturach cykl rozwojowy pcheł jest zahamowany.

Problemy zdrowotne powodowane przez pchły

  • Wywołują Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS).
  • Przenoszą tasiemce psie (Dipylidium caninum) u psów, kotów i ludzi, a zwłaszcza małych dzieci.
  • Doprowadzają u młodych zwierząt do znacznej utraty krwi i anemii .
  • Roznoszą zarazki chorobotwórcze ( dżumy , tularemii , wąglika , riketsje gorączki śródziemnomorskiej i endemicznego duru mysiego) i wirusa białaczki kociej ( ang. FeLV).

Zwalczanie pcheł

Środki o niskiej skuteczności ( prewencyjne )

Środki o umiarkowanej skuteczności

  • Usunięcie i wypranie lub umycie w wodzie z octem wszystkich tkanin np. dywanów, narzut znajdujących się w pomieszczeniach zainfekowanych przez pchły (patrz punkt 3. cyklu rozwojowego pcheł).
  • Zastosowanie uniwersalnych preparatów owadobójczych w aerozolu przeciwko owadom biegającym (działają prawie wyłącznie na dojrzałe osobniki).

Środki o dużej skuteczności

  • Proszki owadobójcze rozsypywane w ciemnych miejscach mieszkania np. pod łóżkami (patrz punkt 3 cyklu rozwojowego pcheł).
  • Nowoczesne krople typu SPOT ON wcierane w punkty na ciele zwierząt domowych porażają system nerwowy pcheł oraz niszczą ich jaja. Krople są dostępne u weterynarza oraz w sklepach zoologicznych.
  • Nowoczesne aerozole lub atomizery owadobójcze dostępne u weterynarza.
  • W skrajnych przypadkach należy wezwać firmę profesjonalnie zajmującą się dezynsekcją .

Przypisy

  1. Sandner Henryk, Owady s.413

Bibliografia

  1. Sandner Henryk, Owady, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa, 1976
  2. Stefański W., Parazytologia weterynaryjna tom II, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1970


Inne hasła zawierające informacje o "Pchły":

Czarna śmierć ...

Owady ...

Owady krwiopijne ...

Poczwarka ...

Pchła ludzka ...

Dżuma ( bakteria ) Rezerwuar głównie gryzonieŚmiertelność10-20% (w nieleczonej postaci septycznej i płucnej bliska 100%)Epidemiologia Droga szerzenia poprzez wektory (Pchły); w dżumie płucnej możliwe zakażenie drogą powietrznąLiczba nowych zachorowań w roku ...

Owady uskrzydlone ...

Przeobrażenie zupełne owadów ...

Tasiemiec psi ...

Gatunek synantropijny zwierząt synantropijnych zalicza się wszelkie domowe owady biegające (np. prusaki), ektopasożyty (pluskwy, Pchły), ptaki ( jaskółki oknówki ) i ssaki takie jak myszy i szczury. W ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Pchły":

Świat pasożytów (plansza 14) zapalenie mózgu, boreliozę Świerzbowiec - wywołujący u ludzi uciążliwą chorobę - świerzb Pasożytnicze owady: Pchły, wszy, komary. kleszcz świerzbowiec Pchły wszy komary ...

Przegląd i znaczenie bakterii (plansza 5) czynnikami chorobotwórczymi człowieka i innych ssaków. Przenosicielami riketsji są stawonogi (wszy, kleszcze, Pchły i roztocza). U człowieka jeden z gatunków wywołuje dur plamisty. Choroba ...

44. Wybrane choroby cywilizacyjne i epidemie (plansza 19) dymieniczej posocznicowe płucnej Powodowana jest przez bakterie Yersinia pestis, a roznoszona przez Pchły pasożytujące na szczurach. Nie udało jej się całkowicie wyeliminować, jednak obecnie ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie