Długie Mury
Długie Mury - łączyły Ateny z portem w Pireusie i z Faleronem. Zostały zbudowane w połowie V w. p.n.e. z inicjatywy Kimona. Dwie linie murów ciągnęły się z Aten do Pireusu (Długi Mur północny i Długi Mur południowy). Między nimi biegła droga. Trzeci mur (faleroński) ciągnął się z Aten do Faleronu osłaniając od strony lądu dostęp do Zatoki Falerońskiej.
Mury czyniły Ateny twierdzą nie do zdobycia. Poziom techniki oblężniczej w owym czasie nie pozwalał na zdobycie miasta otoczonego murami, jeśli miało wystarczającą liczbę ludzi do ich obsadzenia. Dzięki połączeniu z portem, do leżących w głębi lądu Aten mogło docierać zaopatrzenie nawet podczas oblężenia.
Zburzone przez Spartan po klęsce Aten w wojnie peloponeskiej (404 p.n.e.) mury zostały odbudowane w latach 394-391 p.n.e. przez Konona za pieniądze otrzymane od Persji oraz przy pomocy Beocji i innych sojuszników.
Ostatecznie zburzone przez Sullę w 86 p.n.e. Do dzisiaj zachowały się ich ruiny.
Publikacja jest udostępniona w encyklopedii serwisu Szkolnictwo.pl. Treść objęta jest licencją GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.1 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów.
Inne hasła zawierające informacje o "Długie Mury":
Białka fibrylarne
...
Merkucjo
...
Rekultywacja jezior
...
Język prasłowiański
...
Pałac Błękitny w Warszawie
...
Archeologia
...
Wierzba śląska
...
Zamek Chojnik
...
Sława (miasto)
...
Dolina Łaby
...
Inne lekcje zawierające informacje o "Długie Mury":
210. Szata roślinna Polski (plansza 5)
...
151. Najpiękniejsze miejsca wakacyjne (plansza 2)
...
037. Drezno - Florencja nad Łabą (plansza 3)
...
|