Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Edytor tekstu

Edytor tekstu

Edytor tekstu Gedit

Edytor tekstuprogram komputerowy ukierunkowany zasadniczo na samo wprowadzanie lub edycję tekstu, a nie na nadawanie mu zaawansowanych cech formatowania (do czego służy procesor tekstu ). W zależności od zastosowań, edytory tekstu nie mają w ogóle możliwości zajmowania się wyglądem i formatowaniem tekstu, skupiając się tylko na wprowadzaniu samych znaków, lub też mają te możliwości bardzo ograniczone.

Edytory tekstu, podobnie jak programy wielu innych kategorii, mogą być zarówno proste (posiadający funkcje podstawowe, wystarczające do napisania zwykłego tekstu), jak i skomplikowane (umożliwiający operacje blokowe, podświetlanie składni, makra itp.). Przykładem prostego edytora tekstu w środowisku Unix jest vi , przykładem edytora rozbudowanego jest napisany przez Richarda Stallmana emacs , natomiast jednym z zaawansowanych edytorów pracujących w trybie znakowym dla DOS jest Aurora.

Prekursorem edytorów tekstu był automat organizacyjny o podobnych funkcjach, ale bez komputera i o mniejszych możliwościach.

Edytory tekstu, które nie wyświetlają automatycznie aktualizowanego tekstu na ekranie i pozwalają tylko na edycję poszczególnych linii są nazywane edytorami wierszowymi. Przykładami takich programów są TECO, ed i wzorowany na nim edlin . Obecnie ich użycie ogranicza się do skryptów oraz sytuacji w których inne edytory nie są dostępne.

Przeciwieństwem edytorów wierszowych są edytory ekranowe, które wyświetlają aktualizowany na bieżąco tekst. Do pierwszych takich programów należą oryginalne implementacje Emacsa i vi .

Kolorowanie składni

Kolorowanie składni jest funkcja wbudowaną w większość współczesnych edytorów . W zależności od przeznaczenia edytora lub ustawionych opcji edytor koloruje specyficzne dla danego języka programowania elementy składni .

Dla HTML będzie to np.

<head><script type="text/javascript">

Dla PHP :

echoinclude

Dla Pascala :

begin  writelnend.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Edytor tekstu":

II wiek ...

1408 ...

Samuel Pepys ...

Herodot ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Katechizm Kościoła Katolickiego ...

List do Hebrajczyków ...

Majuskuła ...

Akt mowy ...

Aleksander Woźniak ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Edytor tekstu":

Komunikacja językowa (plansza 12) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Tęsknota za ojczyzną - ˝Moja piosnka (II)˝ Cypriana Kamila Norwida (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie