Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Florence Nightingale

Florence Nightingale - ur. 12 maja 1820 we Florencji – zm. 13 sierpnia 1910 w Londynie) - angielska pielęgniarka i działaczka społeczna, zwana również "Damą z lampą". Jest uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa.

Biografia

Florence urodziła się w bogatej rodzinie. Ojciec, William E. Nightingale odziedziczył ogromną fortunę. Florence i jej siostra Parthepone urodziły się podczas długiej podróży poślubnej rodziców po Europie.

Mieszkali w Londynie, lato spędzając w wiejskiej posiadłości w Hampshire.

Wiadomość, że Florence pragnie zostać pielęgniarką, przeraziła rodzinę: pielęgniarki wówczas rekrutowały się zazwyczaj spośród prostytutek i osób z niskich warstw społecznych. W opinii rodziny żadna szanująca się dama nie mogłaby wykonywać tak haniebnego zajęcia.

Florence była jednak stanowcza i w 1845 zaczęła odwiedzać szpitale i inne placówki medyczne, gromadząc informacje na ich temat.

W 1851 Florence zaczęła uczyć się zawodu pielęgniarki w Instytucie Diakonis Protestanckich w Kaiserwerth. W 1853 przyjęła stanowisko kierowniczki w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie i wykorzystała okazję, aby uczynić z owej instytucji wzorowy szpital swoich czasów. Podjęła się również szkolenia pielęgniarek, którym zapewniała odpowiednie wykształcenie zawodowe i dbała o ich poziom moralny, co miało przyciągać do zawodu kobiety o nieposzlakowanej reputacji.

W czasie wojny krymskiej na prośbę Sidneya Herberta zorganizowała od podstaw opiekę nad rannymi żołnierzami, zwalczając uprzedzenia i sprzeciwy lekarzy, urzędników, oficerów. Wielu żołnierzy brytyjskich rannych w czasie wojny zawdzięczało życie Florence Nightingale. Jako przełożona zespołu 38 angielskich pielęgniarek w szpitalu w Scutari (dziś Üsküdar, azjatycka dzielnica Stambułu) zdołała dzięki swej energii i zaangażowaniu poprawić fatalny stan sanitarny brytyjskich szpitali polowych. Odkryła, że ranni żołnierze umierają nie tylko z powodu obrażeń, lecz także na skutek szoku pourazowego, że potrzebują nie tylko leczenia, ale i opieki. Później została ekspertem armii brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarskiej. Nightingale wypracowała podstawy niemal wszystkich współczesnych technik i sposobów pielęgnacji chorych i poszkodowanych.

W 1860 założyła w Londynie przy szpitalu św. Tomasza pierwszą szkołę pielęgniarstwa.

W 1907 jako pierwszej kobiecie przyznano Brytyjski Order Zasługi, a pięć lat po jej śmierci wzniesiono ku jej czci Pomnik Wojny Krymskiej.

Medal Florence Nightingale jest od 1912 roku przyznawany zasłużonym pielęgniarkom z całego świata.


Inne hasła zawierające informacje o "Florence Nightingale":

Aurora ...

1925 ...

1988 ...

Francesco Hayez ...

Clive Staples Lewis ...

Święto na Kongresie w Meksyku w 1973 roku; 12 maja przypada rocznica urodzin Florence Nightingale , prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa)[59]Światowy Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych[59] ...

Winston Churchill ...

1910 (ur. 1835 ) 6 sierpnia – Klemens Bachleda , tatrzański przewodnik i ratownik (ur. 1849 ) 13 sierpnia – Florence Nightingale , pielęgniarka angielska, twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa (ur. 1820 ) 16 sierpnia – Zygmunt Gloger , ...

Michel van Esbroeck ...

List do Filemona ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Florence Nightingale":

118. Problem wyżywienia ludności (plansza 6) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 9) ...

Ptaki 1 (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie