Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Floryda

Floryda - ang. State of Florida – stan na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych, na półwyspie Floryda otoczonym przez wody Zatoki Meksykańskiej na zachodzie i Oceanu Atlantyckiego na wschodzie. Floryda graniczy na północy z Alabamą i Georgią. Teren jest nizinny, płaski lub pofałdowany, liczne jeziora i bagna, głównie na południu; 2/3 stanu pokrywają tereny leśne.

Floryda, hiszp. (pascua) Florida "Niedziela Palmowa", kwitnąca; Hiszpan Juan Ponce de León wylądował tu w tym dniu w 1511 r.

Geografia

Floryda jest w większości położona na wielkim półwyspie pomiędzy Zatoką Meksykańską, Oceanem Atlantyckim i Cieśniną Florydzką. Graniczy ze stanami Georgia oraz Alabama na północy. Floryda leży niedaleko Karaibów, Kuby czy Wysp Bahama. Rozległy pas przybrzeżny Florydy był postrzegany przez rząd USA jako potencjalne miejsce ataku w trakcie II wojny światowej, dlatego zostały wybudowane lądowiska i pasy startowe na terenie całego stanu oraz dookoła niego. Do dziś około 400 z nich jest wciąż w użyciu.

Klimat stanu jest podrównikowy i zwrotnikowy morski. Wiosną i jesienią występują huragany. Średnia roczna suma opadów dochodzi do 1500 mm. Roślinność jest śródziemnomorska, na południu zwrotnikowa. 5 największych miast to Miami, Tampa, Orlando, Jacksonville i Pensacola.

Ludność

16,46% mieszkańców mówi w domu po hiszpańsku. Inne mniejszości językowe używają różnych języków kreolskich języka francuskiego (głównie haitańskiego), standardowego francuskiego, niemieckiego i włoskiego.


Inne hasła zawierające informacje o "Floryda":

XVI wiek polsko-rosyjska 1513 marzec/kwiecień - pierwszy Europejczyk dociera do Ameryki Północnej (Hiszpan Ponce de Leon , Floryda)25-26 września - Vasco Núñez de Balboa , pierwszy Europejczyk, który przedostał się ...

Torfowisko ...

Bagno ...

Salwinia pływająca ...

1969 ...

1933 ...

1971 ...

1702 ...

Jimmy Wales ...

Traktat paryski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Floryda":

122 Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych (plansza 10) ...

Mapa świata (plansza 14) Koreański, Kamczatka, Czukocki, Tajmyr, Gydański, Jamał - AFRYKA Somalijski - AMERYKA PÓŁNOCNA Labrador, Alaska, Kalifornijski, Jukatan, Floryda, Nowa Szkocja - ANTARKTYDA Antarktyczny - AUSTRALIA i OCEANIA Jork, Ziemia Arnhem, Ptasia Głowa ...

114. Rolnictwo, jego typy oraz warunki rozwoju (plansza 21) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie