Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Gdańsk

Gdańsk - (IPA: /gdaɲsk/, kaszb. Gduńsk, niem. Danzig, łac. Gedanum, Dantiscum, jid. דאַנץ – danc) – miasto portowe w Polsce nad Morzem Bałtyckim, stolica województwa pomorskiego, oraz archidiecezji gdańskiej. Gdańsk jest również miastem królewskim i hanzeatyckim, swego czasu najludniejszym i najbogatszym w Rzeczypospolitej. Pierwsza wzmianka o Gdańsku pochodzi z 997 r. i tę datę często przyjmuje się umownie jako początek dziejów miasta. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Obecnie jest jednym z największych polskich miast. Według Głównego Urzędu Statystycznego z 455 581 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce pod względem liczby ludności, a z 265,5 km² siódme pod względem powierzchni.

Gdańsk jest położony u ujścia Motławy do Wisły nad Zatoką Gdańską; wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Aglomerację gdańską, w skład której oprócz Trójmiasta wchodzą między innymi Pruszcz Gdański, Reda, Rumia i Wejherowo, zamieszkuje ok. 1 235 000 mieszkańców.

Ważne centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny Polski. Spośród wielu gdańskich spółek giełdowych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, jedna, Grupa LOTOS, znajduje się w indeksie WIG20.

Gdańsk to miejsce narodzin "Solidarności", dowodzonej przez Lecha Wałęsę. Znajdujące się tutaj tablice z 21 postulatami MKS zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięć Świata.

Gdańsk jest jednym z miast, w których rozgrywane będą mecze podczas mistrzostw koszykarek EuroBasket Women 2011 oraz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012.

Geografia

Warunki naturalne
Miasto jest położone nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Wisły. Gdańsk leży na Żuławach Wiślanych, nadbrzeżna jego cześć na Mierzei Wiślanej, a zachodnie jego krańce na Pobrzeżu Kaszubskim i Pojezierzu Kaszubskim. Położenie Gdańska w obrębie czterech odmiennych jednostek fizyczno-geograficznych powoduje duże zróżnicowanie przestrzenne warunków środowiska przyrodniczego na jego terenie. Na ukształtowanie terenu, układ hydrograficzny i parametry klimatyczne wpływa ponadto położenie miasta w strefie nadmorskiej charakteryzującej się specyficznym oddziaływaniem morza na środowisko przyrodnicze lądu.

Do najważniejszych zasobów przyrodniczych miasta należy duża powierzchnia zieleni. Tereny lasów i zieleni zajmują w Gdańsku łącznie 24% powierzchni całkowitej miasta.


Inne hasła zawierające informacje o "Gdańsk":

Rak języka zwykle 40-50%. PiśmiennictwoOtolaryngologia praktyczna- podręcznik dla studentów i lekarzy. red. G. Janczewski. Gdańsk 2005. Przeczytaj ! ...

Julius Jewelowski ...

1972 ...

Szkoci ...

1411 ...

1361 ...

Dzielnica miasta zamieszkującej ją ludności (dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, bogaczy, slumsy ).Dzielnice miast wojewódzkich Polski: Białystok Bydgoszcz Gdańsk Gorzów Wielkopolski Katowice Kielce Kraków Lublin Olsztyn Opole Rzeszów Szczecin Toruń Warszawa Wrocław Zielona Góra Miasta gdzie funkcjonowały dzielnice: Łódź Poznań Przypisy↑ (Art. 5 i 37) Ustawa z ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Strzebielino ...

1679 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gdańsk":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 14) linii Odry i Nysy Łużyckiej ze Szczecinem i Świnoujściem do Polski został włączony Gdańsk ze swoim okręgiem i południowa część byłych Prus Wschodnich przymusowa repatriacja ludności ...

117 Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana (plansza 12) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie